, wtorek 30 kwietnia 2024
Przypadki barszczu Sosnowskiego na terenie powiatu cieszyńskiego
W ostatnim czasie cieszyńska straż miejska musiała już kilkakrotnie interweniować w związku z barszczem Sosnowskiego. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Przypadki barszczu Sosnowskiego na terenie powiatu cieszyńskiego

MB
Przypadki barszczu Sosnowskiego na terenie powiatu cieszyńskiego

Barszcz Sosnowskiego to roślina, która może osiągnąć od 1 m. do nawet 4 m. wysokości. Grubą łodygę wieńczą białe kwiaty zbierające się w charakterystyczny gęsty i duży baldach, fot. mat.pras.

Na przełomie czerwca i lipca zaczęły spływać zgłoszenia o przypadkach wystąpienia na terenie powiatu cieszyńskiego niebezpiecznej dla zdrowia rośliny, czyli barszczu Sosnowskiego. Obecność tej rośliny odnotowano niedawno w Cieszynie i Ustroniu.

Szkodliwe związki barszczu Sosnowskiego szczególnie ujawniają się podczas wysokich temperatur. Kontakt człowieka z barszczem Sosnowskiego powoduje powstanie zapalenia skóry i pęcherzy na skórze. Barszcz Sosnowskiego to roślina, która może osiągnąć wysokość od 1 m. do nawet 4 m. Grubą łodygę wieńczą białe kwiaty zbierające się w charakterystyczny gęsty i duży baldach.

W ostatnim czasie cieszyńska straż miejska musiała już kilkakrotnie interweniować w związku z barszczem Sosnowskiego. Roślina najczęściej porasta te tereny, które nie są sukcesywnie wykaszane, dlatego strażnicy wciąż apelują do właścicieli działek prywatnych o kontrolę i wykaszanie terenów zielonych. Pod koniec czerwca niebezpieczna dla zdrowia ludzi i zwierząt roślina porastała rejon przy ul. Kasprowicza. Z kolei parę dni później cieszyńscy strażnicy musieli interweniować w tej samej sprawie na ulicach Polnej, Al. Łyska i Stawowej.

W niedawnej interpelacji cieszyński radny Krystian Kukuczka zwrócił uwagę na to, że barszcz Sosnowskiego jest rośliną szeroko rozpowszechnioną na terenie całego powiatu cieszyńskiego, w tym także w Cieszynie. Radnego interesowało m.in. skala zagrożenia dla mieszkańców Cieszyna, miejsca, gdzie najczęściej występuje ta roślina, a także działania, jakie podejmuje gmina w celu zmniejszania negatywnych skutków oddziaływania barszczu Sosnowskiego.

W odpowiedzi wiceburmistrz Bogdan Ścibut poinformował najpierw o najczęstszych miejscach występowania barszczu Sosnowskiego w Cieszynie. - Dotychczas te rośliny były obserwowane nad Olzą (rejon Mostu Wolności), nad Puńcówką (okolice skrzyżowania ul. Żeromskiego z ul. Reymonta oraz przy Al. Łyska), w korycie Bobrówki (w sąsiedztwie mostu w ciągu ul. Bobreckiej), w rejonie skrzyżowania ul. Stawowej z ul. Kościuszki, na terenie Os. Piastowskiego przy ul. Polnej, a także na Cieślarówce w rejonie ul. Rajskiej - wymienił wiceburmistrz. Jak zaznaczył włodarz, skupiska roślin nie są zazwyczaj duże, stąd stwierdził, że nie stanowią one ponadprzeciętnego zagrożenia dla mieszkańców. Jednak Ścibut podkreślił również, że roślina ma tendencję do ekspansji, stąd miasto prowadzi działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się barszczu Sosnowskiego.

- Na terenach administrowanych przez Miejski Zarząd Dróg prowadzone są zabiegi techniczne mające na celu bezpośrednią eliminację roślin ze środowiska (wykopywanie, ścinanie kwitnących roślin, oprysk z użyciem herbicydów) - informuje wiceburmistrz. Z kolei w przypadkach wykrycia barszczu Sosnowskiego na prywatnej posesji, powiadamiana jest straż miejska, która zobowiązuje właściciela do usunięcia rośliny. Jak informuje włodarz, dopóki roślina nie zostanie usunięta, straż miejska jest zobowiązana do zabezpieczenia terenu poprzez oznakowanie i otaśmowanie. - Ponadto realizowane są działania o charakterze edukacyjno-informacyjnym - wymienia Ścibut.

Usunięcie niebezpiecznej rośliny z terenu gminy jest procesem żmudnym i długotrwałym. - Cieszyn leży na szlaku migracji nasion mogących przedostawać się na teren naszego miasta korytami rzecznymi Puńcówki, Bobrówki lub Olzy. Tym samym skuteczne wyeliminowanie niebezpiecznych roślin z przestrzeni naszej gminy nie zależy wyłącznie od działań podejmowanych w jej granicach administracyjnych - zaznacza wiceburmistrz.

Z podobnym problemem zmagają się także inne gminy z powiatu cieszyńskiego. Na ostatni przypadek wystąpienia barszczu Sosnowskiego w Ustroniu zwrócił naszą uwagę Czytelnik poprzez rubrykę "Daj nam cynk”. - Nad Wisłą w Ustroniu Nierodzimiu jest już co najmniej kilkanaście okazów barszczu Sosnowskiego. Głownie na lewym brzegu - ostrzega Czytelnik.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Barszcz nad Bobrówką już wytworzył nasiona, za rok będzie go więcej. Tylko czekać, aż się w końcu jakiś bezdomny po pijaku śmiertelnie poparzy.
PS Barszcz małą literą.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama