, wtorek 7 lipca 2020
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej: Trwają przygotowania do wielkiego jubileuszu
Od 4 do 6 czerwca w w Teatrze im. Adama Mickiewicza odbywać się będą najważniejsze dla nas występy czyli specjalne koncerty jubileuszowe. fot: Joanna Rzepka-DziedzicDodaj do Facebook

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej: Trwają przygotowania do wielkiego jubileuszu

STEFAN MAŃKA
W 2015 roku Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej obchodzić będzie jubileusz 65-lecia. - Taki jubileusz to dla zespołu niezwykle ważny czas, kiedy wszyscy jego członkowie mobilizują się i wspólnie tworzą coś wyjątkowego - mówi Maria Walaszek, która zdradza nam kulisy przygotowań do wielkiego święta zespołu.

Na czym aktualnie polegają główne przygotowania do jubileuszu?
Przede wszystkim zorganizowaliśmy komitet jubileuszowy, który spotyka się raz w miesiącu. Podczas spotkań szczegółowo omawiamy poszczególne punkty programu oraz zastanawiamy się nad formami promocji tego ważnego dla nas wydarzenia. Mimo iż mamy jeszcze trochę czasu to zdajemy sobie sprawę, że takie wydarzenie musi być przygotowane z dużym wyprzedzeniem. W zespole jest ponad 200 osób jednak spodziewamy się, że w poszczególnych wydarzeniach udział weźmie zdecydowanie więcej ludzi, dlatego uroczystości jubileuszowe muszą być dopięte na ostatni guzik. Komitet jubileuszowy liczy ok. 30 osób, które biorą czynny udział w przygotowaniu tego wszystkiego z czym wiąże się jubileusz. Podzieleni jesteśmy na mniejsze sekcje odpowiedzialne za część: wydawniczą (plakaty, ulotki, foldery jubileuszowe), artystyczną (instruktorzy, choreografowie), organizacyjną (współpraca z mediami, organizacja koncertów i wydarzeń towarzyszących) oraz finansową.

Jak formę przybiorą obchody 65-lecia?
Wydarzenia jubileuszowe staramy się przygotować tak, by w każdym miesiącu coś się działo. 65-lecie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej rozpoczniemy zwiastunem czyli koncertem, który odbędzie się w listopadzie br. Będzie on zapowiadać to wszystko, co przez cały przyszły rok będzie się odbywać w ramach naszej rocznicy. Koncert ten odbędzie się 8 listopada w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie.

A co składać się będzie na program wydarzeń roku jubileuszowego?
Rok jubileuszowy zacznie się koncertem kolędowym w wykonaniu chóru jubileuszowego w Kościele Jezusowym w Cieszynie, który będzie miał miejsce 4 stycznia 2015 roku. Następnie swój wkład w jubileusz zaznaczą dzieci, które w Cieszyńskim Ośrodku Kultury "Dom Narodowy", zaprezentują koncert kolędowy. Wraz z grupą dziecięcą wystąpi również kapela młodzieżowa, bo tak to jest zorganizowane, że grupie dziecięcej przygrywa kapela młodzieżowa, a grupie dorosłej - kapela dorosła.
Następnie 25 kwietnia odbędą się Dziecięce Spotkania z Folklorem. Jest to cykliczna impreza - koncert w wykonaniu wszystkich grup dziecięcych. W 2015 r. Spotkania z Folklorem zostaną podpięte pod rok jubileuszowy.
W maju odbędzie się majówka z Zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej. Do udziału w majówce chcemy zachęcić jak największą liczbę osób z zewnątrz, zatem nie tylko członków zespołu, ale przede wszystkim mieszkańców Cieszyna i pozostałych miejscowości powiatu. Podczas majówki chcielibyśmy zaprezentować nasz zespół, to jakimi jesteśmy ludźmi, jak potrafimy się bawić i na czym skupia się nasza działalność. Już dziś zachęcam wszystkich mieszkańców do wspólnej zabawy, która odbywać się będzie nie tylko w klimacie folkloru.
Od 4 do 6 czerwca w w Teatrze im. Adama Mickiewicza odbywać się będą najważniejsze dla nas występy czyli specjalne koncerty jubileuszowe.
Na 24 października zaplanowaliśmy 15-lecie Chóru Jubileuszowego.

A pozostałe miesiące?
Na ten moment jest to wstępna propozycja obejmująca przede wszystkim stałe punkty naszego rocznego programu, którym w przyszłym roku nadamy wyjątkowy charakter. Oprócz tego nasz zespół będzie pojawiał się na wielu innych koncertach, które w ciągu całego roku odbywać się będą na terenie Śląska Cieszyńskiego. Myślę, że program obchodów 65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej będzie jeszcze bogatszy, choćby o drobne akcenty dzięki którym zaznaczymy swoją obecność w mieście oraz pokażemy nasz bogaty dorobek artystyczny.

Czego możemy spodziewać się po zapowiadającym jubileusz - koncercie listopadowym?
Przede wszystkim warto zaznaczyć, iż podczas tego koncertu pojawimy się na scenie w pełnym składzie. Będzie to koncert składający się z jednej części, podczas której zaprezentujemy trzy programy: suitę tańców cieszyńskich, następnie zaprezentuje się część grupy dziecięcej, a wszystko wzbogaci będzie Chór Jubileuszowy oraz kapele: młodzieżowa i dorosła. Chodzi o to by każda z grup miała okazję zaprezentować się przed publicznością. Wszystkie występy będą jednak tylko zapowiedzią tego, co będzie się działo przez cały przyszły rok.

Czy jest coś czego można życzyć zespołowi już teraz?
Taki jubileusz to dla zespołu niezwykle ważny czas, kiedy wszyscy jego członkowie mobilizują się i wspólnie tworzą coś wyjątkowego. Największym życzeniem zespołu jest zatem to, aby wszystkie działania związane z tym wydarzeniem udało się nam zorganizować sprawnie i najlepiej jak się da. Bardzo istotne jest również pozyskanie środków finansowych, od których zależy w dużej mierze co uda się nam przygotować.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama