, czwartek 19 września 2019
Bez stereotypów czyli Czesi i Polacy o sobie nawzajem [PROGRAM SPOTKAŃ - Imprezy będą się odbywać w czytelni i kawiarni AVION|NOIVA, która jest oddziałem Biblioteki Miejskiej w Czeskim Cieszynie oraz w Zamku w Cieszynie.]
Imprezy będą się odbywać w czytelni i kawiarni AVION|NOIVA, która jest oddziałem Biblioteki Miejskiej w Czeskim Cieszynie oraz w Zamku w Cieszynie. fot: SMDodaj do Facebook

Bez stereotypów czyli Czesi i Polacy o sobie nawzajem [PROGRAM SPOTKAŃ]

STEFAN MAŃKA
Bez stereotypów czyli Czesi i Polacy o sobie nawzajem [PROGRAM SPOTKAŃ - Inauguracyjny salon dyskusyjny zaplanowano na 15 marca. Jego gośćmi będą piosenkarz Jaromir Nohavica oraz księdz Zbigniew Czendlik. fot. mat. pras.]

Inauguracyjny salon dyskusyjny zaplanowano na 15 marca. Jego gośćmi będą piosenkarz Jaromir Nohavica oraz księdz Zbigniew Czendlik. fot. mat. pras.

14 gości, 7 spotkań na żywo oraz transmitowanych on-line, a wszystko po to by zmierzyć się z czesko-polskimi stereotypami, które mimo zniesienia granic ciągle istnieją w mentalności ludzi. Tak w skrócie można opisać ideę czesko-polskich salonów dyskusyjnych, które od marca do listopada, raz w miesiącu odbywać się będą w czytelni i kawiarni Avion/Noiva w Czeskim Cieszynie oraz w Zamku w Cieszynie. Czy po zakończeniu projektu uda się zobaczyć sąsiadów bez stereotypów?

- Naszymi gośćmi będą fantastyczni ludzie, więc jestem przekonana, że będą to mądre rozmowy, pewnie i trochę zabawne, może czasem bolesne. Być może uda nam się spojrzeć inaczej na naszych sąsiadów i nie widzieć w nich tylko i wyłącznie miłośników piwa i gospody, czy klientów cieszyńskiego targowiska - wyjaśnia Ewa Gołębiowska, dyrektorka Zamku Cieszyn, która na pytanie jak naprawdę polubić sąsiadów? Odpowiada krótko, iż przede wszystkim trzeba ich lepiej poznać.

A skąd pomysł na udział Zamku Cieszyn w projekcie? - Wszystko zaczęło się od tego, iż Biblioteka Miejska w Czeskim Cieszynie i kawiarnia Avion poszukiwały partnera po polskiej stronie. Temat wydał nam się na tyle ciekawy, że postanowiliśmy dołączyć. Tym bardziej, że choć do naszych sąsiadów Czechów mamy tak blisko, to tak naprawdę mało o sobie nawzajem wiemy i często myślimy stereotypowo. Zamek "jak zawsze" musiał dodać do menu design. Zapraszamy dwóch wyjątkowych gości, przyjaciela Zamku i... Czechów - Michała Stefanowskiego oraz wybitnego czeskiego projektanta, nauczyciela i promotora designu, jakim jest Jiří Pelcl - wyjaśnia Ewa Gołębiowska, dyrektorka Zamku Cieszyn.

Inauguracyjny salon dyskusyjny zaplanowano na 15 marca. Jego gośćmi będą piosenkarz Jaromir Nohavica oraz księdz Zbigniew Czendlik. Uczestnikami comiesięcznych spotkań będą również pisarze, filmowcy oraz dysydenci. Wśród zaproszonych gości są m.in. Petruška Šustrová, Mirosław Jasiński, Adam Sikora, David Ondříček, Václav Burian, Jacek Baluch, Renata Putzlacher oraz Petr Prokop Siostrzonek. - Oprócz salonów dyskusyjnych zaplanowaliśmy wspólny koncert zespołów muzycznych, a także piknik na Moście Przyjaźni, organizowany wspólnie ze szkołami gastronomicznymi z Cieszyna i Czeskiego Cieszyna - zdradzają pierwsze szczegóły organizatorzy.

Tematem pierwszego spotkania będzie "Czeski ateizm i polski katolicyzm". Spotkanie odbędzie się w czytelni i kawiarni Avion/Noiva w Czeskim Cieszynie o godz. 18.00. Wejściówki w cenie 120 koron, można rezerwować od 7 do 9 marca w Avion/Noiva. Wszystkie spotkania będą również transmitowane on-line na stronie www.noiva-tesin.cz, dzięki czemu mimo ograniczonej liczbie miejsc, wszyscy zainteresowani tematami spotkań będą mogli śledzić ich przebieg.

Spotkania zostały objęte patronatem medialny portalu GazetaCodzienna.pl

Program czesko-polskich salonów dyskusyjnych

Salon Dyskusyjny
15 marca, godz. 18.00, Avion/Noiva w Czeskim Cieszynie
Jaromír Nohavica / Zbigniew Czendlik

Salon Dysydencki
12 kwietnia, godz. 18.00, Avion/Noiva w Czeskim Cieszynie
Petruška Šustrová / Mirosław Jasiński

Salon Filmowy
maj 2013, Avion/Noiva w Czeskim Cieszynie
David Ondříček / Adam Sikora

Salon Muzyczny
sierpień 2013, Avion/Noiva w Czeskim Cieszynie

Salon Tłumaczy
wrzesień 2013, Avion/Noiva w Czeskim Cieszynie
Václav Burian / Jacek Baluch

Salon Designerski
październik 2013, Zamek Cieszyn
Jiří Pelcl / Michał Stefanowski

Salon Dyskusyjny
listopad 2013, Avion/Noiva w Czeskim Cieszynie
Renata Putzlacher / Petr Prokop Siostrzonek

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Niedaleko od cieszyna w Bielsku jest impreza na świetnym poziomie i za darmo. czuli barbarzyńcy - a 21 i 22 szesć czeskich filmów z prelekcjami a tu mało że sciągnęli pomysł to jeszcze placić za bilety...

W czeskich mediach przeważa raczej ton negatywny wobec Polski. Przetoczyła się już histeria wokół „oszukańczej” polskiej żywności. Ciekawe, że nawet winę za rozprowadzenie metylowego alkoholu, który zabił w samych Czechach kilkadziesiąt osób, próbowano zrzucić na Polaków. Jeden z portali napisał, że badany jest wątek pochodzenia owego trującego trunku z Polski. Informacje szybko zdementowała sama policja czeska, ale na forach internetowych rozpętało się istne szaleństwo. Często można było spotkać zdanie typu: „Od razu wiedzieliśmy, że to polska sprawka”.

nie ma Polaków i Czechów, bez stereotypów ale to zapewne taka intelektualna prowokacja...

Inicjatywa chwalebna, raczej usługa - żeby w niej uczestniczyć należy zapłacić - elitarnie :) Wybitni ludzie będą opowiadać o stereotypach, natomiast przeciętny Polak i Czech patrzą na siebie niewybitnym okiem!

Widzicie krytycy zamku? Warto inwestować w Zamek, bo mamy dzięki temu 7 spotkań o stereotypach. To kluczowa rzecz dla rozwoju Cieszyna!

Będzie za to co napisać w sprawozdaniu w rubryce osiągnięcia.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama