, wtorek 30 kwietnia 2024
Nadchodzi okres grzewczy. Jak mieszkać bezpiecznie?
Mistrz kominiarski Paweł Waszek, rzecznik prasowy Korporacji Kominiarzy Polskich Oddział Cieszyn fot: W. Pilch



Dodaj do Facebook

Nadchodzi okres grzewczy. Jak mieszkać bezpiecznie?

PAWEŁ SIKORA
Sezon jesiennego i zimowego ogrzewania mieszkań i domów, to niestety co roku okres zwiększonej ilości pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Statystyki Państwowej Straży Pożarnej są bezlitosne, a kominiarze apelują o regularne dokonywanie przeglądów przewodów kominowych.

Tylko od września 2012 roku do 31 marca 2013 roku na skutek zaczadzenia zginęło w całej Polsce 91 osób, a 2216 zostało poszkodowanych. Najmłodsza ofiara miała tylko 9 lat. W tym czasie strażacy wyjeżdżali do zdarzeń związanych z tlenkiem węgla aż 3817 razy. - Do zatruć tlenkiem węgla dochodzi, bo nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo niebezpieczne mogą być stosowane przez nas od lat praktyki dotyczące np. zatykania kratek wentylacyjnych czy też zaniedbania związane z przeglądem stanu technicznego przewodów kominowych - mówi kpt. Patrycja Pokrzywa, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej
w Bielsku-Białej.

Jak mieszkać bezpiecznie?

Specjaliści radzą, aby uniknąć podobnych niebezpieczeństw, należy raz w roku dokonywać okresowych kontroli przewodów kominowych oraz ich czyszczenia (przewody kominowe dymowe - cztery razy w roku, przewody spalinowe - dwa razy, przewody wentylacyjne - raz do roku). - Takich kontroli może dokonać jedynie mistrz kominiarski, a po wykonaniu swojej pracy ma on obowiązek sporządzić protokół pokontrolny. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, takie przeglądy są obowiązkowe zarówno dla właścicieli domów jednorodzinnych, jak i dla zarządców budynków wielorodzinnych. Obowiązek ten nakłada na nich ustawa Prawo Budowlane w artykule 62 - zauważa mistrz kominiarski Paweł Waszek, rzecznik prasowy Korporacji Kominiarzy Polskich Oddział Cieszyn.

Skąd bierze się czad?

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, to silnie trujący gaz. Jest tym bardziej niebezpieczny, że nie ma zapachu ani koloru. Jest też nieco lżejszy od powietrza, więc łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to gazowe podgrzewacze wody, kotły gazowe centralnego ogrzewania, kominki, piece węglowe lub olejowe. Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, ale nie tylko. - Jego obecność może wynikać z braku dopływu świeżego zewnętrznego powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, czy też nieszczelnego przewodu kominowego lub uszkodzonego połączenia między kominami i piecami - przestrzega kpt. Patrycja Pokrzywa. Często to sami lokatorzy ściągają na siebie niebezpieczeństwo, np. dokonując samowolnych przełączeń w przewodach kominowych podczas remontów mieszkań i domów. - Dlatego też przeglądy i czyszczenie tych przewodów przez kominiarzy są bardzo ważne - dodaje rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej. Mistrz kominiarski Paweł Waszek tłumaczy, że nie chodzi o to, by wzbudzać w ludziach strach, ale o to, by wszyscy zdawali sobie sprawę, jak ważne jest utrzymywanie przewodów kominowych, wentylacyjnych oraz urządzeń grzewczych w dobrym stanie technicznym. - Każdemu z nas zależy przecież na bezpieczeństwie swoim oraz własnej rodziny. Nie możemy pozwolić, by przez niewiedzę, mogła stać się tragedia. Tak naprawdę wystarczy trochę samodyscypliny, by mieszkać bezpiecznie cały rok - dodaje rzecznik prasowy Korporacji Kominiarzy Polskich Oddział Cieszyn.

Przegląd, a ubezpieczenie

Brak ważnego przeglądu przewodów kominowych może mieć negatywne skutki nie tylko dla naszego zdrowia, ale i dla… portfela. Stać się tak może ze względu na rygorystyczne wymogi firm ubezpieczeniowych. - Ubezpieczyciel, w oparciu o ustawę Prawo Budowlane, wymaga, by zarządca lub właściciel budynku wielo- lub jednorodzinnego posiadał aktualne protokoły wystawione przez mistrza kominiarskiego, potwierdzające dokonanie przeglądu przewodów kominowych oraz ich czyszczenia. Gdyby dany zarządca chciał ubiegać się o odszkodowanie bez stosownego protokołu, ubezpieczyciel ma prawo do odmowy wypłaty tego odszkodowania - tłumaczy Wojciech Pniak, właściciel firmy ubezpieczeniowej z Ustronia.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Mistrz kominiarstwa. U mnie na wiosnę przyszedł taki mistrz, że mu cały sprzęt zjechał po dachu. Szczęście, że nikt nie był na dole bo inaczej zabity na miejscu. To w ogóle był jakiś gamoń bo sąsiadowi tak przeczyścił, że zatkał na amen.

U mnie akurat czyścił właśnie ten ze zdjęcia i nic mu nie zjechało :)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama