, sobota 24 sierpnia 2019
Absinth z Czech z dodatkiem metanolu
Ujawniony przez czeskich celników Absinth zawierał w swym składzie 30% niebezpiecznego dla życia metanolu. fot: celnisprava.czDodaj do Facebook

Absinth z Czech z dodatkiem metanolu

SM
Na stronach internetowych czeskiej Służby Celnej ukazała się informacja o ujawnieniu przez celników ze Zlina, 500 butelek alkoholu o nazwie Absinth, który zawierał w sobie 30% niebezpiecznego dla życia metanolu.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej w siedzibie głównej czeskiej Służby Celnej w Pradze, szczegółowo omówiono przebieg dwóch ostatnich akcji czeskich celników w okolicach Zlina, podczas których wykryte zostały przypadki nielegalnego alkoholu. W trakcie pierwszych czynności operacyjnych przeprowadzonych na terenie przemysłowym w miejscowości Bystrzyca pod Hostynem, celnicy zaleźli 1300 litrów nielegalnego alkoholu. Po jego zabezpieczeniu i przebadaniu w 500 butelkach opisanych jako Absinth 60% VAPA DRINK wykazano zawartość 30% niebezpiecznego dla życia metanolu. W pozostałych butelkach trujący składnik nie występował.

W ramach drugiej akcji, po dokładnym przeszukaniu pomieszczeń legalnie funkcjonującego składu alkoholu w okolicach Zlina, celnicy ujawnili znaczną ilość wyrobów spirytusowych niewiadomego pochodzenia. Kontrola wykazała bowiem, iż właściciel składu przechowywał ponad 21,5 tys. litrów spirytusu niewiadomego pochodzenia uszczuplając tym samym czeski budżet na kwotę 2 mln koron. Nadal nie udało się ustalić skąd pochodził nielegalny alkohol. Wstępne wyniki badań wykazały jednak, iż w tym przypadku nie zawierał on trującego metanolu.

W związku z informacjami czeskiej Służby Celnej, komunikat w tej sprawie wydało Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego, które radzi, by zachować szczególną ostrożność podczas zakupów w Czechach alkoholu i w czasie konsumpcji alkoholu z tego kraju. Przypomnijmy, iż w wyniku tzw. "afery metanolowej" z 2012 roku zmarło 48 osób, w tym kilka w Polsce, kolejnych 80 osób trafiło do szpitala.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama