, niedziela 5 maja 2024
Nowe sposoby karania kierowców. Kiedy stracisz prawo jazdy?
Zmiana przepisów z pewnością nie wpłynie rewolucyjnie na zachowanie kierowców na drodze. Miejmy jednak nadzieję, że chociaż niektórzy z nich częściej zdejmować będą nogę z gazu. fot: KPP CIESZYN



Dodaj do Facebook

Nowe sposoby karania kierowców. Kiedy stracisz prawo jazdy?

INTERIA.PL
Ustawa o kierujących pojazdami, zmieniająca m. in. sposób przeprowadzania egzaminu na prawo jazdy, ma wejść w życie za niespełna miesiąc. Jednak od nowego roku zmiany dotykają nie tylko na kursantów.

Obejmują również dotychczasowych kierowców i dotyczą, dokładniej mówiąc, sposobu rozliczania punktów karnych. Oto kilka zmian, o których powinien wiedzieć każdy kierowca.

Bez utraty "prawka"

Dotychczas, po przekroczeniu 24 punktów karnych w ciągu jednego roku kierujący tracił prawo jazdy. Według nowych zasad, zostanie on skierowany na kurs reedukacyjny i badanie psychologiczne. Tym samym kierowca, który uzyskał więcej niż 24 punkty karne w ciągu roku, nie straci prawa jazdy.

Niestety, i ta sytuacja ma swoje minusy: kurs reedukacyjny należy odbyć w ciągu jednego miesiąca od otrzymania skierowania, a jego koszt wynosi ok. 500 zł. Konieczne będzie także zarezerwowanie kilku wolnych dni, ponieważ przewidywany czas trwania takiego szkolenia to ok. 5 dni. Należy również pamiętać o przedstawieniu stosownego zaświadczenia staroście - bez tego nie będzie można dalej poruszać się pojazdem.

Nic nie może wiecznie trwać

Ważny jest także fakt, iż przypadku zgromadzenia 24 punktów w ciągu kolejnych 5 lat od odbycia kursu reedukacyjnego kierowca straci prawo jazdy. Należy również pamiętać, że zgodnie z nowym ustawodawstwem nie będzie już szkoleń likwidujących 6 punktów karnych. W takiej sytuacji odzyskanie prawa jazdy będzie wiązało się z ponownym odbyciem kursu i zdaniem egzaminów.

Ważne jest również to, że kierowca, który popełnił wykroczenie, będzie mógł otrzymać jednorazowo maksymalnie 10 punktów karnych.

Czy nowe przepisy doprowadzą do zmiany sposobu jazdy polskich kierowców? - Nie sądzę, żeby zmiana przepisów spowodowała poprawę sposobu jazdy kierowców. Na sposób jazdy wpływa wiele czynników, na przykład stan nawierzchni drogi - mówi Małgorzata Słodownik, menedżer działu handlowego monitoringu pojazdów Flotis.pl.

- Problem z łamaniem przepisów jest dosyć powszechny. Do tego wniosku można dojść chociażby analizując dane z monitoringu pojazdu, z których jednoznacznie wynika, że jednym z najczęściej popełnianych wykroczeń jest przekroczenie dozwolonej prędkości - dodaje Słodownik.

Zmiana przepisów z pewnością nie wpłynie rewolucyjnie na zachowanie kierowców na drodze. Miejmy jednak nadzieję, że chociaż niektórzy z nich częściej zdejmować będą nogę z gazu.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Szef Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Tomasz Połeć ustawia radary na polskich drogach. My szaraczki mamy wierzyć, że rzecz jasna nie chodzi o łatanie dziury budżetowej, ale wyłącznie o poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach. Kto chce niech w tę bajeczkę wierzy! A jak sam Połeć dba o to bezpieczeństwo? Dziennikarze Faktu zrobili zdjęcie, jak przy padającym śniegu, na śliskiej drodze pędził służbowym BMW przez Warszawę nawet 100 km/h. Dla "elyty" prawo szaraczków nie obowiązuje.

Polska to nie zachód, ani Ameryka, tu zawsze obowiązywała i obowiązuje nadal urzednicza mentalność wschodu. Tu urzędnik jest panem tu celem urzędnika jest utrudnić człowiekowi życie. To urzędnicy lobbują u władzy by jak najbardziej utrudnić życie obywatelowi. Przykładem niech będzie nowa ustawa o zdobywaniu prawa jazdy, która wejdzie 19. stycznia. Nie chodzi tu czym sie ludzie najbardziej ekscytują, czyli egzaminem, ale poczytajcie sobie jaką biurokratyczną drogę będzie musiał przejść obywatel chcący zasiąść za kółkiem. ile sie nalata do starostwa z wnioskami. po kartę kandydata, potem prosić o wpisanie do rejestru kandydatów na kandydata do egzaminu, przedtem dołączając rózne wymagane dokumenty. Na końcu dopiero obowiązkowe szkolenie i wewnętrzny egzamin.Dopiero z wypełnioną kartą kandydata uda się do WORDU'u na egzamin. Pytam się oświeconych posłów i panującą nam urzędnicza władzę? Co ma wspólnego ta biurokracja ma wspólnego z bezpieczeństwem na drogach?

Nie rozumiem o co Wam chodzi?W Polsce i tak są najniższe mandaty w Europie jeżeli nie najniższe w świecie.I tak nie ma co narzekać.Więc w czym problem?Chcę zaznaczyć,że jeżdżę dużo jako kierowca z może nie najdłuższym stażem za kółkiem(ok 15 lat i paręset tys jednak"zrobione)i wiecie co?Z jednym mandatem na koncie za wjazd na"płytę Rynku"w Cieszynie w 2003r zdaje się,50zł"pokuty"i 5 pkt karnych w 15lat!!!Więc ludzie!Zastanówcie się co piszecie!

Mądrej głowie dość dwie słowie. To, że Pan kolega nie rozumie to stwierdzenie smutnego faktu. PS też dostałem pokutę za ten sam numer na rynku. Pozdro.

Policjanci z radarem mają gdzieś nasze bezpieczeństwo. Są współczesnym odpowiednikiem dawnych rabusiów, czających się przy gościńcach, aby złupić podróżnych. Rząd, którego szef zarzekał się w 2007 r., że wyrzuci każdego, kto wspomni o podwyżce podatków, będzie z nas zdzierał tylko na drogach, aż na kwotę 1,5 mld złotych!!!!
Lojalność podatkowa wobec państwa obowiązuje w obie strony. Od obywatela można wymagać, aby dokładał do państwa, jeżeli otrzymuje w zamian to, na co w teorii łoży i jeżeli obciążenia nie są nadmierne. Żaden z tych warunków nie jest spełniany w Polsce, rządzonej przez naszych obecnych Umiłowanych Przywódców.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama