, niedziela 24 stycznia 2021
Horrendalne straty po powodzi w Cieszyńskiem. Sięgają 100 mln zł!
Odbudowa ul. Błogockiej w Cieszynie, gdzie osunęła się skarpa, może pochłonąć nawet 15 mln zł. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Horrendalne straty po powodzi w Cieszyńskiem. Sięgają 100 mln zł!

OT/Gazeta.pl, TWO/Gazetacodzienna.pl
Horrendalne straty po powodzi w Cieszyńskiem. Sięgają 100 mln zł!

Wczoraj, z powodu uszkodzenia przez powódź gruntu, most na ul. Ustrońskiej w Skoczowie został zamknięty do odwołania. fot. ARC

100 mln zł sięgają straty po powodzi w powiecie cieszyńskim. Odbudowa samej ul. Błogockiej w Cieszynie, gdzie osunęła się skarpa, może pochłonąć nawet 15 mln zł. — Tak źle nie było nawet podczas wielkiej wody w 1997 roku — mówi starosta cieszyński Czesław Gluza.
Do Starostwa Powiatowego w Cieszynie spłynęły już z wszystkich gmin meldunki po ubiegłotygodniowej powodzi. Straty w mieniu komunalnym są ogromne - jak ustaliła Gazetacodzienna.pl, sięgają 100 mln zł. Dla porównania, roczny budżet powiatu wynosi 180 mln zł, z czego na inwestycje przeznacza się ok. 45 mln zł.

— Straty na powiatowych drogach i mostach sięgają ok. 70 mln zł. Gminy szacują swoje straty na ok. 30 mln zł. To na razie pierwsze, bardzo wstępne szacunki— mówi nam starosta Gluza.

SERWIS SPECJALNY: Powódź na Śląsku Cieszyńskim

Najdroższa będzie naprawa podmytych przez wodę dróg i mostów oraz wzmacnianie osuwisk. Odbudowa ulicy Błogockiej w Cieszynie wraz z budową murów oporowych może kosztować nawet 15 mln zł. — Same zabezpieczenie skarp, na których znajdują się budynki i Lasek Miejski to koszty rzędu 8-12 mln zł — wylicza rzeczniczka prasowa Starostwa Powiatowego, Katarzyna Raszka-Sodzawiczny.

— Usuwanie szkód po powodzi nie może odbić się kosztem powiatowych inwestycji, dlatego będziemy zabiegać, aby większość prac została pokryta z budżetu państwa. Na razie dostaliśmy 100 tys. zł zaliczki od wojewody śląskiego. Nasz region wizytował w weekend Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, który też zadeklarował swoje wsparcie — zapewnia Czesław Gluza.

Na około 206 mln zł...
...oszacowano dotąd straty na uszkodzonych lub zniszczonych drogach woj. śląskiego; odbudowa i remonty mostów w regionie pochłoną co najmniej 83 mln zł. Jak podają urzędnicy wojewody, to szacunki wstępne i na pewno ulegną zmianie.

Według pierwszych kompleksowych szacunków zniszczeń przekazanych we wtorek przez rzeczniczkę wojewody śląskiego Martę Malik, powódź zniszczyła w całym regionie ponad 875 kilometrów dróg i uszkodziła 396 mostów. Prócz tego, z danych spływających z całego regionu do urzędu wojewódzkiego wynika, że woda zalała także m.in. 371 obiektów użyteczności publicznej, blisko 6 tys. budynków mieszkalnych oraz 222 obiekty wodno-kanalizacyjne. Odbudowa i remonty obiektów użyteczności publicznej pochłoną blisko 49 mln zł, remonty obiektów wodno-kanalizacyjnych - ponad 26 mln zł, a naprawy innych obiektów komunalnych - blisko 49 mln zł.

Koszty akcji ratunkowej w skali woj. śląskiego oszacowano dotąd na ponad 16 mln zł. Wiadomo, że całym regionie powódź dotknęła 123 ze 167 gmin.

Pod koniec ubiegłego tygodnia samorządy 104 gmin i 17 starostw dostały już pierwszą transzę środków z budżetu państwa na najpilniejsze bieżące wydatki związane z usuwaniem skutków powodzi - po 100 tys. zł. Od tego czasu wnioski o kolejne 100 tys. zł przysłały trzy gminy. Tę samą kwotę wkrótce dostać ma także samorząd województwa.
Komentarze: (39)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Orzesz ku włoski!!!!

no to może nie odbudowywać błogockiej? będzie taniej!

I jeszcze złoty spada względem $ i korony.

to może ciebie matka nie powinna rodzić? byłoby taniej!

Straty ogromne, ale w skali kraju pewnie będą małe. Nie można liczyć na budżet państwa, bo nie jest z gumy, nie rozciągnie się. Trzeba też dbać o finansowe bezpieczeństwo kraju. Powoli, powoli i wszystko się odbuduje. A Błogocką niech wyremontuje Miasto Cieszyn.

15 mln na błogocką... teren sprzedać, a za połowe tej kasy kupić każdemu mieszkańcowi mieszkanie...

Proponuję przywrócić obowiązkowy szarwark. kto nie wie co to było, niech sprawdzi. Obowiązywał przez dobre kilkaset lat i nie było problemów z robotami publicznymi, także przeciwpowodziowymi.

Tak, tak sprzedać ale dlaczego tylko Błogocką: Łyska, 3 Maja, Frysztacką, wszystko zaorać. Skąd takie pomysły? Tak może myśleć tylko ktoś, kto nie wie, po co są ulice w mieście a wystarczy od czasu do czasu pomyśleć.

Komisja Majątkowa przekazała już kościołowi katolickiemu w Polsce w/g ostatnich danych
60 MILIARDÓW !!Czy ktoś ma jeszcze jakieś pytania ??

Złotych czy baksów?

Od 01.01.2009 Kościół Katolicki wyciągnął z budżetu państwa niecałe 4,5 mld złotych. Głupi katolik powie zapewne że jak nie dajesz na tacę to nie masz prawa dyskutować

mędrek sam z sobą dyskutuje

Szarwark to możesz sobie uprawiać w swojej wsi.

Myślał że kasa na jego kościół pochodzi tylko z tacy

którzy nie są akurat od zabezpieczania terenu powinno się ścigać. Złamali zakaz. Gdzie straż miejska?

.

Niżnikiewicza, na Książnicę Szelongów, na Teatr Łyżbickiego, na ZBM Domagałowej - nie ma na remonty ulic w Cieszynie.

jeśli chodzi o błogocką to podziękujmy Matce Naturze jutro też jej święto bo raz że w końcu ktoś dał zakaz jazdy a dwa że za jakiś czas będzie w miarę równo. chociaż tam jest pod górę i pewnie lepiej niż koło browaru nie będzie ale niech robią stać nas.
jak braknie to niemcy nam dadzą.
dziwię się jednak dlaczego nie zaprzęgnie się do roboty więźniów? tysiące zdrowych silnych mężczyzn i kobiet siedzi w celach i ogląda telewizje, trenuje biceps, czyta... do łopaty jak znalazł!

Bo koleś kolesiowi da i znajdzie kasę na inwestycje. ŁUBU DUBU , ŁUBU DUBU, NIECH NAM ŻYJE NiŹNIKIEWICZ PREZES NASZEGO KLUBU !!! - a chałpisko Prezes to stawia spoooore !!! A co !!

Taniej to by było przesiedlić ludzi z błogockiej, po bańce w łapę i papa :)

Gdyby PiS rządził, jakakolwiek powódź byłaby niemożliwa. Były specjalne ustawy PiS przeciwko powodzi i je PO odrzuciła, co doprowadziło do powodzi, PO jest w 100% winne, oni spowodowali powódź nie przyjęciem tych ustaw

zbierze zbierze powódź rydzyków

ja sie odejmuję zrobić remont Błogockiej+skarpy za 10 mln własnymi ręcami. Ale nie daję żadnych łapówek! pasuje?

..jak kasa na MOSIR ? chyba dla Niżnikiewicza i dla jego nieudolnej ekipy która doprowadziła do upadku wszelakiego sportu w Cieszynie .. ALE JUŻ NIEDŁUGO .. TACZKI JUŻ GOTOWE !!!!!!!!!

To znaczy, że ustawowo miały być zakazane opady deszczu? Muszę odebrać babci dowód, bo ostatnio głosowała na PO...

nie żołądkujcie się chłopcy i dziewczęta, gdyż osoby cwaniutkie , na zawłaszczonych stanowiskach i przy źródłach przywilejów i dochodów...i tak robią swoje, częstując was pupulistycznymi działaniami ochronnymi, zwiększając własne konta, wydatkując tzw "kasę" na posesje, etc, więc nie żołądkujcie się, tylko organizujcie się w rozsądny, oddolny, obywatelski sposób, nawiązujcie kontakty z różnymi stowarzyszeniami,organizacjami, itp,wspierajcie się, dodawajcie sobie krzepy i otuchy i ...działajcie, nie pozostając głównie na mieliznach krytyki i krytykanctwa, odmienianych przez wszystkie przypadki...

Do cieszynioka
Ty jednak jesteś nieco piżnięty,zapytaj się swoich kolesiów kto położył sport w ćieszynie.Pewien radny bardzo podobno mądry i znający się na wszystkim

Za mojego dziadka czasów , a po II wojnie chodziło
paru chłopów w każdej gminie i czyściło rowy, przepusty
na okrągło. Czy ktoś w okresie ostatnich 20 lat pamięta
takich. Błogocka gdyby była konserwowana nie osiadła by.
Jak piszemy na tym forum, że wodociągi ,gazownictwo,kanalizacja niszczy np. ul.Przepilińskiego to Sosin kolejny raz podkreślam 1 raz w roku wysyła śpiącego faceta/cały dzień przekłada 20 kostek/ żeby przełożył parę
kostek, a gdzie służby MIASTA pilnującę żeby inwestor po sobie posprzątał-tu jest pies pogrzebany,
BRAK KONTROLI ZE STRONY RATUSZA.

to Inkubator Przedsiębiorczości Ujemnej - wylęgarnia Zamków, MOSiRów, MOPSów, Książnic i innego badziewia, na którym żerują hieny z tzw. "śmietanki"

Najlepszą wiadomością dla nas wszystkich będzie przypomnienie o tym jak to premier Donald Tusk groźnym spojrzeniem powstrzymywał wody potopu, umacniał wały i samą swoją obecnością dodawał otuchy powodzianom, którzy już nawet nie żałują utraconego majątku, bo tacy są dumni ze swojego państwa.

.

Upadek Sportu dzięki MOSiRowi i Niżnikiewiczowi?? Chyba ci się coś syneczku pomyliło. Pewnie masz za mało lat żeby pamiętać kto był 10 lat temu przed mosirem. Był KS Piast na czele nasz dumny J. Żurek który doprowadził do upadłości klubu, a tym samym sportu w Cieszynie. Więc nie wyskakuj tu z takimi oszczerstwami jak nie znasz życia. Zajrzyj w książki i historię, a potem się wypowiadaj. Do dziś połowa pracowników KS Piasta nie otrzymała zaświadczeń o zatrudnieniu i innych dokumentów. Bo Żurek narobił długów, zostawił jeden wielki burdel, podwinął ogon i uciekł. I nie można niczego odzyskać. Ciężko jest odbudować coś co zostało kompletnie zniszczone. Ale oczywiście tego co było ludzie nie pamiętają. Tylko lepiej się czepiać tych co próbują coś zmienić. Wiem że łatwiej obwiniać kogoś kto jest aktualnie za to odpowiedzialny, ale ludzi ruszcie mózgami. Tak nie powinno być.

W pełni się zgadzam z przedmówcą, w mojej rodzinie osoba nie może pójść na emeryturę bo brakuje jej okresu 2 miesięcy nie może przedstawić zaświadczenie że pracowała w Klubie Sportowym Piast bo dokumenty znikły, a Prezes Żurek umywa ręce, po co się kimś przejmować on ma ciepłą posadkę to wszystkich ma głęboko w ....

jeden szajs

"Żurek ty ch.. zabiłeś cieszyńską piłkę"

tym którzy nieustawicznie psioczą na budżetówkę i sprzeniewierzanie pieniędzy podatników proponuję zapoznać się z Panem Januszem Korwin Mikke i jego programem za pośrednictwem choćby korwin-mikke.pl
Przykład jak wiadomo idzie z góry i dopóki nasz system funkcjonowania państwa będzie działać jak działa... banda urzędasów będzie zżerać nasze pieniądze - taka delikatna agitacja przedwyborcza JKM ale po-pisowcow mamy gdzies...

nawracaj tych, którzy chwalą sobie takie budżetowe złodziejstwo i marnotrawstwo - jest tych parazytów cała armia, mało tego, wielu żywicieli tego robactwa bezmyślnie przytakuje chórowi głodnych wampirów...

Czy to prawda że w Warszawie pod Sejmem trwa ciągły protest przeciwko panującemu bezprawiu w R.P. a publikatory (prasa, radio, TV) mają bardzo wysoki, polityczny zakaz przekazu informacji o tym wydarzeniu, w celu nieujawnienia rażących decyzji i zaniedbań "trzeciej" władzy?

to wszystko w rękach PiS i SLD

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama