, piątek 18 września 2020
Ministerialna pomoc dla gmin po powodzi z 2010 roku
Powódź 2010: Zalana została wówczas m.in. wiślanka w Bąkowie. fot. strumien.com Dodaj do Facebook

Ministerialna pomoc dla gmin po powodzi z 2010 roku

JAKUB MARCJASZ
Blisko 2 mln złotych otrzymały w sumie Brenna, Chybie, Istebna oraz Strumień w ramach drugiej transzy promes na usuwanie zniszczeń po powodzi z 2010 roku, przyznanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Druga transza promes o łącznej wartości prawie 50 mln złotych trafiła do 36 gmin i powiatów w województwie śląskim. Wśród nich są cztery gminy z terenu powiatu cieszyńskiego, które otrzymały łącznie blisko 2 mln złotych.

Prawie połowa z tej sumy (993 tys. złotych) trafiła do gminy Brenna. - Środki te zostaną przeznaczone na remonty ul. Brzegowej, Cisowej, Malinowej, Drożyska i Kotarz (etap 3) oraz remont przepustu w ciągu ul. Sucha w Brennej - mówi Dariusz Jakubiec, kierownik Referatu Inwestycji i Inżynierii Urzędu Gminy w Brennej.

Łączna wartość strat tylko w infrastrukturze komunalnej spowodowanych zeszłoroczną powodzią pod Kotarzem została oszacowana na blisko 6 mln złotych. Jak mówi Jakubiec, część kosztów jakie poniosła gmina, dotyczących przede wszystkim remontów w budynkach komunalnych, ale także przepustów w drogach oraz odtworzenie rowów przydrożnych, została pokryta ze środków własnych oraz ubezpieczenia. Gmina Brenna otrzymała do tej pory z budżetu państwa pomoc finansową w wysokości 3,8 mln złotych. - Pozwoliła ona na naprawę większości głównych szkód spowodowanych w infrastrukturze drogowej przez zeszłoroczną powódź - dodaje Jakubiec.

Dzięki ministerialnym środkom w wysokości 550 tys. złotych, jakie otrzymała gmina Strumień, wyremontowana zostanie ul. Łęgowa w Bąkowie. - W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na realizację zadania - zapowiada Anna Grygierek, burmistrz miasta i gminy Strumień, której już wcześniej udało się pozyskać środki na walkę ze skutkami ubiegłorocznej powodzi w wysokości miliona złotych. Pieniądze te zostały wykorzystane na modernizację dróg i przepustów. - Potrzeb jest o wiele więcej. Niestety nie na wszystko można uzyskać dofinansowanie - dodaje Grygierek. W gminie Strumień łączna wysokość strat wywołanych ubiegłoroczną powodzią w mieniu komunalnym oraz prywatnym oszacowana została na 4,3 mln złotych.

338 tys. złotych to kwota jaką z tytułu promesy otrzyma gmina Istebna. Pozwoli to na wyremontowanie 475 m drogi Ondrusze w Jaworzynce, 180 m drogi Gazury oraz 120 m drogi w Jasnowicach w Istebnej. - Do tej pory udało się nam naprawić szkody wywołane powodzią w około 70% - mówi Danuta Rabin, wójt gminy Istebna. Samorząd z własnych środków pokrył ok. 50 proc. wartości szacowanych szkód.

Pieniądze udało pozyskać się również gminie Chybie. 81 tys. złotych zostanie przeznaczone na remont ul. Orzeszkowej w Frelichowie. Jest szansa, że ta inwestycja zakończy się jeszcze w październiku.

Żeby starać się o promesę, gminy musiały wykonać dokumentację projektu oraz pokryć 20% realizacji kosztów inwestycji.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

a czemu ktos wykasowal kom moj ? ja tak ładnie napisalem ze zdjecie sciągnięte z strumien.com a Wy arc piszecie . jakie to naruszenie regulaminu skoro pisze prawde ?

Akarol pomóc może?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama