, piątek 17 maja 2024
Ruszył remont skoczowskiego ratusza
Prace rozpoczęły się od osuszania, dlatego też nieczynne jest tylne wejście do ratusza.  fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Ruszył remont skoczowskiego ratusza

MB/MAT.PRAS.
Prócz zmiany elewacji, osuszonych piwnic, wymiany instalacji zabytkowa budowla zyska tablicę pamiątkową, która przypominać będzie o Tomaszu Dubishu znanym ichtiologu, który był pionierem hodowli ryb na Śląsku Cieszyńskim. Ponadto po remoncie będzie można podziwiać wewnątrz budynku pracę mechanizmu 140-letniego zegara z ratuszowej wieży.

Prace rozpoczęły się od osuszania, dlatego też nieczynne jest tylne wejście do ratusza.

W 2012 roku został opracowany projekt architektoniczno-budowlany remontu elewacji, elementów dachowych budynku ratusza oraz zaplecza ratusza wraz z ogrodzeniem i elewacją budynku gospodarczego. - Zostaną osuszone piwnice, wyremontowana elewacja, wieża, podwórze. Przebudujemy również podjazd dla osób niepełnosprawnych i wymienimy instalacje – informuje zastępca burmistrza, Piotr Rucki.

Budynek od lat nie był remontowany, a w czasie powodzi w 2010 roku bardzo ucierpiał. Inwestycja realizowana jest w ramach programu "PO RYBY”. Koszt tej inwestycji to ok. 1 mln. 200 tys. zł, dofinansowanie wynosi ok. 776 tys. zł.

Skoczów realizuje dwa projekty budowlane dzięki dotacji w ramach unijnego Programu Operacyjnego RYBY, którego celem jest wspieranie kultury rybackiej. Pierwszy to rewitalizacja terenu rekreacyjnego przy stawach na Górnym Borze. Drugi to remont zabytkowego ratusza. Na Górnym Borze zdobyte środki finansowe zostaną przeznaczone na budowę ścieżek spacerowo-rekreacyjnych, placyków, uporządkowanie zieleni z nowymi nasadzeniami, oświetlenie, monitoring i kino plenerowe.

W roku 2001 minęło 200 lat od zakończenia w 1801 roku budowy obecnego budynku ratusza. Poprzedni ratusz prawdopodobnie spłonął w czasie wielkiego pożaru miasta w 1756 roku. W 1934 roku rozbudowano ratusz przez nadbudowę II piętra, wykorzystując ścianę attyki oraz przebudowano dach. Autorem projektu i wykonawcą rozbudowy była znana w Skoczowie firma Stritzkich. Wszystkie detale architektury zewnętrznej budynku wraz z wieżą zachowały się w pierwotnej formie tzn. w stylu barokowo-klasycystycznym.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Czas najwyższy.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama