, piątek 3 lipca 2020
Chodniki, kto powinien je odśnieżać
Przepisy nieprecyzyjnie mówią, kto odpowiada za odśnieżanie chodników. fot: Adam JaroszDodaj do Facebook

Chodniki, kto powinien je odśnieżać

KATARZYNA KOCZWARA
Intensywne opady śniegu okazały się wyzwaniem dla drogowców. O ile nad sytuacją na drogach udało się zapanować, problemem okazały się chodniki. A w zasadzie ich brak, z powodu zalegającego na nich śniegu. Kto odpowiada za ich odśnieżania ma rozstrzygnąć opinia prawna.

Ostatnie intensywne opady śniegu okazały się wyzwaniem dla większości gmin powiatu. O ile poradzono sobie z utrzymaniem dróg głównych, z bocznymi już były pewne trudności. Ale w świetle prawa drogowcy i tak reagowali szybciej niż mówi o tym ustawa. Zakłada ona bowiem, że pługi powinny wyjechać na drogi 4-6 godzin po ustaniu opadów, a te z krótkimi przerwami trwały 3 doby.

W wielu gminach naszego powiatu dodatkowym problemem okazały się nieodśnieżone chodniki i ruch pieszych na drogach. - Gratulacje dla Gminy Wisła. Szczególnie gratulują turyści wczasujący się w dzielnicach typowo hotelowych - Jarzębata i Partecznik, brodzący po ulicy w śniegu do pół łydki i modlący się, żeby nie potrącił ich żaden jeżdżący (ślizgający się) w mazi o tej samej głębokości, samochód. Kierowcy tez gratulują. Ale, na wszelki wypadek, będziemy jednak omijali w przyszłości te okolice - skomentował sytuację nasz Czytelnik.

Sprawdziliśmy, zarówno Zarząd Dróg Wojewódzkich (ZDW) jak i Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych (PZDP), powołują się na ten sam przepis i zapewniają, że za odśnieżanie chodników odpowiadają gminy. Te z kolei twierdzą, że zarządca drogi powinien odśnieżać także przylegające do niej chodniki.

- Nie wydawaliśmy decyzji o wstrzymaniu odśnieżania chodników, ponieważ nie odśnieżamy ich. Ściślej rzecz ujmując władze samorządu województwa zlecając starostwu powiatowemu bieżące utrzymanie dróg wojewódzkich w powiecie cieszyńskim (i innych także), nie płaci za odśnieżanie chodników. Wynika to z przepisów Ustawy "O utrzymaniu czystości i porządku w gminach" z 13 września 1996 roku. W art. 5, p. 1, ust. 4 tego aktu prawnego czytamy, że do obowiązków właściciel nieruchomości należy: "uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych" - wyjaśnia Ryszard Pacer, rzecznik prasowy ZDW w Katowicach.

Tak samo przepis interpretuje Monika Kalinik. - W myśl obowiązujących przepisów, chodniki nieprzylegające bezpośrednio do posesji prywatnych winny utrzymywać w stanie zapewniającym pieszym bezpieczne użytkowanie służby gminne. Jako zarządca drogi nie mamy obowiązku odśnieżania chodników, jednak w wielu miejscach robimy to, a z gminami, które o to wystąpiły powiat zawarł porozumienia w tej sprawie, partycypując w kosztach. Przyczyną takiego postępowania jest fakt, że zwykle istnieje konieczność usuwania z chodników nie tylko śniegu zalegającego tam z powodu opadów, lecz również części tego, który usuwany jest z drogi. Zakres prac wykonywanych przez PZDP na chodnikach jest bardzo duży, mając na uwadze obowiązki innych podmiotów w tej kwestii, które nie są realizowane wcale - zauważa dyrektor PZDP w Cieszynie i dodaje: - Po uzyskaniu opinii prawnej będziemy mieć większą jasność co do interpretacji tych mało precyzyjnych przepisów.

Wątpliwości mają także władze gmin. - Zleciłem konsultacje prawne, czekam na opinię, która ma ustalić, do kogo należy odśnieżanie chodników przy drogach nienależących do gmin. Chodniki jednak odśnieżamy, bo trzeba zapewnić bezpieczeństwo pieszych - przyznaje Jan Poloczek, burmistrz Wisły.

Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

To prawo jest niekonstytucyjne! Może się zbuntujemy?! Na mojej ulicy chodnik biegnie tylko po jednej stronie. Właściciele domów, gdzie nie ma chodnika przechodzą na chodnik pod moim domem, załatwiają tam swoje psy!!!!!!!!, rzucają papiery a ja muszę zabiegać, żeby te buraki sobie nóg nie połamały?!!!!!!! To jest chore!!!!!!! Ja i mój mąż mamy już chore kręgosłupy od tego odśnieżania. Płacimy takie same podatki, a mamy większe niż inni obowiązki! Dlaczego?!!!!!!!! My tym chodnikiem nie chodzimy - wyjeżdżamy z posesji samochodem i tyle nas widzieli! Dlaczego mamy odśnieżać nie nasz chodnik, po którym sami nie chodzimy?!!!!! A jak wyjedziemy do sanatorium? Dlaczego mamy płacić za wynajęcie kogoś do odśnieżania, a inni nie? Gdzie sprawiedliwość?!! A bezrobotnym lumpom wypłaca się zasiłki, zamiast zagonić do odśnieżania!!!!! A najgorsze jest to, że gdy człowiek się umorduje i odśnieży, zaraz potem przejedzie spych i wrzuci wszystko znów na chodnik!!!!!! Co za kraj!!!!!!
Od 20 lat odśnieżam z mężem i mamy oboje ZRUJNOWANE KRĘGOSŁUPY!!!!!!! Co to za państwo, które nakłada na obywateli obowiązki ponad ich siły?!!!!!!!!!! W KRAJU BEZROBOCIE - zamiast dać pracę przy odśnieżaniu bezrobotnym, to się spycha obowiązki i odpowiedzialność na obywateli!

choniki powinna odśnieżac gmina lub rejon dróg publicznych ponieważ są właścicielami tych chodników, wymysla sie przepisy żeby zaoszczędzić kase i karac włscicieli posesji nawet gdy nie są właścicielami tego chodnika

Zwykła nieudolność w egzekwowaniu prawa. Wczorej przechodziłem ulicą Chrobrego -wzdłóż murow więziennych. Chodnik na całej długości oblodzony .Zarzadcy posesji przylegającej -czytaj komendant zakladu karnego ,zamiast spaceru niech da więżniom możliwość odpracowania dziennego wyżywienia osadzonych i niech zbije lód z chodnika rekoma skazanych.Zarowno zarzadca drogi -czytaj gmina jak i ZK nie analizując przepisów rażą swoją bezczynnością.

WYDAJE MI SIĘ ŻE TRZEBA POPROSTU BYĆ STANOWCZY I BRONIĆ SWOICH RACJI A NIE JAK STAROSTWO NAPLUJE GMINOM W GĘBE TO UDAWAĆ ŻE DESZCZ PADA ! OJ PANIE BURMISTRZU TROCHE WIĘCEJ JA..... TRZEBA MIEĆ !!!

a ciymu w Szczyrku Zarząd z Katowic wywoził cały śniyg z chodników ? tam prawo je insi bo jo ciymusi nierozumiym.

A ja gratuluję pomyślunku kierowcom,w dniu wczorajszym przy wyciągu Cieńków parkingi były pełne i obsługa informowała że nie ma miejsc,ale jeden de...l z drugim stał na drodze i blokował ruch bo "panisko"musi wjechać a korek był w momencie do skoczn,piesi mają chodnik od Cieńkowa do skoczni wzdłuż rzeki ale nie oni pójdą drogą narażając siebie i innych na niebezpieczeństwo.Ja nie bronię nikogo ale zachowanie nas wszystkich woła o pomstę,zero kultury i zrozumienia,bo liczę się tylko JA

Poprzedni Burmistrz jakoś umiał sprawę załatwić !!! :-) temu nie wychodzi ciekawe co na to Super Rada Miasta !!! ???? :-) Wisły

Czy jest jakiś przepis pozwalający wrzucać śnieg z drogi na chodniki ?
Nie ma więc sprawa jest prosta ci co odśnieżają drogi mają odśnieżać chodniki albo wywozić śnieg z dróg !!!
Proste jak Budowa Cepa !!!
A nasze władze bawia sie z Powiatem i głaszczą ich po tyłkach !! śmiech na sali
Przez 2 lata Powiat odśnieżał chodniki i naraz 15.02.2012 ustawa się zmieniła idiotów z nas robią i tyle !!!
A nowy Starosta miał być taki przychylny

Do moich antagonistów -> anonima ; tym gorzej dla dyrektora PZDP.Skoro ma stała obsługę prawną jako jednostka samorządu to już dawno problemy prawne powinien mieć wyjaśnione zarówno w zakresie zadań własnych jak i zadań najbliższych współpracujących bądź nie z nim podmiotów przy należytym utrzymaniu pasa drogowego do ,którego należatakże chodniki. Rozumiesz ! Poza tym na zdjęciach ewidentnie widać ,że chodniki są nieodśnieżone ,co oczywiście ciągle doświadczamy.Nie musicie się mocować z przepisami -weżcie się do roboty jak nie rozumiecie tym przepisom .zamieńcie stołek z biurkiem i weźcie łopoaty do odśniezania.

A gdzie jest napisane, że PZDP ekspertyzę robi u niezależnego prawnika? ja z tekstu wnioskuję, że po taką opinię zwrócił się burmistrz Wisły, co mnie nie dziwi, bo szef drogówki tam tylko się ośmiesza i kompetencją nie grzeszy. Przepychanki o chodniki trwają od zawsze, pierwszy raz ktoś o tym zaczął mówić głośno. Będę dwie opinie, zobaczymy czy prawnicy tak samo interpretują przepisy.

A Mach wygląda jakby reprezentował władze gminne ...haha rzucił się z zębami na PZDP żeby swój tyłek chronić

Jak nie musisz pracować z takimi idiotycznymi przepisami się codziennie mocując to nie pisz, bo nic na ten temat nie wiesz

PZDP ma stałą obsługę prawną, jak każda jednostka organizacyjna samorządu i nie musi nic dodatkowo zlecać za nasze podatki. Poza tym chodniki przy powiatowych drogach są odśnieżone.

droga Redakcjo, mamy też inny problem, od soboty wieczora nie m gazu w Cieszynie na ulicach Tuwima, Piękna, Filasiewicza i nie tylko.Sprawa wygląda tak, w sobotę wieczorem wyłączono gaz około godziny 10.30 i włączono rankiem około 8.20, żeby wieczorem wyłączyć około godziny 9-tej i nie wiadomo kiedy włączą. Nie wiadomo tak dokładnie kiedy znowu włączą i kiedy przestaną w ogóle wyłączać. Zastanawiam się ile szanowna PGNiG SA zamierzają usunąć awarię i doprowadzić gaz do budynków. Dlaczego nieróbstwo polskie i lenistwo przerzuca się na obywateli. Czy to naprawdę wiek XXI, czy też może jesteśmy jeszcze w wieku IX? POwiem tak, zawsze się starałem chronić nasze środowisko i dlatego paliłem zawsze gazem (pomimo że był drogi) ale teraz mam tego dosyć. Zaopatrzę się w piec węglowy i w wytwornicę prądu i mam całe środowisko razem z "robotnymi gaziorzami" głęboko w nosie. Mniej odbiorców gazu, mniej ludzi do pracy trzeba, czyli zwolnienia i wtedy może będą mieli więcej czasu do namysłu i zapragną pracy. pozdrawiam

Co roku jest to samo. Bezrobocie w kraju jest 13%. Jak czytamy w innych artykulach PUP w Cieszynie otrzymał na aktywizację bezrobotnych 6 880 tys. złotych.Oczywiście środki zostaną przewalone na szkolenia i w całości skonsumowane nie przez tych co potrzebują pracy -chocby w formie zatrudnienia przy utrzymywaniu chodników w okresie zimowym by jakoś opłacić się za sam fakt ,że się jeszcze żyje w tym kraju. Dyrektor PZDP znajdzie niemałe srodki na wyjaśnienie przepisów prawnych i zatrudni do tego ekspertów mimo ,że przepisy w tym zakresie nie są nowe natomiast trudno mu podjąć decyzję by sporne odcinki chodników odśnieżyć między innymi ze środków na opinię prawna ,ktore także musi znależć.I tak do wiosny urzędnicy żyjąc z naszych podatków udają ,że prowadzą akcję odśniezania gmin, rozwiązując przy tym skomplikowane przepisy prawne unieruchamiają gro starszych ludzi w domach w bezruchu, narażając dzieci podatników idących do szkoly odśnieżonymi ulicami pomiedzy ślizgającymi się na lodzie samochodami. Dalej tak panowie.Do ciuciubabki zapraszamy.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama