, niedziela 13 czerwca 2021
Cieszyn: Nie ma przypadku zakażenia Koronawirusem
. Cieszyn, w dobie globalnej paniki, również obiegła( jak zwykle nieoficjalna), wiadomość o pojawieniu się w szpitalu pacjentki zarażonej tym groźnym wirusem.  fot: arch.GCDodaj do Facebook

Cieszyn: Nie ma przypadku zakażenia Koronawirusem

UM
Ostatnie doniesienia o groźnym wirusie z Chin budzą sporo obaw o możliwość rozprzestrzenienia się go w Europie. Jeszcze większym niepokojem napawa myśl, czy Polska jest przygotowana na walkę z Koronawirusem. Polskie służby uspokajają, że na lotniskach wprowadzono specjalne procedury na tą okoliczność, a służby medyczne są przygotowane na walkę z chorobą. Cieszyn, w dobie globalnej paniki, również obiegła (jak zwykle nieoficjalna), wiadomość o pojawieniu się w szpitalu pacjentki zarażonej tym groźnym wirusem. Jak to zwykle bywa plotka dla mieszkańców staje się faktem, a o prawdziwych wydarzeniach nikt nie chce słuchać.

Zacząć należy więc od tego, że nie był to Koronawirus a, pacjentka po przebadaniu wróciła do domu. Jak potwierdzają władze Szpitala Śląskiego, każdy taki przypadek należy zbadać. Nie należy jednak przy okazji budzić społecznej paniki. W przypadku pojawienia się groźnej choroby w naszym rejonie, cieszyński personel medyczny jest przygotowany do przyjęcia takiego pacjenta, a na terenie szpitala znajduje się specjalna izolatka w której umieszcza się zarażonych groźnymi wirusami zakaźnymi.

Problem jest ogólnokrajowy.

Obawy jednak powinny budzić informacje, że Polska nie do końca przygotowana jest na walkę z groźnym wirusem. Wdrożone procedury na lotniskach to jedno, ale brak już odpowiedniego przeszkolenia służb ratunkowych i pracowników kartek to zupełnie inny problem. W całym kraju wytypowano tylko 10 szpitali gotowych na przyjęcie pacjentów zarażonych Koronawirusem. Trudno również mówić o odpowiednich procedurach czy lekach, skoro nie ma opracowanego jeszcze sposobu zwalczającego wirus. Każda próba leczenia takiego przypadku będzie opierała się na metodzie prób i błędów.

Wątpliwości co do przygotowania Polski na walkę z epidemią ma były warszawski inspektor sanitarny, dr Piotr Rudaś. Według niego karetki są nieprzygotowane do transportu takich pacjentów, a wyposażenie szpitali pozostawia wiele do życzenia. Dr Rudaś podkreślił również, że w szpitalach brakuje zwyczajnie pomieszczeń, w których izoluje się pacjentów z chorobami zakaźnymi. Podał też przykład jednego ze szpitali w Warszawie, gdzie w tzw. śluzie dekontaminacyjnej, przy wyjściu z izolatki, do odkażania personelu używa się ręcznego spryskiwacza.
Należy również podkreślić, że ostatnią poważną epidemią w Polsce była epidemia ospy na Dolnym Śląsku ponad 50 lat temu. Utrzymanie odpowiedniej infrastruktury w szpitalach kosztuje, więc zamyka szpitale zakaźne po prostu są zamykane.

Czym jest wirus z Wuhanu i jak go rozpoznać?

Wirus z Wuhanu wywołuje zapalenie płuc, które może być śmiertelne. Według opublikowanych we wtorek oficjalnych danych chińskich władz w ChRL epidemia zabiła już 106 osób; potwierdzono ponad 4,5 tys. przypadków zakażeń, z czego prawie tysiąc określono jako ciężkie. Zachorowania odnotowano również w innych krajach, ale nie pojawiły się doniesienia o zgonach poza Chinami kontynentalnymi.

Koronawirus z Chin dostał się do ludzkiego organizmu po raz pierwszy prawdopodobnie w wyniku spożycia nieświeżych owoców morza z lokalnego targu w chińskim mieście Wuhan. Niewiele później naukowcy donieśli, że wirus rozprzestrzenia się z człowieka na człowieka. Powoduje niewydolność oddechową, która może prowadzić do śmierci. Na lotniskach na całym świecie mają miejsce zwiększone kontrole pasażerów samolotów, w samym Wuhan wprowadzono też nakaz noszenia masek, które mogą utrudnić przenoszenie wirusa.
Objawy, jakie daje koronawirus są podobne do typowych objawów grypy. Eksperci mówią, że jego leczenie nie zostało jeszcze opracowane, chociaż ich zdaniem możliwe jest rozważenie stosowania środków antywirusowych. Zarażenie przebiega pod znakiem gorączki, bólu głowy i gardła, kaszlu, wyczerpania oraz utraty apetytu.

Każda osoba, która w ciągu 2 tygodni od powrotu z ww. terenu lub kontaktu z osobą chorą zauważy u siebie objawy powinna skontaktować się ze swoją przychodnią POZ. Umawiając wizytę telefonicznie należy przekazać informację o pobycie w Wuhan w Chinach (lub bliskim kontakcie z chorym) oraz objawach. Należy zaznaczyć, że w chwili obecnej (od 23 stycznia) nie ma możliwości wyjazdu z Wuhan, w wyniku wprowadzonego przez władze chińskie zakazu opuszczania tego miasta i innych w prowincji Hubei. Obecnie służby sanitarne nie zalecają wyjazdów do Chin i krajów Azji Południowo-Wschodniej.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama