, niedziela 28 kwietnia 2024
W Trzanowicach uruchomiono nową część magazynu gazu ziemnego
Czesi zdecydowali się na zwiększenie rezerwy gazu głównie ze względu na ewentualną awarię zasilania z zagranicy.  fot: Marek Ogrodzki



Dodaj do Facebook

W Trzanowicach uruchomiono nową część magazynu gazu ziemnego

BŚ/Dorota Havlíková
W Trzanowicach uruchomiono nowy magazyn gazu ziemnego. Podziemny zbiornik przyjmuje jednorazowo ok. 530 mln m sześc. To dwukrotnie więcej niż do tej pory.

Czesi zdecydowali się na zwiększenie rezerwy gazu głównie ze względu na ewentualną awarię zasilania z zagranicy. Istotnym powodem było także dziewięciokrotne większe zużycie gazu w sezonie zimowym.

Zbiornik umieszczony w Trzanowicach rozciąga się także pod Czeskim Cieszynem. Jego modernizacja trwała niecały rok, a wszystko dlatego, że właściciel RWE Gas Storage, Lubor Veleba, przeprowadził także remont czterech sprężarek, które poprawiły wydajność i umożliwiły przepływ tak dużej ilości gazu. - Niewykorzystane dotąd tereny zaadaptowaliśmy pod nowe rurociągi, dzięki którym udało się obniżyć minimalne ciśnienie w roboczym zbiorniku - powiedział rzecznik Martin Chalupsky z grupy RWE. Dzisiaj gaz płynie przez 14 km gazociągów.

Inwestycja pochłonęła 2,2 mld euro i została dofinansowana przez Unię Europejską. Zbiornik w przyszłości ma służyć nie tylko jako rezerwa dla Czech, ale także dla dostaw do południowej Polski.

Według przedstawicieli inwestora zbiornik jest maksymalnie bezpieczny dla mieszkańców regionu. Nie ma żadnych przesłanek, dla których miałoby dojść do jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia. Na głębokości 30 m znajdują się sondy wyposażone w nasadki bezpieczeństwa. Wszystko jest monitorowane przez kamery CCTV, ogrodzenia posiadają czujnik napięcia, a każda jego zmiana od razu włącza sygnał alarmowy.

Trzanowice nazywa się przechowalnią gazu, gdzie już wydobywa się go na głębokości pół kilometra. Podczas przechowywania gazu stosuje się małe pory w piaskowcu, które ograniczane są przez warstwę nieprzepuszczalną.

W Cieszynie, w latach 1949-1980, udało się wydobyć 1,1 mld m sześc. gazu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama