, poniedziałek 29 kwietnia 2024
Istebna: Jaśniej i bezpieczniej na Trójstyku
Docelowo instalacja nowego oświetlenia ma poprawić bezpieczeństwo na Trójstyku i przyciągnąć w to miejsce turystów i miłośników sportów na świeżym powietrzu.  fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Istebna: Jaśniej i bezpieczniej na Trójstyku

MB
Gmina Istebna oraz czeska gmina Hrćava niedawno zamknęły duży projekt zakładający poprawę bezpieczeństwa na Trójstyku poprzez instalację nowego i nowoczesnego oświetlenia. Realizacja projektu "Bezpiecznie na Trójstyku" trwała ponad rok, ale na efekty warto było czekać.

Zadanie związane z budową nowego oświetlenia jest częścią większego Programu Rozwoju Trójstyku, jaki został zainicjowany przez Gminę Istebną w 2004 roku. Celem nadrzędnym jest poprawa jakości życia mieszkańców pogranicza trzech krajów: Polski, Słowacji i Czech.

23 stycznia 2014 roku Fundusz Mikroprojektów w regionie Śląska Cieszyńskiego zatwierdził do dofinansowania pierwszy etap projektu transgranicznego pod nazwą "Bezpiecznie na Trójstyku". Zgodnie z planami inwestycja została zamknięta do końca ubiegłego roku, obecnie można cieszyć się efektami. Partnerem wiodącym inwestycji jest gmina Istebna wraz z czeską gminą Hrćava.

Projekt ten objął budowę oświetlenia ulicznego wzdłuż drogi na Trójstyk w Jaworzynce. Na estetycznych stalowych słupach zostały zamontowane konstrukcje z ogniwem fotowoltaicznym zasilającym lampę typu LED. Zadanie podzielono na dwa etapy: etap I objął instalację 13 kompletów lamp od ronda na Trzycatku po ostatnie zabudowania, zaś etap II - 11 kompletów lamp do granicy polsko-czeskiej.

Słoneczny system zasilania jest samowystarczalny, niezależny, eliminujący potrzebę budowania ziemnych linii kablowych i daje kilkanaście godzin przyjaznego dla oka oświetlenia. Przedsięwzięcie jest proekologiczne, ponieważ energia świetlna jest wytwarzana ze źródeł odnawialnych jakim jest słońce i nie występuje emisja zanieczyszczeń do środowiska. Docelowo instalacja nowego oświetlenia ma poprawić bezpieczeństwo na Trójstyku i przyciągnąć w to miejsce turystów i miłośników sportów na świeżym powietrzu.

W projekcie brała również udział strona czeska. Po stronie czeskiej zmodernizowano 30 istniejących lamp oraz zamontowano 24 nowe punkty oświetleniowe w miejscach: Pnivi, Chodnicek, Trojmezi.

W sumie wartość projektu to ok. 80 tys. euro. Podział kosztów po stronie polskiej wyglądał w ten sposób, że 85% tej sumy pokrył Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, 10% budżet państwa, a 5% Gmina Istebna.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

To pomysł tej samej klasy co drogowe ekrany akustyczne montowane na bezludziu.
Nie się czym chwalić.

Trójstyk przyciagał cudownym, gwieździstym niebem, gdyż panowały tam świetne warunki do obserwacji nieba nocą. Teraz postawiono nikomu niepotrzebne lampy, jest jasno i gwiazdy ledwie widać. Gratuluję pomysłu. Przecież tam nocą nikt nie chodzi!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama