, sobota 27 kwietnia 2024
Czy przedszkole ma prawo naliczać karę?
Od 1 września obowiązuje tzw. ustawa przedszkolna, która ograniczyła wysokość opłat pobieranych od rodziców za każdą dodatkową godzinę ponad minimalne bezpłatnych pięć godzin do złotówki. fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Czy przedszkole ma prawo naliczać karę?

JAKUB MARCJASZ
W umowie, którą podpisali rodzice dzieci uczęszczających do cieszyńskich przedszkoli, znalazł się zapis mówiący o tym, że "za korzystanie z usług świadczonych przez przedszkole przekraczających zadeklarowane godziny, przedszkole zastrzega sobie prawo do naliczenia kary umownej w wysokości 5 zł za każdą rozpoczętą godzinę". W apelu przyjętym podczas ostatniej sesji radni apelują do burmistrza o usunięcie tego zapisu.

Z inicjatywą apelu wystąpił radny Adam Wójtowicz, który od samego początku miał wątpliwości co do zapisów dotyczących kar, jakie znalazły się w umowie. Argumentował, że nie ma o nich mowy w uchwale przyjętej przez radę miasta dotyczącej wysokości opłat za przedszkole. - Czy burmistrz może umową omijać uchwałę rady miejskiej, czyli prawo lokalne? - zastanawiał się na swoim blogu wojtowiczadam.pl.

Z prośbą o pomoc w wyjaśnienie tej kwestii Adam Wójtowicz zwrócił się do posłanki Aleksandry Trybuś. - Umowa między rodzicami przedszkolaków a przedszkolami, będąca załącznikiem do zarządzenia burmistrza, nie może nałożyć na rodziców innych (wyższych) opłat niż te, które zostały uchwalone przez radę miasta [...] W konsekwencji należy stwierdzić, że umowa, w której przewidziana została wyższa opłata za pobyt dziecka w przedszkolu niż ta, zawarta w uchwale rady miasta, jest w części dotyczącej opłat niezgodna z przepisami prawa i w tym zakresie nieważna - czytamy w odpowiedzi Biura Analiz Sejmowych, które na prośbę posłanki przygotowało opinię prawną w tej sprawie.

W związku z opinią, w apelu przyjętym podczas ostatniej sesji, radni apelują do burmistrza o usunięcie tego zapisu. Sami nie posiadają uprawnień i kompetencji uchwałodawczej do zarządzenia wydanego przez burmistrza.

- Uważam, że wzór umowy jest absolutnie zgodny z prawem, bo niezgodna z prawem byłaby opłata, a nie kara - mówił w trakcie sesji Mieczysław Szczurek, burmistrz Cieszyna, który nie zgadza się z przedstawioną opinią.

Co ciekawe, zapisów o karach jakie znalazły się w umowach, które musieli podpisać rodzice przedszkolaków z Cieszyna, nie ma np. w Wiśle. - Nie mamy żadnych dodatkowych opłat, tylko te o których mowa w ustawie o systemie oświaty - mówi Sylwester Foltyn, dyrektor Miejskiego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Wiśle, który dodaje, że przypadki tego, aby dzieci pozostawały w przedszkolu dłużej niż deklarują ich rodzice zdarzają się jednak bardzo rzadko. Podobnie jest w Skoczowie. - Jedyną opłatę jaką wprowadziliśmy to 60 zł w sytuacji, kiedy dziecko odbierane jest z przedszkola już po jego zamknięciu. Nie chodzi tutaj oczywiście o przypadki sporadyczne, ale te powtarzające się nagminnie - mówi Cezary Tomiczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Skoczowie. Podobny zapis obowiązuje zresztą też w Cieszynie. W tym przypadku jednak kwestia opłat za pozostawienie dziecka poza godzinami działania przedszkola nie jest uregulowana w przepisach, a tym samy zgodna z prawem.

Przypomnijmy, że od 1 września obowiązuje tzw. ustawa przedszkolna, która ograniczyła wysokość opłaty pobieranych od rodziców za każdą dodatkową godzinę ponad minimalne bezpłatnych pięć godzin do złotówki.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Zróbmy licytację w temacie Umów w których znajduje się najwyższa liczba klauzul abuzywnych. Proszę się jednak nie zdziwić gdy się okaże, że Umów bez tych klauzul, trudno wskazać. Warto też przypomnieć, że wszelkie Umowy muszą się charakteryzować czymś co nazywamy autonomią stron. Proszę się jednak nie zdziwić gdy się okaże, że Umów zawartych z naruszeniem tejże autonomii jest znikoma ilość. A na koniec pytanie: co to jest kultura prawna i Kogo obowiązuje?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama