, środa 1 maja 2024
Waży się przyszłość cieszyńskiego sportu
Konsultacje trwają w terminie 5 - 19 sierpnia br. Kolejnym krokiem będzie skierowanie tego projektu uchwały pod głosowanie Rady Miejskiej Cieszyna. fot: Maciej Kłek



Dodaj do Facebook

Waży się przyszłość cieszyńskiego sportu

MB
W Cieszynie ruszyły konsultacje społeczne dotyczące "Programu wspierania rozwoju sportu na lata 2014 - 2020”.

Konsultacje trwają w terminie 5 - 19 sierpnia br. Kolejnym krokiem będzie skierowanie tego projektu uchwały pod głosowanie Rady Miejskiej Cieszyna.

„Program wspierania rozwoju sportu na lata 2014 - 2020” powstał w trosce o harmonijny rozwój fizyczny mieszkańców miasta oraz w oparciu o przeprowadzoną w kwietniu 2013 roku debatę „Sport cieszyński - stan obecny i przyszłość” i wnioski zgłoszone podczas tej debaty. „Program...” swoim zasięgiem obejmuje zadania realizowane przez placówki oświatowe, instytucje samorządowe, kluby i stowarzyszenia, których działalność statutowa jest związana z kulturą fizyczną.

„Program...” został podzielony na pięć obszarów działania. Pierwsze trzy wiążą się z rozwojem sportu dla dzieci i młodzieży, sportu dla wszystkich oraz sportu kwalifikowanego. Kolejne dwa dotyczą zadań związanych z ulepszeniem infrastruktury sportowej oraz finansowaniem sportu. Głównymi zadaniami po stronie miasta związanymi z infrastrukturą sportową będą: remont i modernizacja stadionu MOSiR, modernizacja Kąpieliska Miejskiego przy Al. Łyska, budowa sali gimnastycznej przy SP 1 oraz remont i modernizacja stadionu „Pod Wałką”. Wraz ze spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi miasto planuje także rozbudowę sieci osiedlowych wielofunkcyjnych i ogólnodostępnych placów sportowo-rekreacyjnych, ścieżek rowerowych i narciarskich tras biegowych.

Ponadto „Program...” stawia duży nacisk na sukcesywne zwiększanie środków finansowych przeznaczonych na sport w budżecie miasta. Jednocześnie, jak zaznacza się w dokumencie, samorząd terytorialny nie jest w stanie dofinansowywać wszystkich projektów związanych z kulturą fizyczną w Cieszynie. Dlatego też priorytetowo będą traktowane dyscypliny, w których szkolone są dzieci i młodzież. Z kolei pozostałe dyscypliny mają być wspierane w ramach możliwości budżetowych miasta. W „Programie...” proponuje się, by znaczącą rolę spełniała ocena ofert złożonych przez kluby i stowarzyszenia sportowe, czym zajmuje się Rada Sportu przy burmistrzu Cieszyna oraz Komisja Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej.

Obecnie „Program wspierania rozwoju sportu na lata 2014 - 2020” jest otwarty na opinie mieszkańców. W konsultacjach tego programu mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Cieszyna mający czynne prawo wyborcze. Opinie należy składać w formie pisemnej lub elektronicznej na adres Urzędu Miejskiego w Cieszynie lub na adres Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Cieszynie przy Al. Łyska 21 (mail: mosir_c@poczta.onet.pl). Do opinii należy dołączyć oświadczenie osoby, która ją podpisała. Ze wzorem oświadczenia, jak i z treścią „Programu wspierania rozwoju sportu na lata 2014 - 2020” można zapoznać się tutaj.

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

V-ce prezes oraz lekkoatleta z przeszkodami to chyba frustraci.Polecam zapoznanie się z działalnością spółdzielni mieszkaniowych w innych miastach , co robią dla mieszkańców.A lekkoatleta z przeszkodami niech se skoczy do ....rowu z wodą

Muszę Pana zmartwić.To nie jest mój komentarz.

Szanowni Radni!
Taki program napisze pierwszy lepszy urzędniczyna na zawołanie, w przeciągu paru godzin. Napisane jest o "roli samorządu..." i żadnych konkretów. Mnóstwo lakonicznych słów: powinien, zwiększenie, umożliwienie, wspieranie. Rozumiem, nikt nie chce sobie samemu narzucać mocnych zobowiązań. Rozumiem też, że 5 realizatorów wymaga 5 monitorujących. Nadal nie widać celów do osiągnięcia a tym samym do monitorowania. Czyli masło maślane? Zdumiewa uznanie dyscyplin sportowych priorytetowych. Uważam, że rzeczywistość cieszyńska jest zupełnie inna. Sukcesy też są odnoszone w innych dyscyplinach. To by znaczyło, że "program" jest pisany "na kolanie". Chyba, chyba, że Ktoś z lokalnych "polityków" już widzi siebie na Olimpiadzie w roli opiekuna cieszyńskiego uczestnika. To już kiedyś bodaj przerabialiśmy? Powiedziano tutaj już, że ani wspólnoty mieszkaniowe, ani spółdzielnie mieszkaniowe, nie mają podstaw prawnych finansowania tego rodzaju działalności. Właśnie rusza unijny Program efektywności energetycznej budynków. Niech Burmistrz Miasta wspomoże takie działania, a nie zmusza niezależnych od niego podmiotów do naruszania ustaw. Zwłaszcza, że trudno spotkać szeregowych spółdzielców i właścicieli mieszkań, którzy by wiedzieli czym Ich ww. Program uraczył.
Wnioski:
właściwie tylko jeden: Program jest nie do przyjęcia.
Domyślam się, że jednak zostanie podjęty. To tylko może pogrążyć wielu Radnych i samego Burmistrza. Dziękuję

Błędy od samego początku. Zadaniem spółdzielni i wspólnot mieszkaniowymi jest dbanie o jakość zamieszkania o ile mieszkańcy mają kasę. Po za tym wiele budynków zwyczajnie nie ma miejsca na infrastrukturę, bo Włodarze Miasta Cieszyn przydzielili Im działki "po obrysie" budynków. Zatem, Miasto może sobie planować, ale nic z tego nie wyniknie dobrego dla mieszkańców. Ustawa też nie pozwala na prowadzenie "dowolnej" działalności. Można pewne rzeczy robić, ale część kasy i tak łyknie fiskus. Ciekawe czy "projekt' o tym wspomina? Konsultacje są jednak potrzebna dla grupki kandydatów na Rajców w kolejnej kadencji. Będą się popisywać przed Nami. Nie wszyscy, bo jak wiemy są tacy Rajcy, co nigdy z wyborcami słowa nie zamienili. Robotę odwalają za nich Ciotki, Wuje. Mężowie, itd., reszta Rodzinki. Ogólnodostępne place sportowo-rekreacyjne to wyłącznie domena samorządu. Ścieżki rowerowe nie powstaną, bo to nie jest teren dla tego typu funkcji. Na koniec błaganie o nieoszukiwanie ludzi "narciarskimi trasami". Jedyne miejsca gdzie mogły by istnieć zostały już "zagospodarowane". Miasto zupełnie tę dziedzinę "olało", choć były ku temu warunki. Możliwości zginęły w gąszczu ratuszowych przepychanek, a pieniądze zostały roztrwonione, niekiedy z bzdurnymi uzasadnieniami.

Jako płacący podatki w Cieszynie uważam, że zbyteczne jest wydawanie pieniedzy na kolejne modrnizacje basenu, stadionu MOSiR. Na początek nalezu odwołać Niżnikiewicza z MOSiR-u, tylko bierze kasę, ale efekty ma mizerne. Kolejny raz chce wydać naszą kasę na remont basenu i stadionu, a dotychczas wydane pieniądze na te cele dały mizerny efekt, no może to, ze zniknęła trampolina, symbol basenu. Ciekawe kto go tak foruje w naszym mieście? A pieniądze w duzej większości przeznaczyć na budowę kompleksu boisk i miejsc rekreacji na osiedlach. Za dobry pomysł uważam budowę tras rowerowych w mieście, bo to co jest nad Olzą to trudno nazwać ścieżką rowerową, jest tak wąsko, ze dwa rowery się nie miną i muszą wjeżdżać na pas pieszy, co codziennie prowadzi do konfliktów. Kto zatwierdził taki projekt?

popieram w całości

„Program wspierania rozwoju sportu na lata 2014 - 2020” powstał w trosce o .... zabezpieczenie interesów kliki. Właśnie 62 tysiące płynie do guru mosir. http://bip.um.cieszyn.pl/?app=aktualnosci&nid=10734 Tak dla bezpieczeństwa, jakby następny burmistrz nie był nasz to mamy program.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama