, niedziela 28 kwietnia 2024
Most sportowy łączący oba Cieszyny jest już oficjalnie oddany do użytku
Kładka, łącząca Cieszyn i Czeski Cieszyn, jest nowoczesnym obiektem architektonicznym, idealnie wpisującym się w otaczający krajobraz.  fot: Natalia Bylok



Dodaj do Facebook

Most sportowy łączący oba Cieszyny jest już oficjalnie oddany do użytku

Most sportowy łączący oba Cieszyny jest już oficjalnie oddany do użytku

Projekt kładki przygotowało studio architektoniczne z Brna. fot. Natalia Bylok

To już czwarty z kolei most, który łączy Cieszyn z Czeskim Cieszynem. Sportowa kładka łącząca Aleję Łyska z Parkiem Sikory od wczoraj, 6 czerwca, oficjalnie służy mieszkańcom jako przejście z jednego na drugi brzeg Olzy. Inwestycja warta ok. 1,5 mln euro dobiegła końca.

- Przez wiele, wiele lat mosty dzieliły dzisiaj dochodzimy do sytuacji, kiedy te mosty przestały dzielić, stały się czymś przyjaznym i doskonale wpisały się w krajobraz tego miejsca, a najlepszym dowodem jest ten most, który dzisiaj otwieramy. Myślę, że jest to przykład nie tylko czegoś funkcjonalnego, ale i nowoczesnego z pewną wizją, jak powinny funkcjonować oba miasta - mówił Mieczysław Szczurek, burmistrz Cieszyna. - Dzisiaj mija prawie sto lat od momentu otwarcia Parku Sikory po czeskiej stronie, gdzie właśnie teraz otwieramy kładkę łącząca i spajającą miasta w jedną całość. Mamy nadzieję, że most będzie służył nie tylko mieszkańcom, ale także turystom, którzy będą chcieli odwiedzić oba miasta - dodał Vít Slováček, burmistrz Czeskiego Cieszyna i podkreślił, że most nie miałby szans powstać gdyby nie wstąpienie obu miast do Unii Europejskiej i Strefy Schengen.

Kładka sportowa nie jest zwykłym mostem. Jest chlubą obu miast, nowoczesnym obiektem architektonicznym, idealnie wpisującym się w otaczający krajobraz. To most, która spaja brzegi jednej rzeki. - Chciałem, żeby most jak najbardziej pasował do tego miejsca, by wkomponował się w krajobraz, on jest taki, jaka jest przyroda wokół niego - powiedział Ilja Hustý, architekt. - Dlaczego różowy? Chcieliśmy wybrać taki kolor, który będzie wyróżniał się zarówno w zimie, jak i wiosną, a poza tym zadecydowały o tym także względy praktyczne. Taki jaskrawy kolor najdłużej wytrzyma - dodała Dorota Havlíková, rzeczniczka Urzędu Miasta w Czeskim Cieszynie.

Zdania mieszkańców na temat doboru koloru mostu są podzielone. Jedni są całkowicie przeciwni takiej barwie, drugim w ogóle ona nie przeszkadza. - Cieszę się, że taki piękny most powstał nad Olzą, teraz można łatwo przejść z jednej strony na drugą, odpocząć w Parku Sikory, albo na ławkach po polskiej stronie. Ci, którzy chodzą na zakupy nie wykorzystają tego mostu, ale dla tych, którzy lubią przyrodę i sport na pewno będzie przydatny - komentował Władysław Zagóra z Czeskiego Cieszyna. - To miejsce jest dla nas bardzo przyjazne i urokliwe - dodała Anna Kożdoń, mieszkanka Czeskiego Cieszyna.

Projekt kładki przygotowało studio architektoniczne z Brna. Most ma ponad 95 metrów długości i 6 metrów szerokości. Podtrzymuje go jednej łukowaty dźwigar oparty na dwóch filarach po polskiej i czeskiej strony Olzy. Z kładki mogą korzystać piesi, rowerzyści, a także osoby jeżdżące na rolkach. Most nie jest ograniczony żadnymi barierami architektonicznymi dzięki czemu służyć będzie także osobom niepełnosprawnym.

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Z Brna czy z kont kol wiek nam się ten kolor nie podoba bo to jest u nas a nie w Brnie.

Żeby wiedzieć skąd kolor różowy trzeba nauczyć się czytać ze zrozumieniem, bo w tekście wszystko jest: "Projekt kładki przygotowało studio architektoniczne z Brna"

Różowy bo jakiś arcy pedał tak zadecydował to raz, po drugie dlaczego on jest tak daleko od centrum, mało kto z niego będzie korzystać i najważniejsze czy władza tam sama przyszła na piechotę czy ich przywieziono w te miejsce ze względu na sporą odległość od centrum. Nawet Czesi słyszałem jak się dziwili dlaczego kolor różowy, czy w naszym mieście nie możemy decydować w naszych sprawach tylko mamy się wstydzić za czyjeś gusta. Już mamy różowego Jelenia, może by jeszcze autobusy miejskie w takim kolorze a w Cieszynie będzie nam dopiero różowo.

Dlaczego różowy??? Kto jest odpowowiedzialny za taką wiochę?

A gdzie pan vice burmistrz ???
Zabrakło go na pierwszym planie a przy koparce tak ładnie mu w krawacie!!!

[KOMENTARZ ZMODYFIKOWANY PRZEZ MODERATORA]

różowy:)?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama