, wtorek 11 sierpnia 2020
Jak ma wyglądać centrum Brennej?
25 listopada w Urzędzie Gminy Brenna odbyły się warsztaty oraz dyskusja dotyczące tego, jak mieszkańcy widzą w przyszłości centrum Brennej.  fot: UG BrennaDodaj do Facebook

Jak ma wyglądać centrum Brennej?

red.mat.pras
Jak ma wyglądać centrum Brennej?

Dotąd oczekiwania pod względem nowego ładu urbanistycznego centrum Brennej można scharakteryzować następująco: odciążenie tego obszaru od natężonego ruchu samochodowego, rozbudowa ścieżek rowerowych i biegowych oraz deptaków, a także powstanie nowych atrakcji turystycznych.


Jak ma wyglądać centrum Brennej?

Samorząd ma świadomość tego, iż nie wszystkie zgłoszone projekty i wnioski uda się zrealizować. Raz, bo nie na każdy pomysł Gminę będzie stać. Dwa, bo nie wszystkie propozycje będą możliwe do wykonania z przyczyn formalno-prawnych.

25 listopada w Urzędzie Gminy Brenna odbyły się warsztaty oraz dyskusja dotyczące tego, jak mieszkańcy widzą w przyszłości centrum Brennej. To już kolejny krok na drodze przedstawiania oczekiwań dotyczących urbanistycznego kształtu tego terenu przez mieszkańców, turystów oraz przedsiębiorców.

Z reguły mieszkańcy i przedsiębiorcy o przygotowanych zmianach miejscowego planu zagospodarowania terenu dowiadują się wówczas, gdy fachowcy od planistyki przestrzennej opracują je na zlecenie lokalnych władz. I dopiero wtedy mogą wyrazić swoją opinię na ten temat.

Samorząd Gminy Brenna myśląc o zmianie planu zagospodarowania dla centrum Brennej postanowił opisaną wcześniej regułę zmienić, a mówiąc dokładniej – odwrócić.
To znaczy najpierw zapytać mieszkańców, przedsiębiorców, a także turystów, o to, jak oni widzą urbanistyczno-architektoniczną przyszłość centrum Brennej? Co ich zdaniem powinno się zmienić, jakie funkcje społeczne powinny na tym obszarze dominować, jak wykorzystać wolne nadal tereny?

- Ten projekt nosi nazwę „Szkoła świadomego planowania przestrzennego” i w jego ramach chcemy skonfrontować pomysły i wnioski mieszkańców, przedsiębiorców oraz turystów dotyczące zagospodarowania centrum Brennej z możliwościami, jakie daje nam planowanie przestrzenne. Spotkanie i warsztaty w Urzędzie Gminy to już czwarty element projektu. Najpierw były spacery badawcze z mieszkańcami i turystami. Potem przeprowadziliśmy kilkadziesiąt indywidualnych ankiet z przedsiębiorcami prowadzący działalność w centrum Brennej oraz uruchomiliśmy geoankietę czyli narzędzie on-line, z którego każdy może skorzystać w zaciszu swego domu zgłaszając swój pomysł czy projekt za pośrednictwem Internetu. Zebrane w ten sposób informacje będą dla urbanistów zaczynem prac nad zmianą planu zagospodarowania centrum Brennej – mówi Dariusz Jakubiec, zastępca wójta Gminy Brenna.

Dodaje on, że samorząd ma świadomość tego, iż nie wszystkie zgłoszone projekty i wnioski uda się zrealizować. Raz, bo nie na każdy pomysł Gminę będzie stać. Dwa, bo nie wszystkie propozycje będą możliwe do wykonania z przyczyn formalno-prawnych.
- Ale niewątpliwie chcemy się w tym względzie wsłuchać w głos naszych mieszkańców, przedsiębiorców oraz turystów. I właśnie dlatego jeszcze przed projektowaniem nowego planu pytamy jak – ich zdaniem – powinno w przyszłości wyglądać centrum Brennej. Spora frekwencja podczas zorganizowanych pod koniec listopada w Urzędzie Gminy warsztatów oraz dyskusji bardzo mnie cieszy, bo pokazuje zaangażowanie mieszkańców oraz to, że nie chcą oni stać obojętnie wobec tak poważnej kwestii jak plan zagospodarowania centrum Brennej - podkreśla wójt Jerzy Pilch.
Dotąd oczekiwania pod względem nowego ładu urbanistycznego centrum Brennej można scharakteryzować następująco: odciążenie tego obszaru od natężonego ruchu samochodowego, rozbudowa ścieżek rowerowych i biegowych oraz deptaków, a także powstanie nowych atrakcji turystycznych.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama