, środa 3 marca 2021
Cieszyn: „Meldunek stały”. Sympozjum realnych postaw
Do 14 sierpnia w Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej 12, mieszczącej się w Domu Narodowym można obejrzeć wystawę „Meldunek stały”.  fot: COK CieszynDodaj do Facebook

Cieszyn: „Meldunek stały”. Sympozjum realnych postaw

red.mat.pras.
Cieszyn: „Meldunek stały”. Sympozjum realnych postaw


Cieszyn: „Meldunek stały”. Sympozjum realnych postaw


Cieszyn: „Meldunek stały”. Sympozjum realnych postaw


Cieszyn: „Meldunek stały”. Sympozjum realnych postaw

Do 14 sierpnia w Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej 12, mieszczącej się w Domu Narodowym można obejrzeć wystawę „Meldunek stały”. Idea stojąca za tytułem wystawy odnosi się do pojęcia miejsca zamieszkania, przynależności, tożsamości - czy takie rozumienie miejsca, ma jeszcze sens we współczesnym świecie? Finisaż wystawy oraz spotkanie z twórcami odbędzie się 14 sierpnia o godz. 17:00.

Obowiązek meldunku stałego wciąż istnieje w polskim prawie, jednak od lat jest fikcją. Staliśmy się nomadami współczesności, minimalistami, dla których ideałem jest podręczny bagaż, bez zbędnych rodowych bibliotek, albumów zdjęć, kotwic i korzeni. Miejsce jest warte tyle, ile może nam zaoferować zawodowo, kulturalnie, towarzysko. Cały świat zdaje się leżeć u naszych stóp…
Jednak w ostatnich miesiącach miejsce stałego pobytu nabiera nowego znaczenia. Pandemia zmusiła nas do zakotwiczenia w porcie. Na nowo odnajdujemy się we własnych mieszkaniach, które bywały tylko przystaniami. Może teraz mają szansę stać się domami?

Tytuł „Meldunek stały” z jednej strony zawęża parametry poszukiwań i odpowiedzi, koncentruje się na wybranej lokalizacji, miejscu zamieszkania. Z drugiej jest przyczynkiem do głębszej, nieliniowej rozmowy z artystami o ich miejscu, o tym w jaki sposób oni sami definiują to pojęcie, co wnoszą nowego w miejsca, które tak dobrze już znają. W jaki sposób lokalizacja - współrzędne geograficzne, historia, zbiorowość społeczna ma wpływ na ich tożsamość? Czy sztuka podobnie jak antropologia może stać się obszarem reinterpretacji rzeczywistości?

Pomysł na wystawę związany jest z istotą zamieszkiwania czy też długiego przebywania w pewnej lokalizacji/obszarze utożsamianym z „własnym”. Czy jest to świadoma decyzja czy sytuacja, która po prostu się wydarzyła i trwa? Czy miasto w jakiś sposób „działa” na artystów? W jakim stopniu ta, a nie inna lokalizacja wpływa na artystyczne realizacje, które można zobaczyć w projektach, galeriach etc.? Czy w dzisiejszych czasach częstego przemieszczania się ludzi, stały pobyt jest czymś „dobrym” dla artysty? To miejsce zmieniane jest poprzez sztukę, czy sztuka zmieniana poprzez miejsce?
Wystawa ma charakter konceptualno-opisowy, pokazujący sposoby myślenia o miejscu w formie dokumentacji artystycznej, szkiców, fotografii, obiektów, tekstów, rozmów, a także muzyki.

„Meldunek stały” to pytanie i zaproszenie do dyskusji, to hasło wywoławcze, któremu pozwalamy rezonować. Artyści odpowiadają w sposób im właściwy, poprzez prezentację swoich obrazów, obiektów, rysunków, wypowiedzi audio lub powstałych tekstów.
Może właśnie dziś mamy okazję na nowo zdefiniować miejsce naszego meldunku stałego, zanurzyć się w lokalności, uważności na tu i teraz.

W projekcie biorą udział: Krzysztof Gawlas, Jerzy Kronhold, Zbigniew Libera (obserwator), Krystyna Pasterczyk, Paulina Poczęta, Tadeusz Sławek, Agula Swoboda i Joanna Wowrzeczka. Koratorem jest Tom Swoboda we współpracy z Barbarą Głydą.

Wystawa, którą można oglądać w dniach 8 lipca – 14 sierpnia w Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej 12, mieszczącej się w Domu Narodowym, towarzyszy projektowi realizowanemu przez Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy „Zdalna Kultura. Meldunek stały” dofinansowanemu przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama