, wtorek 14 maja 2024
Skoczów: Na ostatniej prostej do zażegnania sporu
Kontrowersje zaczęły się w momencie, gdy szkółka piłkarska otrzymała wypowiedzenie umowy na korzystanie ze stadionu. fot: KP LUKAM



Dodaj do Facebook

Skoczów: Na ostatniej prostej do zażegnania sporu

MB
Wiele wskazuje na to, że kontrowersje związane z działalnością szkółki piłkarskiej LUKAM w Skoczowie, jak i użytkowaniem Stadionu Miejskiego zostaną zażegnane. Dziś odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli LUKAM z dyrektorem SOSiR Zbigniewem Gilem, z którego strony wyszły raczej zadowolone.

Owocnie zakończyły się także obrady Komisji Kultury Fizycznej, Zdrowia i Opieki Społecznej 11 czerwca w skoczowskim Ratuszu. Zwraca na to uwagę Klub Piłkarski LUKAM, którego przedstawiciele brali udział w tym posiedzeniu. - Po kilku miesiącach wymiany argumentów w kwestii użytkowania boiska SOSiR przy ul. Sportowej, w końcu udało nam się osiągnąć kompromis, z czego bardzo się cieszymy - podają. - Przy okazji wszystkie zainteresowane strony miały okazję podzielić się opiniami i spostrzeżeniami na temat szeroko pojętego rozwoju sportu w gminie Skoczów, w szczególności sportu dzieci i młodzieży - dodają.

To oświadczenie wiąże się z trwającą od dawna sprawą użytkowania Stadionu Miejskiego w Skoczowie. Najważniejsza okazała się częstotliwość używania tego obiektu, jak i cennik proponowany przez SOSiR. Kontrowersje zaczęły się w momencie, gdy szkółka piłkarska otrzymała wypowiedzenie umowy na korzystanie ze stadionu. Wtedy rozpoczęły się niepokoje rodziców trenujących dzieci, mieszkańców i przedstawicieli tego klubu piłkarskiego. Pisali oni petycje, parokrotnie zabierali także głos podczas sesji Rady Miejskiej.

Szkółce kończy się umowa z dniem 30 czerwca br. Prezesi wnoszą, by warunki umowy nie zmieniały się przy przedłużaniu tej umowy. - Prosimy o możliwość korzystania z obiektu na obowiązujących dotychczas warunkach, a także finansowych, z utrzymaniem ilości dni i czasu korzystania z płyty boiska - zaznaczał podczas majowej sesji Rady Miejskiej Ireneusz Kościelniak, w-ce prezes KP LUKAM i właściciel Szkółki Piłkarskiej LUKAM.

Aktualnie, wiele wskazuje na to, że sytuacja została załagodzona. 11 czerwca odbyły się obrady Komisji Kultury Fizycznej, natomiast dziś przedstawiciele LUKAM spotkali się z dyrektorem SOSiR w Skoczowie, Zbigniewem Gilem. - Kompromisem zakończyła się rozmowa dotycząca grafiku naszych treningów zarówno na boisku na Górnym Borze, jak i Stadionie Miejskim - mówi Ireneusz Kościelniak. - Jednak nadal nierozstrzygnięta pozostaje kwestia cennika wynajmu tych obiektów. Dyrektor proponuje nam ceny z oficjalnego cennika, a my wnosimy o ceny na warunkach preferencyjnych. Wynika to z tego, że wynajmujemy to boisko w sposób ciągły i od dłuższego czasu - zaznacza Kościelniak.

Jak mówi Kościelniak, obecnie warunki zostaną omówione między dyrektorem SOSiR a burmistrzem Skoczowa. Z kolei do trzech tygodni klubowi ma zostać przedstawiona umowa. Na pytanie, czy LUKAM zgodzi się na korzystanie z boisk na podstawie oficjalnego cennika, Kościelniak odpowiada przecząco. Jednocześnie trener wyraża dalej głęboką wiarę w to, że dzieci dalej będą mogły trenować w jego szkółce w Skoczowie.

Równolegle do rozmów w sprawie przyszłości sportu w Skoczowie toczą się procedury w związku z wykonaniem ekspertyzy stanu nawierzchni Stadionu Miejskiego. - Na chwilę obecną nie ma jeszcze oficjalnej ekspertyzy stanu nawierzchni - odpowiada dyrektor SOSiR Zbigniew Gil. Jak podaje, ma ona być w najbliższym czasie.

Wykonanie ekspertyzy stanu nawierzchni Stadionu Miejskiego okazało się konieczne dla przygotowania aktualizacji regulaminu tego obiektu. - Ocenia się, że płyta stadionu nie jest w dobrym stanie technicznym i zostanie dodatkowo poddana ocenie Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego w Radzikowie. Aktualizacja regulaminu uzależniona jest od wyników ww. ekspertyzy - informowała nas w kwietniu Barbara Zubrzycka z Urzędu Miejskiego w Skoczowie.

Jak zaznacza Zbigniew Gil, w kwestii użytkowania Stadionu Miejskiego zostają jeszcze rozmowy z Klubem Beskid Skoczów, który również korzysta z tego obiektu. W trakcie minionej sesji także radna, Teresa Papkala podkreślała, że konieczne jest wypracowanie wspólnego stanowiska, bowiem stadion jest dla wszystkich mieszkańców. Pozostaje jednak pytanie, czy stan nawierzchni Stadionu Miejskiego pozwoli na taką eksploatację, a to właśnie ma wykazać prowadzona ekspertyza. - Konieczna jest modernizacja płyty na Stadionie Miejskim. Władze Gminy Skoczów muszą mieć na uwadze stan majątku gminy i uwzględniać merytoryczne argumenty, co do stanu płyty boiska tym bardziej, że w gminie istnieje możliwość przeprowadzenia treningów w kilku innych obiektach - czytamy w oświadczeniu Rady Miejskiej Skoczowa z dnia 28 kwietnia w sprawie zasad korzystania ze Stadionu Miejskiego w Skoczowie.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Zwracam uwagę, że nie chodzi mi o regularne treningi, tylko o jednorazowe imprezy sportowe. Są nimi spartakiady lekkoatletyczne, zawody międzyszkolne, imprezy sportowe np. z okazji Dnia Dziecka. Stadion Miejski to nie tylko płyta boiska z murawą!

Pani Tereso, szkoły i przedszkola tak samo mogą korzystać ze swoich obiektów (przyszkolne boiska), jak również jest orlik czy też boisko za Kuźnią. Jeśli chodzi o imprezy masowe, to w Skoczowie nie ma takiego miejsca (obiecywany amfiteatr przez x lat pewnie go nie doczekamy). Jesli chodzi o stadion, to boisko to jest boisko, na którym rozgrywa się mecze. A Skoczów to nie Poznań, Wrocław czy inne miasto, które może sobie pozwolić na organizację imprez na płycie boiska, bo sobie po prostu wymienią tą trawę. Boisko jest po to, aby grały na nim zespoły uczestniczące w rozgrywkach ligowych i reprezentujące nasze miasto. Stadion powinien zostać zmodernizowany, zrobione zadaszenie na głównej trybunie, tak zeby to miało ręce i nogi. Wiele miast w Polsce modernizuje stadiony ze środków z Unii, więc dlaczego nie moze tego zrobić Skoczów???

Skoro zostałam wywołana z imienia i nazwiska wraz z wyrwanym z kontekstu zdaniem, wyjaśniam, że właśnie Stadion Miejski ma służyć wszystkim co powinno być zapisane w regulaminie. Nie wyobrażam sobie, że nie będą mogły korzystać z niego szkoły, przedszkola. Powinna być bezwzględnie uwzględniona możliwość organizowania na tym stadionie imprez masowych np. takich jakie organizuje TEKSID. Nie jest dobrze, kiedy głowę zastępuje "bala".

stadion powinni uzytkować druzyny reprezentujące Skoczów na najwyzszych szczeblach rozgrywek, tj. piłkarze Beskidu, futboliści Pretorians, a juniorzy i młodzi pilkarze Beskidu i lukamu mogą grać przecież na innych obiektach. Stadion i tak jest nie za bardzo w dobrym stanie i przydałaby sie modernizacja całego obiektu, nie tylko płyty, nie wspominając juz o zadaszeniu głównej trybuny. Trawa nie wytrzyma tylu druzyn. A Pani Teresa niech nie mowi ze stadion jest dla wszystkich, bo tak to kazdy by se mogl przyjsc w bale pograć, skoro wg niej jest dla każdego.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama