, piątek 26 kwietnia 2024
Český Těšín i Czeski Cieszyn wita podróżnych
Zdjęcia ukazujące nowe, dwujęzyczne tablice z nazwą stacji "Český Těšín, Czeski Cieszyn" pojawiły się na grupie społecznościowej skupiającej mieszkańców Czeskiego Cieszyna. fot: Dariusz Branny



Dodaj do Facebook

Český Těšín i Czeski Cieszyn wita podróżnych

STEFAN MAŃKA
Český Těšín i Czeski Cieszyn wita podróżnych

Rozpoczęty na wiosnę generalny remont infrastruktury kolejowej w Czeskim Cieszynie planowo ma się zakończyć w październiku br. fot. Dorota Havlíková

Bliskie końca są kolejne etapy remontu infrastruktury kolejowej w Czeskim Cieszynie. Jeden z nich skupił się na remoncie peronów, na których po przebudowie pojawiły się dwujęzyczne tablice z nazwą stacji.

Zdjęcia ukazujące nowe, dwujęzyczne tablice z nazwą stacji "Český Těšín, Czeski Cieszyn" pojawiły się na grupie społecznościowej skupiającej mieszkańców Czeskiego Cieszyna, i wywołały sporą dyskusję o celowości takiego działania. Większość z prawie 200 głosów w tej internetowej dyskusji opowiada się przeciwko umieszczeniu czesko-polskiej nazwy stacji, odwołując się także do nazw ulic, które w Czeskim Cieszynie również są zapisane w dwóch językach.

Mimo głosów sprzeciwu pojawiły się także głosy, które tłumaczą, iż dwujęzyczne oznaczenie jest zgodne z czeskim prawem przyjętym przez czeski rząd, który ratyfikując międzynarodowe umowy zobowiązał się do podwójnego nazewnictwa w gminach, gdzie Polacy stanowią minimum 10 proc. mieszkańców. Z tego powodu inicjatywa zawieszenia dwujęzycznych tablic wyszła od samego inwestora prowadzącego remont infrastruktury kolejowej w Czeskim Cieszynie. - Miasto nie musiało zabiegać o dwujęzyczne tablice, ponieważ inwestor automatycznie instaluje je na naszym terenie w wypadku gmin, gdzie występuje mniejszość narodowa. Oczywiście ogromnie nas cieszy - komentuje Dorota Havlíková, rzeczniczka UM w Czeskim Cieszynie.

Przypomnijmy, iż o dwujęzyczne tablice Polacy z Zaolzia walczyli od 1999 roku, kiedy to zgromadzenie ogólne Kongresu Polaków w Republice Czeskiej wysunęło wniosek wprowadzenia polskiego nazewnictwa. W wielu czeskich mediach pojawiło się wtedy oburzenie, które po uchwalonej przez czeski rząd wymianie tablic z nazwami ulic przejawiało się w formie incydentów związanych z zamalowywaniem polskich tłumaczeń. Czy podobnie będzie i tym razem zobaczymy po całkowitym zakończeniu inwestycji i oddaniu do użytku wyremontowanych peronów.

Rozpoczęty na wiosnę generalny remont infrastruktury kolejowej w Czeskim Cieszynie planowo ma się zakończyć w październiku br. Po tym czasie prowadzone będą już tylko mniej uciążliwe dla mieszkańców prace związane z wykończeniem inwestycji. Od dziś tj. 19 czerwca do 9 lipca czasowo otwarte zostało przejście podziemne po dworcem. Po 9 lipca ruszą prace związane z przebudową drugiej części stacji i podziemne przejście na drugą stronę miasta zostanie ponownie zamknięte.

Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dzięki genialności polskiej władzy nie mamy żadnych problemów z remontem kolei po polskiej stronie.
Chwała Partii !

Ciekawe, że akurat Czeski Cieszyn nie wstawili w nawias, w odróżnieniu od innych przystanków.

Przestańcie redaktorki nakręcać spiralę nienawiści. Od paru lat od Ceskiego Tesina do granicy ze Słowacją wszystkie stacje posiadają dwujęzyczne tablice z nazwami oraz innymi informacjami. Jakoś to nikomu nie przeszkadza.

Czechom przeszkadza nazwa dwujęzyczna kiedy to od grudnia pociągi z Czech będą także wjeżdżać do Polskiego Cieszyna a Polacy tacy durni szczególnie ci nie miejscowi gdy nie zobaczą obu nazw nie będą wiedzieć gdzie chcą ale Czechom to przeszkadza a nie przeszkadzają im przy ostatnim peronie ekrany akustyczne?. przez to nie widać np. wjeżdżając w stację pociągiem czy stoi nasz autobus na płycie dworca lub będąc na zakupach w Bili nie zobaczymy czy nasz pociąg już się podstawił i trzeba biec z torbami zakupów na perony.

Pasażer powinien obowiązkowo być w krawacie, gdyż wtedy jest mniej denerwujący się.Dlatego pasażer w krawacie, nie będzie się denerwował gdy z Bili nie zobaczy swojego pociągu.

A od nowego rozkladu jazdy pociagi z Frydku beda konczyly swoj bieg w Cieszynie. Lacznie 6 par dziennie

jedno miasto i jeden dworzec, najwyższy czas to sobie uświadomić
rozbudowa dworca po polskiej stronie to czyste marnotrawstwo pieniędzy, wystarczy kasa do sprzedaży biletów
nasz dworzec należy potraktować wyłącznie jako przystanek

Kasy w Cieszynie Bobrku nie będzie

Jakieś kasy mają być, tylko kto w nich będzie sprzedawał bilety? Wispol?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama