, sobota 19 października 2019
Biblioteka to przede wszystkim książki
Zdjęcie poglądowe. fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Biblioteka to przede wszystkim książki

ICZ
Obecnie w bibliotekach odbywają się różnego rodzaju zajęcia, warsztaty czy spotkania, są sale multimedialne oraz w ramach różnych projektów prowadzone są zajęcia nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Nie można jednak zapominać, że tym co pojawiło się jako pierwsze i jest duszą każdej z bibliotek jest książka. To po nią sięgają rodzice przyprowadzając swoje pociechy do działu dziecięcego, a wszystko po to, aby zaszczepić w nich miłość do książek. Panuje ogólna opinia, że coraz mniej osób sięga po książki, jednak jak ma się sprawa z czytaniem w naszym mieście, postanowiłam zapytać Dyrektor Cieszyńskiej Biblioteki Miejskiej Izabelę Kulę.

Pani Dyrektor pod pani opiekuńczymi skrzydłami nasza Biblioteka wciąż się rozwija, lecz czy wraz z jej rozwojem przybywa również czytelników?

Spadek czytelnictwa to tendencja utrzymująca się niestety od lat w całym kraju. Według badań Biblioteki Narodowej 62 proc. Polaków nie przeczytało w roku 2017 ani jednej książki. Na liczby składają się procesy społeczne: niż demograficzny, migracja ludności, niewystarczające środki na zakup nowości wydawniczych, nowe media, komputeryzacja… Zjawisko to obserwują nie tylko biblioteki, ale i księgarnie. Myślę, że przede wszystkim nie czytają te osoby, które nie wyrobiły w sobie nawyku czytania, nie wiążą lektury z przyjemnością spędzania czasu wolnego. Wszystko zmienia się w momencie, kiedy trafi się na książkę, która pochłonie. Warto poszukać jej w bibliotece! Dla wielu ludzi książka z biblioteki to jedyny bezpłatny sposób kulturalnego spędzania czasu. W Bibliotece Miejskiej na koniec ubiegłego roku odnotowaliśmy ponad 8 tys. aktywnych czytelników. Nadal zatem można powiedzieć, że co czwarty mieszkaniec Cieszyna jest czytelnikiem naszej biblioteki. To dobry wynik, mimo tego, iż liczba aktywnych czytelników w Bibliotece Miejskiej z roku na rok nieznacznie spada!

Książki to jakby rzec coś bez czego biblioteka by nie istniała, czy może pani powiedzieć jak duże zasoby posiada Cieszyńska Biblioteka?

Rzeczywiście, pomimo zmian społecznych i kulturowych, jakie dokonują się na naszych oczach, aktualny księgozbiór, na bieżąco uzupełniany o nowości wydawnicze stanowi trzon każdej biblioteki publicznej. Staramy się, by na półkach dostępne były nowości wydawnicze, hity czytelnicze, o których mówi się w mediach, które reklamują czołowe wydawnictwa i księgarnie. Poza tym stale obserwujemy, jak zmieniają się potrzeby czytelnicze. Stąd poza wolnym dostępem do liczącego ponad 100 tys. woluminów księgozbioru i ponad 100 tytułów prasy bieżącej, oferujemy mieszkańcom dostęp do książki w wersji elektronicznej. To prawie 2 tys. tytułów elektronicznych publikacji dostępnych na platformie IBUK Libra oraz ponad 2 tys. tytułów audiobooków, które mają tą zaletę, że… czytają się same. Chcemy, by nasi użytkownicy mieli wybór i sami mogli decydować o tym co i jak chcą czytać.

Są czytelnicy, dla których równie ważne jak treść jest zapach oraz szelest papieru, jednak osoby z dysfunkcją wzroku również czytają, a audiobooki mogą wypożyczyć w Filii nr 4. Jakie zasoby czekają tam na czytelników i czy wszyscy chętni mogą z nich korzystać?

Audiobooki, nazywane także książkami mówionymi, to doskonała alternatywa dla książki brajlowskiej dedykowanej osobom niewidomym. Ta forma książki prawie od razu wywołała zainteresowanie, także jako alternatywa dla tradycyjnej książki wśród osób, które problemów ze wzrokiem nie mają. Jedną z największych zalet audiobooków jest to, że pozwalają w czasie ich odsłuchiwania na wykonywanie innych czynności, których wykonywanie w przypadku książki tradycyjnej byłoby niemożliwe, tak jak np. gotowanie, ćwiczenie, sprzątanie czy jazda samochodem. Biblioteka Miejska w Cieszynie posiada w swych zbiorach ponad 1000 tytułów książki mówionej dostępnych w siedzibie Filii nr 4, mieszczącej się przy ulicy Srebrnej 6 oraz ponad 1100 tytułów audiobooków dostępnych w Wypożyczalni dla dorosłych mieszczącej się w głównej siedzibie Biblioteki Miejskiej, przy ul. Głębokiej 15. Wszystkie audiobooki, zgodnie z regulaminem, są ogólnodostępne. Warto podkreślić, że od kilku lat także oferta czytelnicza Filii nr 4, prowadzonej we współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych Koło w Cieszynie jest dostępna dla wszystkich.

Zasoby biblioteczne wzbogacane są o coraz to nowsze tytuły, skąd biblioteka bierze fundusze na ich zakup?

Środki na zakup nowości wydawniczych dla Biblioteki Miejskiej pochodzą z dwóch źródeł – z dotacji Gminy Cieszyn oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W roku ubiegłym na zakup zbiorów książkowych i audiobooków biblioteka pozyskała z MKiDN kwotę 35 tys. zł., z której zakupiono 1700 książek i audiobooków. Priorytetem była literatura beletrystyczna dla dorosłych oraz literatura piękna dla dzieci i młodzieży. Niestety każdego roku Ministerstwo zmniejsza dotację na zakup nowości dla bibliotek publicznych. Stąd, w trosce o dalszy rozwój czytelnictwa w naszym mieście, władze Cieszyna zwiększyły środki na zakup nowości w Bibliotece Miejskiej na rok 2019 o kwotę 42 tys. zł. Zwiększenie środków na zakup nowości wpływa na wzrost księgozbioru i liczbę wypożyczonych materiałów bibliotecznych. Zbiory są wykorzystane do promowania czytelnictwa poprzez zwiększenie atrakcyjności oferty bibliotecznej, w tym zwłaszcza z zakresu literatury pięknej dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dzięki dotacji i zwiększeniu wkładu własnego nowości stały się bardziej dostępne dla czytelników, a kolejka wyczekujących na nie osób uległa skróceniu. Cenne są dla nas również dary książkowe pozyskiwane od mieszkańców naszego miasta, za które serdecznie dziękuję!

I tak na koniec jakie jest największe marzenie pani związane z pani pracą?
Moje marzenie to biblioteka pełna ludzi, bogata w nowości wydawnicze, stale w trakcie przemian i nadążającą za dalszym postępem. Oczywiście z zachowaniem marginesu braku spektakularnych zmian dla tych z naszych czytelników, którzy zmian nie lubią lub ich nie potrzebują. Widzę naszą bibliotekę jako integralną część różnych grup społecznych, które działają razem na rzecz uatrakcyjnienia oferty kierowanej do mieszkańców naszego miasta.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

POKOtnicy powinni częściej korzystać z usług takiego rodzaju instytucji.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama