, wtorek 16 kwietnia 2024
Wystawa z okazji 200. rocznicy śmierci ks. Leopolda Jana Szersznika w Książnicy Cieszyńskiej
Anna Rusnok z Książnicy Cieszyńskiej, która jest współorganizatorką wystawy. fot: JM



Dodaj do Facebook

Wystawa z okazji 200. rocznicy śmierci ks. Leopolda Jana Szersznika w Książnicy Cieszyńskiej

JM
Wystawa z okazji 200. rocznicy śmierci ks. Leopolda Jana Szersznika w Książnicy Cieszyńskiej

W przeddzień 200. rocznicy śmierci tej wybitnej postaci w Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej "Leopold Jan Szersznik i jego epoka. fot. Anna Fedrizzi-Szostok

W Książnicy Cieszyńskiej, chcąc przypomnieć postać i dorobek wybitnego cieszynianina, otwarto wystawę zatytułowaną "Leopold Jan Szersznik i jego epoka". Wszystko z okazji 200. rocznicy śmierci tej wybitnej postaci.

Leopold Szersznik urodził się w 1747 roku w Cieszynie w zamożnej (jego dziadek był burmistrzem) i wykształconej rodzinie. Wstąpił do zakonu jezuitów i marzył o pracy misjonarza. Gdy jezuici zostali rozwiązani, w 1776 roku wrócił do rodzinnego miasta. Był nauczycielem w gimnazjum katolickim, autorem szkolnych podręczników oraz pierwszego słownika biograficznego osób związanych ze Śląskiem Cieszyńskim. Kierował odbudową Cieszyna po największym pożarze w dziejach miasta w 1789 roku. Zajmował się też m.in. mineralogią, prehistorią, historią i językoznawstwem. W 1802 roku swoje zbiory muzealne i księgozbiór udostępnił szerokiej publiczności, dając w ten sposób początek najstarszemu publicznemu muzeum w monarchii austriackiej oraz drugiemu muzeum na ziemiach polskich. Zmarł 21 stycznia 1814 roku w wyniku ataku apopleksji. W przeddzień 200. rocznicy śmierci tej wybitnej postaci w Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej "Leopold Jan Szersznik i jego epoka".

- Na wystawię prezentujemy postać Leopolda Szersznika na tle epoki - mówi Anna Rusnok z Książnicy Cieszyńskiej, która jest współorganizatorką wystawy.

Wystawę otwiera prezentacja dzieł drukowanych i rękopiśmiennych Szersznika oraz związanych z nim dokumentów. Nie zabrakło epokowych wydawnictw z okresu Oświecenia. Wśród są dzieła najważniejszych myślicieli epoki, którzy pchnęli historię na inny tory, takich jak: Wolter, Kant, Monteskiusz, nie brakuje prac dotyczących ówczesnej wydarzeń, np. rewolucji francuskiej, czy dzieł uczonych tego czasu z zakresu nauk przyrodniczych i techniki.

- Wystawa dedykowana jest wszystkim tym, którzy interesują się historią i wybitnymi obywatelami naszego miasta, bo Leopold Jan Szersznik był jednym z najwybitniejszych mieszkańców Cieszyna. Próbowaliśmy to tutaj pokazać. Chcieliśmy ukazać jego wszechstronność, wszystkie dziedziny, którymi się zajmował - podkreśla Rusnok.

Oprócz wystawy wszyscy zainteresowani mogli wysłuchać poświęconemu ks. Leopoldowi Janowi Szersznikowi wykładu dr. hab. Janusza Spyry, prof. Akademii Jana Długosza w Częstochowie, pt. "Jezuita w dobie oświecenia". Natomiast we wtorek 21 stycznia o godz. 10.00 rozpocznie się robocze seminarium naukowe zatytułowane "Historyk na prowincji w czasach nowożytnych", współorganizowane przez Wydział Filologiczno-Historyczny Akademii Jana Długosza w Częstochowie oraz Centrum pro hospodářské a sociální dějiny Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Podczas seminarium zaprezentowanych zostanie jedenaście referatów.

Wystawa czynna będzie do 3 maja. Od wtorku do piątku w godz. 8.00-18.00, a w sobotę w godz. 9.00-15.00.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama