, sobota 16 stycznia 2021
Elektroniczny system obsługi opłaty miejscowej wdrożony w Brennej
. Pobieranie opłaty miejscowej (jak również opłaty uzdrowiskowej w miejscowościach, którym nadano status uzdrowiska) jest możliwe na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.  fot: arch. UG BrennaDodaj do Facebook

Elektroniczny system obsługi opłaty miejscowej wdrożony w Brennej

red.mat.pras
Brenna jako pierwsza wdraża kompleksowy elektroniczny system obsługi opłaty miejscowej. Produkt skierowany do gmin turystycznych łączy wszystkie obszary bezpośrednio i pośrednio związane z funkcjonowaniem tej opłaty, umożliwia wprowadzenie w nich nowych rozwiązań oraz automatyzuje wiele procesów.

System ułatwi pracę inkasentom (przedstawicielom obiektów noclegowych), urzędnikom oraz przyniesie korzyści turystom, a nawet lokalnym przedsiębiorcom. Pobieranie opłaty miejscowej (jak również opłaty uzdrowiskowej w miejscowościach, którym nadano status uzdrowiska) jest możliwe na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Środki zgromadzone z tego tytułu przeznaczane są przez samorządy na obsługę ruchu turystycznego. W przypadku Gminy Brenna są to m. in. utrzymanie Centrum Informacji Turystycznej, tras i szlaków, gminnych atrakcji i infrastruktury turystycznej. Dla turysty uiszczenie opłaty miejscowej odbywa się w obiekcie noclegowym i jest potwierdzone odpowiednim kwitariuszem lub zapisem na fakturze. Zebrane od poszczególnych obiektów środki trzeba rozliczyć i odpowiednio zaksięgować, obliczyć wynagrodzenie za inkaso, czy zweryfikować nieścisłości. We wszystkich tych czynnościach pomaga system, jednocześnie eliminując kwitariusze i inne dokumenty papierowe.

Pozwala on również na prowadzenie w jednym miejscu bazy obiektów noclegowych, które Gmina ma obowiązek ewidencjonować, zgodnej z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy. Dzięki digitalizacji danych mamy dostęp do rożnego rodzaju statystyk i zestawień dotyczących ruchu turystycznego w Gminie, czy bazy noclegowej. System wspomaga również prowadzenie przez Gminę akcji zachęcającej turystów do płacenia opłaty miejscowej poprzez rabaty na atrakcje turystyczne. Działania takie stosowane są przez kilka gmin na różne sposoby (np. poprzez drukowane karty rabatowe). Istnieją miejscowości, które zaprzestały ich prowadzenia z powodu braku odpowiednich narzędzi. Gmina Brenna od dawna rozważała wprowadzenie „rabatów” u siebie i analizowała możliwe rozwiązania. Najlepszym wydawało się narzędzie elektroniczne, jednak dopiero kiedy okazało się, że może być ono częścią systemu pozwalającego kompleksowo zajmować się opłatą miejscową zdecydowano się je wdrożyć.

Przy pobieraniu opłaty system generuje kod QR, upoważniający do zniżek u wszystkich partnerów, którzy zdecydowali się przystąpić do akcji rabatowej. Partnerom zaś umożliwia weryfikację ważności kodu. Rozwiązanie to pozwala wprowadzić rabaty „globalne” w miejscowościach korzystających z systemu. Władze Brennej chciałyby podjąć w tym zakresie współpracę z sąsiednimi gminami, np. na obszarze Beskidzkiej 5.
- Temat ruchu turystycznego w naszej gminie oraz wszystkiego co z nim związane po stronie urzędu zaczęliśmy analizować od kiedy objąłem urząd wójta - Mówi Jerzy Pilch, Wójt Gminy Brenna i dodaje:
- Zostały przeprowadzone ankiety wśród turystów, spotkania z gestorami i restauratorami. Szybko pojawiły się wnioski, że są obszary, które można zoptymalizować. Ciekawym efektem naszych działań, który spotkał się z dużym zainteresowaniem przedsiębiorców branży turystycznej było zorganizowanie wycieczki po atrakcjach z terenu naszej gminy. Jak przyznało wielu z jej uczestników była to dla nich przełomowa wycieczka. Dzięki niej mają oni pełniejszą wiedzę o ciekawych miejscach i mogą ją lepiej przekazywać turystom. Jednym z obszarów, który często pojawiał się przy okazji naszych działań, czy rozmów była opłata miejscowa - niska kwota jaką z niej uzyskujemy w stosunku do ilości miejsc noclegowych oraz problemy z jej pobieraniem i rozliczaniem. Zaczęliśmy przyglądać się temu bardziej szczegółowo, zbierać informacje i wprowadzać zmiany. Samo przekazanie wszystkich elementów związanych z opłatą po stronie urzędu jednej osobie przyniosło wzrost rocznych wpływów z 30 tyś. zł do 60 tyś zł, w ciągu dwóch lat. Z czasem zorientowaliśmy się, że zwykły arkusz kalkulacyjny, którego używaliśmy do rozliczania opłaty nakłada wiele ograniczeń i dobrze byłoby mieć lepsze narzędzie. Podczas rozmów na jednej z edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach dowiedziałem się o rozpoczynających się właśnie pracach nad oprogramowaniem skierowanym do gmin pobierających opłatę miejscową lub uzdrowiskową. Zadeklarowałem wstępną chęć wdrożenia takiego systemu kiedy będzie już gotowy oraz podzielenia się naszymi doświadczeniami w ramach konsultacji. Dzięki temu dzisiaj system w pełni odpowiada naszym potrzebom.

Gmina Brenna rozpoczęła już używanie systemu. Został on udostępniony pierwszym inkasentom, a ich liczba sukcesywnie się powiększa.
Zachęcamy wszystkich właścicieli i zarządców obiektów noclegowych, a także przedsiębiorców działających w branży około turystycznej na terenie Gminy Brenna do odwiedzenia Urzędu Gminy Brenna pokój 4, tel. 0 33 8536222 wew. 104 i przystąpienia do tego innowacyjnego programu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama