, piątek 16 kwietnia 2021
Cieszyn: 10 kandydatów walczy o stanowisko dyrektora Domu Narodowego
Kto dostał się do drugiego etapu po ocenie formalnej złożonych dokumentów? Przeważają osoby, które w różnym stopniu miały już styczność w pracy zawodowej w samorządzie, w tym także w zarządzaniu samorządowymi instytucjami kultury.  fot: Wojciech WandzelDodaj do Facebook

Cieszyn: 10 kandydatów walczy o stanowisko dyrektora Domu Narodowego

MB
Jak informuje Urząd Miejski w Cieszynie, do drugiego etapu konkursu na stanowisko dyrektora Cieszyńskiego Ośrodka Kultury "Dom Narodowy" przeszło 10 kandydatów. W najbliższy poniedziałek 7 grudnia kandydaci mają stanąć do decydujących rozmów kwalifikacyjnych, po których zostanie wyłoniony kandydat, który obejmie stery tej instytucji.

Kto dostał się do drugiego etapu po ocenie formalnej złożonych dokumentów? Przeważają osoby, które w różnym stopniu miały już styczność w pracy zawodowej w samorządzie, w tym także w zarządzaniu samorządowymi instytucjami kultury.

Pełna lista kandydatów, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu, wygląda następująco: Bogusław Dziadzia, Marlena Fizek, Cecylia Gasz-Płońska, Tomasz Holcer, Lidia Lankocz, Mariola Macedońska, Zbigniew Machej, Robert Orawski, Karolina Paprocka oraz Monika Sikora-Monkiewicz.

O ponowne objęcie stanowiska dyrektora Domu Narodowego zabiegają Cecylia Gasz-Płońska oraz Zbigniew Machej. Na tej funkcji zależy także osobom, które pożegnały się z podobnymi stanowiskami w gminach sąsiadujących z Cieszynem - Lidia Lankocz wcześniej pełniła wiele lat funkcję dyrektora GOK w Goleszowie, z kolei Robert Orawski w bieżącej kadencji samorządu został odwołany ze stanowiska dyrektora MCK Integrator w Skoczowie.

Jednak lista kandydatów związanych z samorządem jest jeszcze dłuższa. Jak czytamy na stronie internetowej wiślańskiego magistratu, Marlena Fizek pełni funkcję instruktorki w Wiślańskim Centrum Kultury. Z kolei z internetowego profilu zawodowego wynika, że Mariola Macedońska jest związana od lat z Urzędem Wojewódzkim w Katowicach, wcześniej zaś pełniła funkcję kierownika kin w Centrum Kinowym Apollo-Rialto. Natomiast Tomasz Holcer obecnie prowadzący własną działalność gospodarczą pełnił w latach ubiegłych funkcję pełnomocnika do spraw społecznych prezydenta Raciborza.

Do konkursu stanęli również medioznawca, socjolog i artysta Bogusław Dziadzia związany z Uniwersytetem Śląskim w Cieszynie, a także również na co dzień związana z Cieszynem Monika Sikora-Monkiewicz, gdzie prowadzi własną agencję promocji i reklamy. O zdobycie stanowiska stara się również nauczycielka języka polskiego Karolina Paprocka, która od dziesięciu lat mieszka w Niemczech, a wcześniej była związana z Klubem Literackim „Nadolzie”.

Konkurs na stanowisko dyrektora COK Dom Narodowy trwa. Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami będą prowadzone od rana 7 grudnia br. Rozstrzygnięcie konkursu jest planowane na 18 grudnia br.

Komentarze: (19)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

nie przeczytałem tego wcześniej - gdybym nie był naiwny...z całą odpowiedzialnością, stawiałbym na Zbyszka Macheja...to oczywiste i logiczne - jednak, nie dla cieszyńskiego grajdołka - przecież...a zresztą... (powinienem być bardziej domyślny i obniżyć poziom swoich oczekiwań...)...

Wesołych Świąt Pani Cecylio !

Może teraz zajmie się Pani czymś pożytecznym?

Komisja Oświaty kultury i Sportu - Bielski ,Banot , Jankowski - sami specjaliści!

Obecna Dyrektor zapewne ma gotowy program, ten sam z którym przywieziono ją w teczce. Niczego nowego nie udało jej się stworzyć, niczego wyremontować. Natomiast zniszczyć a i owszem. Mam nadzieję, że nikt się już na to nie nabierze. Czy nieudolna władza z jeszcze bardziej bezradną Radą Miejską nie widzą, że zatrudnianie ludzi z zewnątrz do niczego dobrego nie prowadzi? Dlaczego tylu z nas musi codziennie dojeżdżać do Bielska czy Katowic?
Dlaczego, skoro postępuje degradacja i zadłużenie miasta nie zmienia się stan osobowy w sferze budżetowej?
Dlatego, że nikt ich z tego nie rozlicza.
Przypomnę tylko, że poprzednia Komisja Rewizyjna unieważniła konkurs na stanowisko Dyrektora COK, który odbył się w skandalicznych okolicznościach.

Robert Orawski w konkursie na dyrektora Domu Narodowego? Ktoś tu chyba wstydu nie ma. Chociaż obiektywnie patrząc to kandydat na miarę tego miasta...

Wstydu nie ma ten, kto tak pisze. Jak ma Pan/Pani jakieś zarzuty wobec R.O. to proszę pisać konkretnie i się podpisać z imienia i nazwiska, a nie insynuować. Jak R.O. Został dyrektorem MDK to w Skoczowie był tylko sypiący się Odlewnik z paroma krzesłami. Proszę zobaczyć co zostawił po swoim rzadzeniu swojemu następcy. Wystarczy tylko to wziąć pod uwagę przy ocenie jego pracy. A że obecnym skoczowskim władzom nie pasował, to wszyscy wiedzą, tylko nikt nie wie dlaczego?

Po pobieżnej analizie sylwetek kandydatów już widać, na 100% , że Burmistrzowi Macurze pasować będzie Karolina Paprocka - Matka Boska -Patriotka, żółnierka, harcerka, animatorka, a przede wszystkim organizatorka parafiad, która od lat walczy o polskość w Niemczech. Idealna kandydatka na dzisiejsze czasy. Będzie cennym uzupełnieniem dla "wojska" Krzyszofa Neściora.

Zgadzam się z przedmówcą. Widocznie pani Karolina Paprocka po misji ewangelizacyjnej w Niemczech, zapragnęła wrócić do swojego rodzinnego miasta, aby tu wspólnie z Burmistrzem i jego świtą szerzyć jedyną i słuszną kulturę!

Lidia Lankocz najlepszy kandydat.

Zgadzam się moją poprzedniczką, która napisała same superlatywy o R.O. To człowiek huragan, który jak burza uzdrowi cieszyńską kulturę. Na takiego człowieka czeka Cieszyn. Ptaszki ćwierkają, że sam R. Gutek zapowiedział, że jeśli R.O. zostanie dyrektorem wraca do Cieszyna!!! A może nawet dzięki skoczowskiemu, zasłużonemu działaczowi kultury, powrócą słynne cieszyńskie tramwaje?! Byłoby pięknie! I ten Franciszek Józef - gdyby o to wiedział. Może nawet zmartwychwstanie i zasiądzie w skoczowskiej altanie na cieszyńskim rynku!

"Ptaszki ćwierkają", że Gutek wróci do Cieszyna :) Tak, ale na kawę. Cieszyn jest za mały (baza noclegowa, oferta gastronomiczna, imprezy okolo festiwalowe), a jeden dyrektor domu kultury, to trochę za mało, żeby dokonywać takich radykalnych zmian. Inna sprawa, że Gutek jest związany umowami, a sponorzy nie mają korzyści z przeniesienia imprezy z Wrocławia do Cieszyna. Udział i zrozumienie "władz" miasta do tego czym jest taki festiwal i jakie są z tego korzyści był ZEROWY. To byli ludzie, którzy widzieli tylko drogi, kanalizacje, ronda i infrastrukturę. Pamiętam, kiedy Ficek odpierał zarzuty Gutka, że miasto się nie angażuje w festiwal. Burmistrz powiedział wtedy, że to nieprawda, bo miasto udostępniło amfiteatr i sprząta ulice, rynek i amfiteatrES po imprezie, a to koszt 60 tysięcy złotych :)

To może należy doradzić burmistrzowi ,aby zamiast doradców zaczął zatrudniać uzdrowicieli ?

To może należy doradzić burmistrzowi ,aby zamiast doradców zaczął zatrudniać uzdrowicieli ?

Popieram p. Roberta Orawskiego, byłego dyrektora MDK w Skoczowie. To sprawdzony człowiek kultury, również osobistej. Wieloletni działacz i propagator oraz sprawdzony organizator różnego rodzaju imprez nie tylko lokalnych ale i imprez mające charakter imprez masowych. Inicjator wielu przedsięwzięć mających na celu zainteresowanie dzieci i młodzież szeroko pojętą kulturą, w tym również propagowanie wśród społeczności tradycji Śląska Cieszyńskiego. Autor wielu historycznych opracowań zamieszczanych w różnych czasopismach i wydawnictwach. Dyrektor "Integratora" , DK "Pod Pegazem" , oraz inicjator powstania "Teatru Elektrycznego" w Skoczowie. Człowiek cieszący się szacunkiem nie tylko tych co go znali, ale tych co z nim współpracowali. Wielokroć dał się poznać jako człowiek, który mimo pełnienia funkcji dyrektora wielokrotnie zakasał rękawy aby osobiście pomóc w realizacji podjętego zadania.
Nie znam dokładnego powodu , ale jak wieść niesie w skoczowskim środowisku, p. R. Orawski został odwołany z funkcji dyrektora za postawienie drewnianej altanki na szczycie Kaplicówki bez zgody konserwatora . Historyczna drewniana altanka była odtworzona na podstawie oryginału i usadowiona w tym samym miejscu gdzie przed laty gościł w Skoczowie cesarz austro-węgier Franciszek Józef. No cóż komuś ten fakt przeszkadzał. Powód zawsze można znaleźć.

Panie Robercie zapomniał się Pan podpisać!

Miałem "przyjemność" współpracować z R.Orawskim i moje odczucia są zupełnie inne.

Wiślańskiego exodusu ciąg dalszy ......;-(

Ciekawe kto wygra ;)

sitwa (klika) cieszyńska - grupa osób wspierających się wzajemnie, wykorzystujących swoje pozycje dla osiągnięcia własnych korzyści;

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama