, niedziela 29 marca 2020
Kultura na weekend: Kolejna premiera w kinie Piast
"Trzymajcie się krzeseł, Biblii, albo chwyć cie przyjaciela za rękę. Nimfomanka przyciąga i odrzuca jednocześnie. Wprawia w zakłopotanie, śmieszy, chwilami drażni, ale efekt jest totalnie fascynujący i chyba ją pokochałem" - tak o filmie pisano w "The Guardian". fot: Christian GeisnaesDodaj do Facebook

Kultura na weekend: Kolejna premiera w kinie Piast

STEFAN MAŃKA
Kolejna premiera w kinie "Piast", projekcje w Teatrze Elektrycznym, koncert w klubie studenckim "Panopticum" oraz wernisaże, spotkania dyskusyjne, warsztaty i spektakle. To tylko kilka z wielu propozycji, jakie czekają na Was w ten weekend. Szczegóły sprawdźcie poniżej.

W kinie...

Piast w Cieszynie

23 stycznia Pod Mocnym Aniołem godz. 16.00, 18.00
24-26 stycznia Pod Mocnym Aniołem godz. 16.00, 20.00
27-29 stycznia Pod Mocnym Aniołem godz. 18.00, 20.00
30 stycznia Pod Mocnym Aniołem godz. 18.00

Jerzy (Robert Więckiewicz) jest pisarzem i nałogowym alkoholikiem. Poznajemy go w momencie, w którym uwierzył, że może wygrać z nałogiem. Zakochuje się w młodej dziewczynie (Julia Kijowska) i wreszcie czuje, że ma po co i dla kogo żyć. Jednak nie wytrzymuje. Pewnego dnia idzie prosto do baru "Pod Mocnym Aniołem" i znowu zaczyna pić. Potem kupuje alkohol w nocnym, wraca do swojego mieszkania i pije dalej, bez końca...
Najnowszy film Wojtka Smarzowskiego, reżysera "Drogówki", "Róży" i "Wesela" to wstrząsająca opowieść o nałogu i próbach wydobycia się z niego, a także opowieść o miłości, która wszystko ocala. Scenariusz jest oparty na znakomitej powieści Jerzego Pilcha "Pod Mocnym Aniołem" (Nagroda Literacka NIKE 2001).

Ceny biletów: 18 zł (norm.); 14 zł (ulg.). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży uczącej się, rencistom i emerytom.

24-30 stycznia 3D Wędrówki z dinozaurami godz. 14.00

Kino Piast w Cieszynie zaprasza animowany, przygodowy film familijny, opracowany w polskiej wersji językowej, w którym po raz pierwszy w historii kina widzowie zobaczą, jak naprawdę wyglądał świat, gdy żyły dinozaury.
Mały dinozaur Paczi jest odważny, sympatyczny, a przy tym lubi zabawę. Żyje w ostatnim okresie ery mezozoicznej, czyli siedemdziesiąt milionów lat temu, tam gdzie dziś jest Alaska. Ten mały dinozaur stawi czoło wielkim wyzwaniom i zostanie bohaterem...

Ceny biletów: 20 zł (norm.); 17 zł (ulg.). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży uczącej się, rencistom i emerytom.

24-26 stycznia Nimfomanka cz. 1 godz. 22.00

Zmysłowe, perwersyjne, podniecające, śmieszne, liryczne, wybuchowe, bluźniercze, niebezpieczne, czułe, uwodzące, kontrowersyjne - wszystkie te określenia tracą moc wobec długo oczekiwanego, najnowszego filmu twórcy "Melancholii" i "Antychrysta".
Prowokacyjna opowieść o kobiecie, która postanowiła podporządkować życie poszukiwaniu rozkoszy i erotycznego spełnienia. Film, nakręcony z udziałem plejady gwiazd, zawiera jedne z najodważniejszych scen i kreacji aktorskich w dziejach kina.
Lars von Trier stworzył film, który jak żaden inny, podzieli widownię na entuzjastów i oburzonych przekroczeniem granic tego, co wolno pokazywać na ekranie. Jedno jest pewne: nigdy czegoś takiego w kinie nie było i być może nigdy więcej nie będzie.

Ceny biletów: 18 zł (norm.); 14 zł (ulg.). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży uczącej się, rencistom i emerytom.

27 i 28 stycznia Gra Endera godz. 16.00 (dubbing)

Ekranizacja kultowej książki sci-fi cieszącej się ogromną popularnością również w Polsce.
Jest rok 2070. Minęło 40 lat od nieudanej inwazji obcych. Cały świat żyje w oczekiwaniu na powrót najeźdźców. Ziemskie centrum obrony realizuje tajny plan polegający na rekrutowaniu najinteligentniejszych jednostek jeszcze na etapie dzieciństwa i poddawaniu ich szkoleniu w walce z obcymi. Najlepszym spośród kadetów jest Andrew Wiggin zwany Enderem, który po wstępnym szkoleniu zostaje wysłany do orbitalnej szkoły bojowej. Tam przechodzi trening mający przygotować go na zbliżające się starcie z kosmicznym wrogiem...

Ceny biletów: 18 zł (norm.); 14 zł (ulg.). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży uczącej się, rencistom i emerytom.

29 i 30 stycznia 3D Grawitacja godz. 16.00

Dr Ryan Stone (Sandra Bullock) wyrusza w swoją pierwszą podróż kosmiczną wraz z astronautą - weteranem Mattem Kowalskym (George Clooney). Podczas wyprawy zdarza się wypadek. Prom kosmiczny ulega zniszczeniu, a Stone i Kowalsky zostają zupełnie sami w ciemnym bezkresie przestrzeni kosmicznej. Ogłuszająca cisza dowodzi, że stracili połączenie z Ziemią. Strach przeradza się w panikę, a każdy kolejny oddech pozbawia ich resztek niewielkiego zapasu tlenu...

Ceny biletów: 20 zł (norm.); 17 zł (ulg.). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży uczącej się, rencistom i emerytom.

24-26 stycznia Pokaz specjalny: Justin Bieber's. Believe godz. 18.00 (dokument muzyczny)

24 stycznia Justin Bieber odkryje przed publicznością kinową nie tylko swój spektakularny koncertowy talent, ale również intymne kulisy prywatnego życia! A wszystko na kinowym ekranie, w najbardziej oczekiwanym przez fanów na całym świecie filmie - "Justin Bieber. Believe".

Cena biletu: 15 zł.

DKF FAFIK: Styczeń

Kino Piast w Cieszynie zaprasza do udziału w Dyskusyjnym Klubie Filmowym. Specjalne projekcje odbywają się w każdy czwartek. Karnety miesięczne w cenie: 20 zł oraz bilety na poszczególne projekcje w cenie: 12 zł, można nabyć w kasie kina. Na projekcje oznaczone gwiazdką nie będą sprzedawane bilety jednorazowego wstępu.

16 stycznia Czy boisz się bomby* godz. 20.00

KINO FERII SZKOLNYCH w kinie Piast

Kino Piast w Cieszynie zaprasza na filmowe ferie. Podczas specjalnych seansów filmowych od 20 stycznia do 31 stycznia (od poniedziałku do piątku) prezentowany jest jeden film. Projekcje odbywają się o godz. 10.00 lub 12.00 i są dostępne w specjalnie obniżonej cenie.

24 i 27 stycznia Królowa śniegu godz. 10.00 (dubbing), cena biletu: 10 zł.
27 i 28 stycznia Most do Terabithi godz.10.00, cena biletu: 8 zł
28 i 29 stycznia 3D Wędrówki z dinozaurami godz. 10.00, cena biletu: 12 zł
28 i 29 stycznia Gra Endera godz. 12.00 (dubbing), cena biletu: 10 zł
30 stycznia 2D Robaczki z zaginionej doliny godz. 10.00 (dubbing), cena biletu: 10 zł
31 stycznia 3D Robaczki z zaginionej doliny godz. 10.00 (dubbing), cena biletu: 12 zł
30 i 31 stycznia 3D Grawitacja godz. 12.00 (napisy), cena biletu: 12 zł

W Skoczowie czyli w Teatrze Elektrycznym

24 stycznia Samotny port - miłość godz. 19.00

Vuosaari to wielokulturowe wschodnie przedmieścia Helsinek, gdzie w pewien śnieżny zimowy tydzień krzyżują się drogi kilkorga bohaterów. Narkomanka Iiris i niebieski ptak Make kochają się i nienawidzą. 17-letnia Milla pragnie uciec od zwyczajnego życia i rozpocząć karierę modelki. Samotna matka Marika wręcza każdemu z bliskich wyraz swoich uczuć, jakby się z nimi żegnała. Pewien mąż szuka ciepła i zrozumienia u blondwłosej kochanki, bo nie znajduje ich u zimnej jak lód żony. Chłopczyk z rozbitej rodziny przelewa wszystkie uczucia na psa, którym się opiekuje... "Samotny port - miłość" to przejmująca opowieść o poszukiwaniu miłości, a zarazem wielowymiarowy portret współczesnego fińskiego społeczeństwa: dorosłych i dzieci, bogatych i biednych, Finów i "przyjezdnych".

Projekcja odbywa się w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Piekiełko". Cena biletu: 8 zł (cena karnetu: 10 i 5 zł).

25 stycznia Wesele w Sorrento godz. 19.00

Dwie rodziny spotykają się w Sorrento we Włoszech na ślubie. Piękne miejsce i zakochana do szaleństwa młoda para, skrupulatnie przygotowująca wymarzoną uroczystość - czy coś może pójść nie tak? Okazuje się, że życie zaskakuje nas, gdy najmniej się tego spodziewamy. Bilety w cenie: 10 zł.

25 i 26 stycznia Dobranocka w kinie godz. 18.00

Projekcja bajek ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Bilety w cenie 5 zł, do nabycia w kasie kina.

26 stycznia W ciemności godz. 19.00

W najbliższą niedzielę 26 stycznia w Teatrze Elektrycznym będzie można zobaczyć najnowszy film Agnieszki Holland "W ciemności". Film oparty na historii Polaka Leopolda Sochy (w tę rolę wcielił się popularny ostatnio Robert Więckiewicz), opowiada o drobnym złodziejaszku, a jednocześnie katoliku, który chcąc odkupić swoje winy postanawia wesprzeć niewinnych ludzi, oczywiście nie za darmo. Socha, w czasie wojny, pomagał Żydom ukrywającym się przed Niemcami w kanałach Lwowa. Więź, jaka zbudowała się między nim, a uciekinierami przerodziła się w heroiczną walkę o życie. Socha przeżył wewnętrzną przemianę: z przestępcy stał się prawdziwym bohaterem.

23 stycznia

Fair Trade w Herbaciarni Laja

Herbaciarnia Laja zapraszamy na spotkanie poświęcone idei Fair Trade! Fair Trade, która oznacza pomoc dla farmerów i producentów z południowej części globu. Jest to ruch obywatelski, który promuje zrównoważony rozwój w krajach rozwijających się. Spotkanie odbędzie się w herbaciarni "Laja" w Cieszynie (ul. Zamkowa 3b) o godz. 18.00.

"Leopold Jan Szersznik i jego epoka"

Od poniedziałku 21 stycznia w Książnicy Cieszyńskiej można przypomnieć sobie postać i dorobek wybitnego cieszynianina - Leopolda Jana Szersznika. Wszystko z okazji wystawy, która towarzyszy 200. rocznicy śmierci tej wybitnej postaci. Wystawę otwiera prezentacja dzieł drukowanych i rękopiśmiennych Szersznika oraz związanych z nim dokumentów. Nie zabrakło epokowych wydawnictw z okresu Oświecenia. Wśród są dzieła najważniejszych myślicieli epoki, którzy pchnęli historię na inny tory, takich jak: Wolter, Kant, Monteskiusz, nie brakuje prac dotyczących ówczesnej wydarzeń, np. rewolucji francuskiej, czy dzieł uczonych tego czasu z zakresu nauk przyrodniczych i techniki. Wystawa czynna będzie do 3 maja. Od wtorku do piątku w godz. 8.00-18.00, a w sobotę w godz. 9.00-15.00. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

24 stycznia

Sitek & Buszu oraz DJ Prox w Cieszynie

Już w najbliższy piątek 24 stycznia w klubie Pod Zieloną Trójką w Cieszynie wystąpi jeden z najbardziej utalentowanych mc's młodego pokolenia Sitek wspólnie z raperem i producentem znanym jako Buszu oraz Dj'em Proxem. Artyści w Cieszynie zaprezentują przekrój swojej twórczości, oraz nowe niepublikowane wcześniej utwory z nadchodzących projektów solowych Sitka oraz Busza. Więcej na temat koncertu można przeczytać tutaj.

Obrazy & Obiekty/Objekty w Czeskim Cieszynie

KaSS Strzelnica oraz galeria Půda w Czeskim Cieszynie zapraszają na wernisaż wystawy prac Władysława Kubienia "Obrazy & Obiekty/Objekty". Władysław Kubień jest malarzem, grafikiem, fotografikiem, oraz nauczycielem w polskim Gimnazjum w Czeskim Cieszynie. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 24 stycznia o godz. 18.00 w galerii Půda (Budynek Kass, ul. Strzelnicza). Wystawę będzie można podziwiać do 7 marca w godzinach pracy galerii (pn-pt godz. 9.00-21.00).

O piwie przy piwie w Cieszynie

Na pierwsze spotkanie z cyklu "O piwie przy piwie" zaprasza w najbliższy piątek 24 stycznia Klubokawiarnia Presso w Cieszynie. Spotkanie inaugurujące poświęcone będzie porterowi bałtyckiemu, któremu zdaniem organizatorów warto poświęcić uwagę i skuić na nim wszystkie zmysły. Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się skąd pochodzi i czym się charakteryzuje porter bałtycki? Jakich smaków można się w nim spodziewać? Jak go degustować? Jak uwarzyć w domu i na co zwrócić szczególną uwagę? Między innymi na te pytania odpowie Dorota Chrapek, zdobywczyni tytułu Grand Champion Birofilia 2010 za najlepsze piwo domowe konkursu. Zainteresowani będą mogli zgłębić swą wiedzę w dyskusji z piwowarami domowymi oraz w kąciku czytelnika "Piwowara" - kwartalnika wydawanego przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych. Spotkanie "O piwie przy powie / Porter bałtycki" odbędzie się 24 stycznia o godz. 18.00 w Klubokawiarni Presso (ul. Zamkowa 3).

Projekcje filmowe w OSP Wisła Malinka

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle Malince zaprasza na bezpłatne projekcje filmowe, które odbywać się będą d 24 do 26 stycznia o godz. 18.30 w OSP Wisła Malinka. Podczas trzech dni projekcji zaprezentowane zostaną filmy: The Grace Card (Łaska i miłosierdzie), King's Faith (Wiara Króla), Fireproof (Ognioodporni).

Spotkanie z podróżnikiem w Brennej

"Tajlandia - kraina uśmiechu" to tytuł spotkania, którego gościem będzie Piotr Stebel (przewodnik beskidzki, zdobywca najwyższego szczytu Europy Mont Blanc i wiele innych europejskich szczytów). - Obejrzymy piękne buddyjskie świątynie, cudowną przyrodę, zwierzęta, kwiaty. Poznamy plemiona górskie na granicy z Birmą oraz przepłyniemy kilkoma rzekami m.in. Mekongiem i Kwai. Zobaczymy pokaz słoni, cudowne plaże na wyspie Ko Chang oraz wiele innych ciekawostek z Dalekiego Wschodu - wyliczają organizatorzy spotkania, które odbędzie się w Parku Turystyki (sala kalejdoskop) przy ul. Malinoweh 2 w Brennej o godz. 16.30. Wstęp wolny.

Spektakl Bożonarodzeniowy w Ustroniu

Miejski Dom Kultury "Prażakówka" w Ustroniu zaprasza na spektakl bożonarodzeniowy "(Nie)zwykłe marzenia drzew", w wykonaniu Ośrodka Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczego w Ustroniu Nierodzimiu, który odbędzie się 24 stycznia o godz. 16.00. O oprawę muzyczną spektaklu zadba zespół muzyczny "Cześć" z Wisły. Wstęp wolny

Wystawa fotografii "Chybie nocą"

W piątek 24 stycznia o godz. 19.00 w salce Amatorskiego Klubu Filmowego "Klaps" oraz Galerii "Balkon" w Chybiu, odbędzie się wernisaż wystawy fotografii "Chybie nocą". Jest to interesujące spojrzenie dwóch pasjonatów fotografii działających w grupie fotograficznej AKF "Klaps", na różne miejsca i rejony gmin Chybie . Wstęp na wystawę autorstwa Jędrzeja Pisarka i Pawła Lapczyka jest bezpłatny.

III Wiślańskie Szkubaczki

Wiślańskie Centrum Kultury zaprasza na kolejną edycję wiślańskich "Szkubaczek". W tym roku wspólne szkubanie odbędzie się w sali Domu Kultury w Wiśle (Pl. B. Hoffa 3) w piątek i w sobotę (24-25 stycznia) od godz. 15:00. - Szkubaczki to nic innego niż wspólne spotkanie towarzyskie babek z całej gminy w celu darcia pierza na pierzyny! - wyjaśniają organizatorzy. 25 stycznia szkubanie odbędzie się z Wiślańską Kapelą Góralską. Szukaniu towarzyszyć będzie wspólna zabawa oraz nagrody dla najbardziej wytrwałych szkubaczek.

Poznaj ludzi z pasją w Dębowcu

Willa Słoneczna w Dębowcu zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Poznaj ludzi z pasją". W najbliższy piątek 24 stycznia gościem spotkania będzie Mieczysław Bieniek znany bliżej pod pseudonimem Hajer. Bieniek to górnik z Katowic, który od lat podróżuje po świecie i opisuje to w książkach. Spotkanie w Dębowcu zatytułowane "Hajer do Putina pisze" będzie okazją do zapoznania się ze szczegółami wyprawy przez pola lodowe, deszcz i upalną Rosję - od Murmańska, aż po Soczi. Spotkanie odbędzie się o godz. 19.00. Wstęp: 5 zł.

Spotkanie z romską poetką - Izoldą Kwiek

W piątek 24 stycznia o godz. 16.00 w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej (sala nr 3) odbędzie się spotkanie z Izoldą Kwiek - romską poetką, tancerką, działaczką społeczną, założycielką dziecięcego zespołu "Tabor", autorką kilkunastu tomików wierszy. W programie: promocja tomiku wierszy "Zakochani w Istebnej", do którego napisania zainspirował poetkę zeszłoroczny pobyt w Istebnej, występ kapeli regionalnej Jetelinka, prezentacja muzyki i strojów romskich oraz poczęstunek.

25 stycznia

Recital Małgorzaty Pikus

"Aktorka na prowincji" - pod takim tytułem swój recital zaprezentuje aktorka Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie - Małgorzata Pikus. Recital odbędzie się w sobotę 25 stycznia o godz. 18.00 w Teatrze CST. Bilety do kupienia w Cieszyńskim Centrum Informacji. O oprawę muzyczną recitalu zadbają: Tomasz Pala (piano) oraz Bartłomiej Stuchlik (kontrabas). Więcej na temat recitalu można przeczytać tutaj.

Biesiada regionalna w Skoczowie

Miejskie Centrum Kultury "Integrator" w Skoczowie zaprasza na biesiadę regionalną "Na góralską nutę", która odbędzie się w najbliższą sobotę 25 stycznia o godz. 18.00 w sali widowiskowej "Pod Pegazem", ul. Targowa 26. Biesiadzie towarzyszyć będą ludowe pieśniczki oraz karnawałowa zabawa. Wstęp: 10 zł.

Warsztaty Refleksoterapii

Fundacja oraz herbaciarnia Laja w Cieszynie zaprasza na bezpłatne "Warsztaty Refleksoterapii" czyli terapię która polega na uciskaniu odpowiednich punktów na stopach zwanych refleksami. Każdemu z tych punktów odpowiada określony organ, narząd wewnętrzny bądź część ciała. Jednak refleksologia, to nie tylko terapia, to także sztuka samopoznania. Druga edycja styczniowych warsztatów odbędzie się w sobotę 25 stycznia oraz w niedzielę 19 stycznia o godz. 16.00. Wstęp wolny.

26 stycznia

Rodzinne niedziele w Zamku Cieszyn

W ferie Zamek Cieszyn zaprasza najmłodszych wraz z rodzicami lub dziadkami na niedzielne zabawy projektowe. Spotkania towarzyszą wystawie "Wełną otulone". W ramach "Rodzinnych niedziel", 26 stycznia w godz. 10.00-12.00, Magda Paluch-Pasz poprowadzi warsztaty z szycia, podczas których ze starych, wełnianych swetrów, szalików lub czapek (organizatorzy proszą o ich przyniesienie), tworzone będą zupełnie nowe, wyjątkowe rzeczy. Wstęp: 5 zł. Zapisy: tmajorek@zamekcieszyn.pl lub 504 565 335.

Przegląd Zespołów Kolędniczych w Wiśle

W najbliższą niedzielę 26 stycznia w Wiślańskim Centrum Kultury, w godz. 11.00-16.00 odbędzie się V Przegląd Zespołów Kolędniczych Kół Gospodyń Wiejskich Podbeskidzia. W Przeglądzie weźmie udział 18 zespołów Kół Gospodyń Wiejskich z woj. śląskiego i części Małopolski. Zespoły ubrane w stroje ludowe, charakterystyczne dla danego regionu - zaprezentują tradycyjne kolędy i pastorałki. Będzie więc folklor góralski, śląski, żywiecki, krakowski, cieszyński. Uczestniczyć będzie ponad 320 wykonawców.

Koncert kolęd w Pogórzu

W niedzielę, 26 stycznia w kościele rzymsko-katolickim p.w. NMP Królowej Polski w Pogórzu (ul. Bielska 148) odbędzie się koncert kolęd zatytułowany "A Słowo ciałem się stało", podczas którego będzie można wesprzeć budowę skoczowskiego hospicjum "Otwarte drzwi". Wystąpią: Chór Jubileuszowy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej oraz Laureaci Szkolnego Konkursu Kolęd Gminy Skoczów. Początek koncertu o godz. 16.00. Wstęp wolny.

"Każde życie jest piękne..."

Kościół Eben-Ezer w Dzięgielowie (ul. Ks. K. Kulisza 66) zaprasza na projekcję filmu "October baby - Każde życie jest piękne". Film opowiada historię 19-letniej Hannah, która w pewnym momencie swojego życia odkrywa straszliwą prawdę, w wyniku której jej dotychczasowe życie okazuje się być zupełnym kłamstwem. Bohaterka filmu dowiaduje się bowiem, iż została adoptowana oraz, że urodziła się w wyniku źle przeprowadzonej aborcji. Rozżalona Hannah wraz z trójką znajomych udaje się w podróż do Nowego Orleanu, gdzie będzie chciała miejsce swoich narodzin oraz odszukać swoją biologiczną matkę. Projekcja filmu odbędzie się o godz. 17.00.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama