, niedziela 12 maja 2024
Powiat: Współpraca z uczelniami wyższymi
Porozumienie o współpracy zostało podpisane przez rektora Akademii Wychowania Fizycznego, prof. dr hab. Adama Zająca i dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Pawła Stalmacha w Wiśle, mgr Danutę Kozyrę. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Powiat: Współpraca z uczelniami wyższymi

MB
Współpraca szkół średnich z terenu powiatu cieszyńskiego z uczelniami wyższymi nie jest niczym nowym. Od lat w szeregu placówek ta tradycja jest z powodzeniem kontynuowana. Niedawno nowe porozumienie zostało podpisane między AWF w Katowicach a ZSO im. Pawła Stalmacha w Wiśle.

Porozumienie o współpracy zostało podpisane przez rektora Akademii Wychowania Fizycznego, prof. dr hab. Adama Zająca i dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Pawła Stalmacha w Wiśle, mgr Danutę Kozyrę. - Porozumienie zostało zawarte w celu podjęcia współpracy i rozwoju kontaktów między AWF Katowice i ZSO im. Pawła Stalmacha w Wiśle w sferze działań dydaktycznych, w zakresie szkolenia sportowego, promocji, rekreacji, turystyki, zdrowego stylu życia oraz badań naukowych w zakresie kultury fizycznej - informuje Starostwo Powiatowe w Cieszynie. - Ponadto celem porozumienia jest stworzenie warunków do rozwijania indywidualnych zainteresowań i umiejętności młodzieży licealnej w zakresie zdrowia i sprawności fizycznej.

Podpisane przez obie strony porozumienie zawiera zaplanowane działania obu jednostek. Na wsparcie AWF będą mogli szczególnie liczyć najzdolniejsi uczniowie Stalmacha. - Pracownicy Uczelni będą wspomagać tworzenie autorskich programów nauczania oraz będą współpracować przy prowadzeniu uczniów szczególnie uzdolnionych sportowo w ramach realizacji Indywidualnego Toku Nauki - czytamy w treści porozumienia. Ponadto AWF zobowiązuje się włączyć w przeprowadzanie procesu diagnostycznego i selekcji uczniów przy naborze do klas sportowych oraz systematycznej kontroli ich postępów sportowych po kolejnych etapach szkolenia. AWF ma dzielić się także wynikami badań naukowych w zakresie treningu sportowego, żywienia i suplementacji w sporcie, diagnozowania wysiłku fizycznego i innych zagadnień związanych z wyczynowym uprawianiem sportu, jak i zapraszać uczniów Stalmacha do swojej katowickiej siedziby w ramach dni otwartych.

Z kolei ZSO w ramach tej współpracy ma umożliwić studentom AWF odbywanie praktyk programowych na swoich obiektach. Dodatkowo Stalmach zobowiązał się do udostępniania swoich grup treningowych na potrzeby badań naukowych prowadzonych przez pracowników naukowo- dydaktycznych Uczelni, a także promować osiągnięcia AWF w swoim środowisku.

To nie jedyne porozumienie z uczelniami wyższymi, jakie zostało w ostatnim czasie zawarte przez szkoły średnie z powiatu cieszyńskiego. W połowie września odbyło się bowiem spotkanie związane z nawiązaniem współpracy naukowej i dydaktycznej I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego w Cieszynie z Wydziałem Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej. W czasie spotkania ustalono zasady współpracy polegającej m.in. na udziale uczniów w wybranych zajęciach teoretycznych i praktycznych realizowanych przez Wydział Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Współpraca wpisuje się w politykę oświatową szkoły polegającą na uzyskiwaniu w procesie kształcenia wsparcia instytucji o naukowej renomie. W formule tej działają już w I Liceum patronaty naukowe dla fizyków, biologów i historyków.

Natomiast w czerwcu tego roku została podpisana umowa patronacka pomiędzy Uniwersytetem Śląskim, a Zespołem Szkół Technicznych im. płk. Gwidona Langera w Cieszynie. Przedmiotem umowy było określenie zasad współpracy w ramach patronatu nad szkołą. Jednostką realizującą umowę ze strony uczelni jest Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach. Patronat ma na celu m.in. wzrost jakości kształcenia i przygotowania młodzieży do kontynuowania nauki w Uniwersytecie Śląskim. Z kolei II LO im. M. Kopernika w Cieszynie również w czerwcu podpisało porozumienie z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie. Od roku szkolnego 2015/2016 AGH objęło patronatem klasy politechniczne w szkole. W ramach patronatu AGH umożliwi uczniom udział w kursach przygotowawczych podnoszących poziom wiedzy, będzie organizatorem spotkań i prelekcji, udostępni zwiedzanie laboratoriów umożliwiając stały kontakt z pracownikami uczelni.

Intensywnie swoje patronaty rozszerza cieszyński Osuch. Szkoła we wrześniu nawiązała współpracę z Politechniką Śląską, natomiast przed tegorocznymi wakacjami porozumiała się także z Uniwersytetem Śląskim, a dokładnie Wydziałem Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ideą patronatu jest stworzenie uczniom stałego kontaktu z pracownikami wyższej uczelni poprzez serie wykładów realizowanych w szkole i siedzibie uczelni oraz udział szkoły w inicjowanych przez WNoZ programach popularyzujących wiedzę.

Porozumienie między szkołami średnimi powiatu cieszyńskiego a uczelniami wyższymi przynosi obustronne korzyści. Dla uczelni jest to możliwość dotarcia do zdolnych uczniów i przedstawienie im oferty uczelni, w której w przyszłości być może będą się kształcić. Z kolei dla szkół średnich to szansa na uatrakcyjnienie swoich programów nauczania, a także rozwój najzdolniejszych uczniów, których w powiecie cieszyńskim nie brakuje, co potwierdzają rokrocznie bardzo dobre w skali województwa wyniki matur oraz wygrane w konkursach przedmiotowych.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama