, piątek 26 kwietnia 2024
Gimnazjum nr 2 w Skoczowie będzie zlikwidowane. Wszyscy radni "za"
Za likwidacją Gimnazjum nr 2 w Skoczowie opowiedzieli się wszyscy obecni podczas sesji radni. fot: JM



Dodaj do Facebook

Gimnazjum nr 2 w Skoczowie będzie zlikwidowane. Wszyscy radni "za"

JAKUB MARCJASZ
Gimnazjum nr 2 w Skoczowie zostanie zlikwidowane. Uchwałę intencyjną w tej sprawie podjęli radni podczas lutowej sesji. Mimo tej decyzji w budynku, gdzie obecnie się mieści, dalej będzie funkcjonować szkoła.

Kiedy we wrześniu radni odrzucili projekt uchwały intencyjnej dotyczącej likwidacji Gimnazjum nr 2 w Skoczowie (szkoła generuje największe koszty oraz ma najmniejszy nabór do klas pierwszych) wydawało się, że temat w ciągu następnych miesięcy nie wróci na forum rady. Stało się jednak inaczej. Do kolejnego głosowania doszło już podczas lutowej sesji. Tym razem za likwidacją szkoły opowiedziało się dwudziestu radnych, czyli wszyscy obecni. Likwidacja szkoły nastąpi z dniem 31 sierpnia 2014 roku.

Głosowanie i przygotowanie uzasadnienia do projektu uchwały poprzedzone zostało wielotygodniowymi dyskusjami. - Próbowaliśmy podjąć z jednej strony decyzję najbardziej racjonalną, a z drugiej strony powodującą najmniej perturbacji - mówił podczas sesji Stanisław Kaczmarczyk, przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Rady Miasta Skoczowa.

W efekcie, mimo decyzji o likwidacji Gimnazjum nr 2, w budynku przy ul. Bielskiej 17 dalej będzie funkcjonować szkoła, która będzie należeć do Zespołu Szkół nr 3. - To rozwiązanie jest najmniej dotkliwe dla dzieci i najlepsze dla tego budynku - powiedziała już po głosowaniu Agata Staszczyszyn, dyrektorka Gimnazjum nr 2 w Skoczowie.

Po co więc likwidacja? Chodzi przede wszystkim o obniżenie kosztów osobowych. - Nauczyciele, którzy będą zatrudnieni w zespole szkół będą bardziej racjonalnie wykorzystani, bo mała szkoła wiąże się z niepełnymi, łączonymi etatami, a co za tym idzie koniecznością wypłacania dodatków wyrównawczych - zauważa Janina Żagan, burmistrz Skoczowa, która nie chce odpowiedzieć na pytanie, ilu nauczycieli straci pracę. Wśród pedagogów z Gimnazjum nr 2 można usłyszeć głosy, że na pewno nie dla wszystkich z nich znajdzie się praca.

W uzasadnieniu do uchwały podkreślono, że uczniom ze zlikwidowanego Gimnazjum nr 2 zapewniona zostanie dalsza edukacja w Gimnazjum nr 4, które wchodzi w skład Zespołu Szkół nr 3 w Skoczowie, oraz w pozostałych gimnazjach na terenie gminy. W wyniku zmian do dyspozycji zespołu szkół będą budynki przy ul. Mickiewicza 10 i 11 (obok gimnazjum mieści się tam Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka) oraz budynek przy ul. Bielskiej 17 (gdzie obecnie mieści się Gimnazjum nr 2). Dzięki temu w przyszłości uczniowie z obu gimnazjów będą mogli, na przykład uczyć się w jednym a uczniowie ze szkoły podstawowej w drugim budynku. Ewentualne decyzje w tej sprawie zapadną jednak dopiero za kilka lat.

Jak zapowiada burmistrz Skoczowa, likwidacja gimnazjum to początek większych zmian w oświacie pod Kaplicówką, które związane są z reorganizacją sieci szkół. Chodzi o dostosowanie jej do dzisiejszych realiów i malejącej liczby uczniów. W efekcie w gminie wyznaczone zostaną też nowe obwody szkolne.

Komentarze: (23)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Zlikwidować nie szkoę a "prywatną instytucję " w tej szkole jaką jest kuchnia.-prywatny folwark kucharek.

Na stronie www.skoczow.pl w BIP-ie jest inny projekt uchwały, z innym uzasadnieniem, a na sesji radni mieli inny projekt i inne uzasadnienie. To w końcu którą uchwałę przegłosowano? I czy ta, którą przegłosowali jest ważna? Chyba nie, bo radni głosowali nad innym projektem uchwały, niż ta oficjalna! Nie każdy mieszkaniec miasta jest na sesji, a o projektach podejmowanych uchwał dowiaduje się ze strony "urzędu". A ten niestety jest całkowicie niekompetentny. Zatrudnianie tylu radców prawnych jest bez sensu, skoro można na sesji głosować projekty uchwał, które tak na prawdę nie istnieją (w/w rozbieżności na BIP-ie i w rzeczywistości). I nie ma co się tłumaczyć, że pan informatyk na urlopie, albo że zawalony pracą. Oficjalna strona urzędu ma być rzetelna, a niestety nie jest. No to jaki jest urząd? Nasuwa się prosty wniosek - nierzetelny!
Takiego bałaganu i takich matactw nigdzie nie ma, tylko w naszym państwie.

Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele.

Wszystkie reformy mają cele deklarowane i cele rzeczywiste. Bardzo łatwo odróżnić jedne od drugich. Cele deklarowane albo zostaną zrealizowane, albo nie. Natomiast cele rzeczywiste tym się charakteryzują, że muszą być zrealizowane.
Celem deklarowanych zmian w szkolnictwie gminy Skoczów miało być zmniejszenie wydatków. Podkreślam to był cel deklarowany. Jednak, co zastanawiające, przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury nie pochwalił się w GC jaką to sumę gmina zaoszczędzi stosując wymyślone przez radę rozwiązanie. Jakie opinie nam za to nam ujawniono?
Dowiedzieliśmy się od przewodniczącego, że "decyzja spowoduje najmniej perturbacji". Najmniej perturbacji oznacza inaczej - najmniej zakłóceń ustalonego porządku. Swoją drogą, ciekawe jakiego to rodzaju porządek jest najbardziej istotny dla rady.
Najbardziej zastanawiająca jest jednomyślność w czasie głosowania rady miasta w tej kwestii. Tym bardziej, że sama pani burmistrz nie dalej jak cztery miesiące temu apelowała do radnych na łamach GC o odwagę przy podejmowaniu decyzji, bo " zbyt dużo jest takich sytuacji, kiedy radni wstrzymują się od głosu". Sądząc po wynikach tego głosowania proponowane zmiany nie spowodowały powstania rozbieżnych opinii w gronie radnych, a także, że po tym apelu nastąpił radykalny przypływ odwagi w popieraniu jedynie słusznego kierunku.

Klarowna, sensowna wypowiedź. Co ciekawe, trzeba zwrócić uwagę, że może być ona wpisana w wiele analogicznych sytuacji. Od najmniejszej Gminy do Sejmu i Senatu, są głosowania na zasadzie "najmniej perturbacji". Co dziwniejsze dotyczy to również Tych Radnych i Posłów/Senatorów, którzy dostrzegali, przynajmniej w słowie wypowiadanym, potrzebę zmian. Nazwał bym to nawet: potrzebą innowacyjności. To niektórzy nazywają hipokryzją. Niektórzy... bardziej potocznie. Połowa ludzi się z takimi postawami nie identyfikuje i nie wydaje z siebie wysiłku polegającego na pójściu do lokalu wyborczego. Też się zastanawiam nad wyborem lokalu, tj. pomiędzy wyborczym a gastronomicznym. Dlaczego niby mam wybierać między Tym co kłamie, a tym co mnie okłamuje bardziej? Przecież nie uzasadnia tegoż stale rosnąca rozbieżność pomiędzy "celami deklarowanymi i celami rzeczywistymi" i to na wszystkich poziomach tzw. władzy, instytucji ponadpaństwowych nie wyłączając.

a na rachunkach się znasz?...

A jak się rachuje przyszłe zyski, gdy tajemnicą jest ilość zaoszczędzonych etatów?

Mniej uczniów = mniej szkół...
+++
proste
...kontestatorom decyzji ratusza radzę się intensywniej rozmnażać

Myśl logicznie. Były trzy budynki szkolne i będą trzy budynki szkolne. Trzeba wiele zmienić, żeby wszystko zostało po staremu.

Głos uczniów w tej sprawie

http://youtu.be/YLFzG6datLM

Nikt się ich o nic nie pytał, więc sami się wypowiedzieli.

Polecam, trzeba to zobaczyć i posłuchać co mówicie. Widać, że ta szkoła jest dla Was ważna.

Wierzyć sie nie chce że doprowadzili do likwidacji G-2.
A moze teraz kolej na likwidację liczby radnych ,po co te matoły mają "obradować" i liczyć ile zarobia za sesję.Wzywam Was mieszkańcy Skoczowa rozważcie tą propozycję.

Wierzyć się nie chce...Niestety, ale kasa i oszczędzanie, to teraz dla włodarzy rzecz najważniejsza. Nic to, że do takiego stanu rzeczy (oświaty) sami doprowadzali przez ostatnie 10 lat. Jak oszczędzać na oświacie, to oszczędzać: zrobić zespół szkół w Pierśccu, przenieść przedszkola do szkół w Kiczycach i Pogórzu, w filii jedynki zrobić biura, w ZJOŚ-u mieszkania komunalne, a jeden segment w ósemce przeznaczyć np. na opiekę społeczną. No i przy okazji pozwalniać ze szkół emerytów i nie zatrudniać nowych nauczycieli, a zastępstwa za tych, co są na urlopach dawać nauczycielom czynnym zawodowo (a nie zatrudniać na ten czas nowych, bywa że spokrewnionych). Przecież o takich propozycjach oszczędności i reorganizacji oświaty była mowa w ostatnim czasie, więc czy teraz kolej na ich realizację?

Weź się przestań wygłupiać

To nie wygłupy, tylko konkretne propozycje, które są możliwe do zrealizowania.
A co do wygłupów, to Skoczów w kwestiach oświaty wygłupiał się w latach 2003-2006, potworzył mnóstwo nowych szkół, no to teraz zamyka, tylko nie tą co wtedy otworzył. To dopiero początek "reformy" w mieście. We wsiach skoczowskich mogą spać spokojnie, tam nikt nic nie ruszy, bo zaraz sołtys zaprotestuje ( w radzie jest i sołtys z Ochab, Kiczyc i z Pierścca, a z Pogórza jest "wyższa władza"). Jeszcze dojdzie do tego, że z miasta na wieś będą uczniów dowozili, a w mieście zostanie jeden zespół szkół - jak się wygłupiać, to się wygłupiać!

WSZYSCY MIESZKAŃCY ZA LIKWIDACJA GMIN
WSZYSCY MIESZKAŃCY ZA POŁĄCZENIEM SĄSIEDNICH GMIN - KOSZTY SPADNĄ O POŁOWĘ

Brawo Skoczów.
Kolejna dobra i mądra decyzja, wbrew taniemu populizmowi.
Skoczów ma chyba najmniejszy w powiecie deficyt budżetowy - inni powinni brać przykład...

Nareszcie radni podjęli rozsądną decyzję...Żeby tak jeszcze w innych gminach radni wykazali się odpowiedzialnością... Może za wiele wymagam ?

Ta, bo Skoczów wykazał się straszną odpowiedzialnością tworząc gimnazjum co zakręt, mając w rękach prognozy demograficzne do 2020.

likwidujemy absurdalne przywileje nauczycieli, mundurowych, górników, kleru itede
redukujemy przerosty zatrudnienia w oświacie
likwidujemy nierentowne przedsiębiorstwa
...
rozwija się gospodarka
ale ty choćbyś badź ile żył, tego raczej nie dostrzeżesz

was popierdzieliło z ta zmiana ze gimnazjum 2 przeniesc do gimnazjum naprzeciwko poczty ludzie ogranijcie sie

może dożyję czasów że coś się będzie rozwijać bo narazie tylko słyszę likwidacja, redukcja....

Czyżbyś był żywym trupem? Albo sam się wpędzasz w taki stan. Hibernacja? A tak Kolego(Koleżanko?) między Nami to widzę jeszcze kilka instytucji do likwidacji. W Warszawie i nie tylko. Najwięcej dookoła, najbliżej. Albo inaczej. Zróbmy tak. Utworzymy wiele nowych Szkół, wiele nowych Szpitali i co tam jeszcze. Pod jednym warunkiem. Za, załóżmy cirka 15 lat, jak wpływy z podatków absolwentów nie wystarczą na ich utrzymanie, likwidujemy z dnia na dzień. Jak zostanie bezrobotnym, koszta bezrobocia obciążają Szkołę. Szpital niech odpowiada za wyleczenia, w tym odzyskujących słuch w stopniu wyższym niż posiadali. Urząd (urzędnik) za wydane błędne decyzje. Koniecznym by była też wysoka kara finansowa (np. 50% podatek) za nieobecność przy urnie wyborczej. Myślę bowiem, że się zgodzisz z tym, że dobrze jest reformowanie zaczynać od siebie.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama