, wtorek 30 kwietnia 2024
W Skoczowie kłócą się o windę
Remont schodów ZS nr 1 zacznie się w wakacje tego roku, z kolei przy obecnych nieporozumieniach budowa jakiegokolwiek rozwiązania dla niepełnosprawnych może się przeciągnąć.  fot: www.zsnr1.net



Dodaj do Facebook

W Skoczowie kłócą się o windę

MAŁGORZATA BRYL
W urzędzie miasta Skoczowa zadecydowano, by kupić platformę podjazdową dla Zespołu Szkół nr 1. To winda, którą mogą poruszać się osoby m.in. jeżdżące na wózku inwalidzkim. Jednak dyrektor szkoły oraz rodzice twierdzą, że montaż tego wynalazku będzie jedną wielką pomyłką.

Według Haliny Gatner, dyrektorki ZS nr 1, winda stygmatyzuje uczniów z niepełnosprawnością, jest niepraktyczna, bo obsługuje na raz tylko jedną osobę, jej uruchamianie i obsługa za długo trwają, a dodatkowo jest droga w eksploatacji, bo wymaga stałej konserwacji. - A co będzie, jak winda zepsuje się? I tak będę musiała prowadzić po schodach chore dziecko – wtóruje jedna z matek. - Do naszej szkoły uczęszczają obecnie uczniowie z niepełnosprawnością umysłową, niedowidzeniem i niedosłuchem. Nie ma uczniów jeżdżących na wózkach. Skończy się tak, że z tej windy nikt nie będzie korzystać - spuentowała Gatner i podczas ostatniej sesji Rady Miasta w Skoczowie po raz kolejny zaapelowała o budowę klasycznego podjazdu dla inwalidów.

Według burmistrz budowę podjazdu dyskwalifikuje fakt, że musiałby być długi (ok. 50 metrów), aby zachować kąt nachylenia zgodny z przepisami. Według niej ta długość naraziłaby niepełnosprawnych użytkowników na zbędny wysiłek. Ponadto burmistrz zapewniła, że koszt windy według wstępnych szacunków będzie niższy niż budowa długiego podjazdu: - Winda to wydatek rzędu 50 tys. zł, a budowa podjazdu kosztuje ok. 65 tys. zł.

Montaż windy przy ZS nr 1 nie jest koniecznością. Jednak burmistrz chce zainwestować w urządzenie, które obecnie jest przydatne, a w przyszłości może okazać się wymogiem. - Szkoła ma oddziały integracyjne i jest tam lokal wyborczy. Poza tym niedługo wszystkie budynki użyteczności publicznej będą musiały mieć przystosowanie dla niepełnosprawnych - stwierdza burmistrz.

- Współcześnie praktykuje się jeszcze budowę podjazdów w zależności od wysokości do pokonania i estetyki. Jednak w tym przypadku myślę, że lepiej i taniej będzie zamontować platformę - twierdzi Czesław Banot, radny Cieszyna, który specjalizuje się w tematyce dostosowania przestrzeni publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych. - Warto przy montażu pomyśleć o niewidomych i niedowidzących. Przy wejściu i zejściu z platformy zastosować informację dotykową, kostkę z wypustkami lub naklejkę - radzi Banot.

Jednak w urzędzie miasta nie wybrano jeszcze konkretnego modelu windy, a to pociąga za sobą szereg niewiadomych, m.in.: cena, koszty utrzymania, sposób użytkowania i obsługi. Remont schodów ZS nr 1 zacznie się w wakacje tego roku, z kolei przy obecnych nieporozumieniach budowa jakiegokolwiek rozwiązania dla niepełnosprawnych może się przeciągnąć.

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dajcie spokój , jak PO postanowiło ze będzie winda to chociaż by nie wiem co sie działo, to tak będzie.

winda czy platforma... - pisuar już wypadł z gry?

Rozumiem winda przy budynku w mieście, w gęstej zabudowie, gdzie jest ciasno na wybudowania pochylni, ale z tego co widzę, to przy szkole na Górnym Borze jest dosyć miejsca na zrobienie podjazdu. Przecież Urząd podobno jest "dla ludzi" i "do ludzi", więc niech pochyli się nad osobami starszymi, nad matkami pchającymi wózek z dziećmi i chcącymi jak najdalej podejść do wejścia żeby go tam zostawić i odebrać kolejną pociechę ze szkoły; itd, itp. Nie rozumiem tego całego zamieszania. Drodzy Urzędnicy-zostańcie przy starych, sprawdzonych rozwiązaniach a nie pchajcie się w nowości, bo one nie zawsze się sprawdzają.

A dzieciaki już się cieszą, że będą mogły za darmo pobawić się tym "dźwigiem", ponaciskać te i inne guziczki, pomajstrować trochę. Tylko kto za to będzie płacił?!

Urząd chce zrobić coś najtańszym kosztem, nie zastanawiając się nad kosztami w przyszłości. Każdy "mechanizm" wymaga konserwacji, a więc generuje koszty. Każdy "guziczek" kusi dzieci, aby nacisnąć i zobaczyć co się będzie działo, co też nie jest bez znaczenia. Wyjazd windą zabiera na pewno dużo więcej czasu, aniżeli wyjazd podjazdem. Poza tym warto pomyśleć o osobach, zarówno dzieciach jak i dorosłych, którzy mają np złamaną nogę- dla nich wejście pochylnią też jest lepszym rozwiązaniem. Podjazd z wieloma zakrętami jest np w Cieszynie przy wejściu do przedszkola, w szkołach naszego rejonu, nie specjalnie szpeci, a jest wykorzystywany. Co do estetyki, zawsze można taki podjazd zaaranżować przestrzennie, sadząc drzewa, czy krzewy. Estetyka powinna być zresztą w tym wypadku na ostatnim miejscu, najważniejsza jest funkcjonalność i przydatność.

Krótko mówiąc – platforma-winda służyć będzie TYLKO osobom niepełnosprawnym fizycznie. Będzie także generowała dalsze koszty związane z bezpieczeństwem oraz konserwacją.
Z podjazdu skorzystają niepełnosprawni, maluchy- sześciolatki, matki z wózkami oraz dziadkowie (odbierający dzieci ze szkoły). Koszty utrzymania będą minimalne.
Łatwo wyliczyć, co będzie bardziej korzystne.

zgadzam się, poza tym platformę będą mogli obsługiwać tylko osoby przeszkolone, a to dodatkowe koszty i ograniczenie, bo jak nie będzie obsługi to klapa. Natomiast na podjeździe pomogą rodzina, dzieci, nauczyciele. poza tym podjazd można ciekawie rozwiązać i może być ozdobą, natomiast takie windy szpecą krajobraz. Wybór jest prosty.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama