, czwartek 2 maja 2024
Negocjacje w sprawie stanu dróg powiatowych w Skoczowie
Budowę chodnika przy ul. Skoczowskiej w Pierśćcu starosta raczej sceduje na kierownictwo miasta. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Negocjacje w sprawie stanu dróg powiatowych w Skoczowie

MB
Po kwietniowych zebraniach wiejskich w sołectwach w Skoczowie radna powiatowa, Beata Macura przedstawiła zarządowi powiatu uwagi mieszkańców sołectw co do stanu dróg powiatowych w Skoczowie. Do próśb i uwag mieszkańców odniósł się już starosta, Janusz Król.

Wśród uwag, jakie wniosła radna, Beata Macura, znajdują się między innymi przycinka konarów drzew rosnących przy drogach powiatowych, a także uciążliwy dla mieszkańców brak ograniczenia tonażu przy ul. Wiślickiej, a także przy ul. Beskidzkiej w Międzyświeciu.

- Ul. Powiatowa w Pogórzu wymaga odwodnienia, udrożnienia przepustów i rowów. Z kolei w Ochabach ul. Stroma wymaga regulacji stosunków wodnych w granicy Wiślica Ochaby do lewobrzeżnej Młynówki - punktuje radna.

Mieszkańcy przekazali także uwagi dotyczące stanu jezdni i bezpieczeństwa pieszych. Poprawy wymaga bowiem nawierzchnia ul. Stalmacha w Skoczowie, z koli przy ul. Skoczowskiej w Pierśćcu dotkliwy jest brak chodnika szczególnie od strony szkoły w centrum Pierśćca. Ważne dla mieszkańców jest także naniesienie linii krawędziowych przy ul. Skoczowskiej, a także przy ulicach Powiatowej w Skoczowie i Bielskiej w Pogórzu.

W odpowiedzi starosta, Janusz Król poinformował, że Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych sukcesywnie dokonuje pielęgnacji drzew, ale jest to ściśle powiązane z posiadanymi środkami finansowymi na ten cel. - W bieżącym roku wynoszą one 126 tys. zł - informuje starosta. - W najbliższym czasie planuje się wykonanie wycinki i pielęgnacji drzew przy ulicy Cieszyńskiej ograniczających skrajnię jezdni oraz wycinkę trzech drzew przy ul. Góreckiej w Skoczowie (PZDP jest w trakcie uzyskiwania decyzji zezwalającej na wycinkę) - dodaje.

W kwestii ograniczenia tonażu przy ul. Wiślickiej starosta poinformował, że nie będzie to możliwe. - W chwili obecnej, biorąc pod uwagę obserwowane natężenie ruchu, rodzaj poruszających się pojazdów oraz stan techniczny ul. Wiślickiej, utrzymanie ograniczenia tonażowego straciło rację bytu - stwierdza starosta. - Jego usunięcie podyktowane było również stworzeniem możliwości dokonywania dostaw towarów do przyległych posesji, jak i dojazdu maszyn rolniczych do pól uprawnych - dodaje. Z kolei w sprawie ul. Beskidzkiej starosta informuje, że oznakowanie uniemożliwia pojazdom ciężarowym wjazd na tę drogę od strony Skoczowa. Jednak jednocześnie stwierdza konieczność dodatkowego oznakowania pionowego (znak B-18, 3,5 t) na wjeździe z ul. Beskidzkiej w ul. Słoneczną oraz znak pionowy (B-5 10t) przy wjeździe na ul. Beskidzką z ul. Harbutowicką. - Przedmiotowa sprawa będzie przedmiotem prac komisji ds. opiniowania projektów oraz zmian organizacji ruchu w ciągu dróg powiatowych z udziałem PZDP, policji oraz Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego - zapewnił starosta.

Dodatkowo starosta poinformował, że wskazane przez mieszkańców odwodnienia, udrożnienia przepustów i rowów będą realizowane. Potrzebne prace mają być wykonane jeszcze w tym roku, podobnie jak remont cząstkowy nawierzchni ulicy Stalmacha. - Przewidujemy termin realizacji remontu cząstkowego ulicy Stalmacha na maj i czerwiec - poinformował starosta.

Wykonanie oznakowania poziomego w postaci linii krawędziowych na drogach wskazanych przez mieszkańców wymaga, jak stwierdza starosta, analizy PZDP. Jednak nawet jeśli PZDP stwierdzi zasadność takiego zadania, ich realizacja będzie uzależniona od wyników postępowania przetargowego (procedura w trakcie) na kompleksowe odtworzenie oznakowania poziomego na terenie całego powiatu. - W przypadku braku takiej możliwości w tym roku, roboty zostaną wykonane w 2016 roku pod warunkiem zabezpieczenia wystarczających środków finansowych w budżecie PZDP na tego typu roboty - stwierdził starosta.

Natomiast remont w postaci budowy chodnika przy ul. Skoczowskiej w Pierśćcu starosta raczej sceduje na kierownictwo miasta. - Do tej pory Powiat nie prowadził zadań polegających wyłącznie na budowie czy przebudowie samych chodników - informuje starosta, podkreślając, że takie zadania powiat wykonuje jedynie przy kompleksowym remoncie odcinków dróg wraz z remontem jezdni. - Dostrzegając fakt, że chodniki służą przede wszystkim lokalnej społeczności, gminy podejmują we własnym zakresie realizację tego typu zadań również przy drogach powiatowych - stwierdza starosta i zapewnia, że podejmie rozmowy z burmistrzem Skoczowa w kwestii rozważenia możliwości sfinansowania tej inwestycji z budżetu miasta.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Co jest, ani słowa o skandalicznej nawierzchni ulicy Górny Bór?
Ostatnio jak co roku przylepiono niechlujnie do jezdni chyba trzydziestą trzecią warstwę źle dopasowanych łat. Jazda po tej ulicy przypomina już jazdę po tarce. Na tej ulicy potrzebny jest natychmiastowy remont drogi, a nie tylko coroczne łatanie dziur w nawierzchni.
Inaczej trzeba zmienić nazwę na ulicę Poligonową.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama