, wtorek 11 maja 2021
Nasz sondaż: Tylko Lizoń lub Bocheńska mogą wygrać z Fickiem
Bogdan Ficek - 27,3 proc. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Nasz sondaż: Tylko Lizoń lub Bocheńska mogą wygrać z Fickiem

TWO
Nasz sondaż: Tylko Lizoń lub Bocheńska mogą wygrać z Fickiem

Olgierd Lizoń - 16,2 proc. fot. Wojciech Trzcionka


Nasz sondaż: Tylko Lizoń lub Bocheńska mogą wygrać z Fickiem

Halina Bocheńska - 10,1 proc. fot. Wojciech Trzcionka

Gdyby wybory samorządowe odbywały się już dzisiaj, burmistrzem Cieszyna ponownie zostałby Bogdan Ficek. Inni kandydaci nie są jednak bez szans, bo aż jedna czwarta mieszkańców jest niezdecydowana - wynika z sondażu przygotowanego na zlecenie Gazetycodziennej.pl.
Mieszkańcy Cieszyna odpowiadali w ankiecie, na kogo by zagłosowali, gdyby wybory samorządowe odbywały się już dzisiaj. Do wyboru mieli siedem nazwisk oraz opcje: „jeszcze nie zdecydowałem”, „nie znam żadnego z kandydatów”.

Najwięcej respondentów (27,3 proc.) głos oddałoby na obecnego burmistrza Bogdana Ficka. Na jego konkurenta w ostatnich wyborach, radnego Olgierda Lizonia, gotowych jest zagłosować 16,2 proc. mieszkańców. Trzecia Halina Bocheńska (przewodnicząca Rady Miejskiej), otrzymałaby 10,1 proc. głosów.

PISALIŚMY: Kto na burmistrza? Chętnych brak

Pozostali „kandydaci” mogą liczyć na pojedyncze głosy. Zdzisław Matysiak (kandydował w ostatnich wyborach uzyskując trzeci wynik) teraz mógłby liczyć zaledwie na 1,9 proc. głosów. Burmistrzem nie zostałby również radny Jan Żurek (startował przed laty), który może liczyć na poparcie rzędu 1,6 proc.

Większe poparcie uzyskali Adam Swakoń i Tadeusz Kopeć (nieoficjalnie mówi się, że któryś z nich może być kandydatem Platformy Obywatelskiej). Co ciekawe, mało znany Swakoń uzyskał w sondażu lepszy wynik (2,2 proc.), niż poseł PO (2,1 proc.).

2,1 proc. respondentów nie znało żadnego z kandydatów, a aż 36,2 proc. nie wiedziało na kogo zagłosować.

Badania przeprowadzili ankieterzy Gazetycodziennej.pl między 16 a 30 września na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych mieszkańców Cieszyna. Wybory samorządowe odbędą się jesienią 2010 roku.
Komentarze: (96)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ten sondaż w pełni potwierdza jakim zadupiem jest nasz kochany Cieszyn. Wszyscy psy wieszają na obecnym burgemajstrze a on i tak wygrywa i dalej mamy ten sam syf. Ludu Cieszyna: obudź się póki jeszcze czas!

35 tysi mieszkańców cieszyna z tego połowa powiedzmy niepelnoletni... to daje liczbę ok 17 tys i przepytaliście 1000 osób... brawo... ;)

dziękuję ! czekam na lepsze czasy albo wariant
wojskowy, czyli woskowy ...?

dlaczego pan pani nie popiera pana d-ra...?

Uwierz lub nie, ale tak się przeprowadza ankiety. Przy sondażach przed wyborami prezydenckimi też "przepytywanych" jest (teraz nie pamiętam) 1000 albo 10tys. respondentów żeby uzyskać próbę reprezentatywną, a błąd zazwyczaj nie przekracza 3%

ahhhh szkoda gadać....... Cieszyniacy ODWAGI !!!

tak się przeprowadza badania to wiem, ale przepytać taką ilość cieszyniaków? wątpię... chyba że pytali kogo popadnie... łącznie z czechami

jedna osoba za fackę to zrobi, ?
kto ma kasę ten robi an-kety

Niech się Lizoń z Bocheńską dogadają. Wtedy jest szansa by wygrać. Silna koalicja.

Każdy będzie lepszy niż Ficek.Od niego nikt nie może być gorszy!!!

Kopeć czy Ficek, to bez znaczenia. Swakonia nie znam. PO to w końcu twór kierowany przez Olbrychta, a ten jak wiadomo wspiera Ficka. Dziś PO ma poważny kryzys zaufania. Ważne jest jednak poparcie partii, w tym PO i PiS. To chyba jasne, że te dwie partie muszą się dogadać, i pracowań na kontrkandydatem obecnego burmisztrza. To musi się już krystalizowac kto.

... Jan Kawulok, szef pogotowia a wcześniej ZZOZ w Cieszynie ma być kandydatem PiS w Cieszynie na burmistrza.

Przyszły kontrkandydat Ficka, powinien też lansować zastępców. To też będzie działać na jej/jego korzyść. Panom Cybulskiemu i Matuszkowi już dziękujemy. Dużo przez te lata zrobili.

Toż to dramat! Bocheńska i Lizoń - mój Boże cóż nas jeszcze spotkać może?! Niezła alternatywa. Trzeba się zastanowić nad zmianą miejsca do życia.

Te poniżej! Jedź na białoruś!

Jedyną pożyteczną sprawa tego tekstu jest ,że przypomina o nadchodzących wyborach i ,że za kandydatami trzeba się rozglądać. Macie bardzo mgliste pojęcie o statystyce w tym i wyborczej. Grupę reprezentatywną ustala się do populacji wyborców . Następnie tę dzieli się proporcjonalnie do struktury społecznej populacji badanej. Rozklad bierze się w odniesieniu do czego-skoro takich badań nikt do tej pory nie przeprowadzał. Stąd wnioskuję ,że nasi redaktorzy zajmujący się pisaniem zawodowo pluli na matematykę i chodzili na wagary . Ta ankieta na najpopularniejszego samorzadowca byla taką samą ściemą jak obecna ankieta. Proszę by gazeta codzienna nie uprawiała tak lipnej propagandy bo trudno to nazwać badaniem opinii publicznej. Ale niech się kręci biznesik.

Wars, racja. Weź jednak pod uwagę, że mądrości nie uświadczysz w masowej skali. A przecież wybory to gra masami. Ważne, by mądrze to rozegrać przeciw WdC.

Racja ,nasz ksiądzSamiec w Wiśle dużo opowiadał z ówczesnym Komitetem Obywatelskim o wyborze radnych, a potem zas -radę parafialną zebroł i powiedzioł na kogo glosować. Więc te statystyki to schowejcie se gdzieś.

Chroń mnie Boże przed Lizoniem i komandem"Żyj Godnie"...

jak może Cieszynem rządzić werbus? Toż to profanacja. Czy ni ma cieszynioków godnych tego stołka?

Tylko nie cieszyniok. Zadufany i bierny byle z Cieszyna. O megalomańskim poczuciu tradycji górującej nad przyszłością. Tak! Takiego se cieszynioka wybierzta! ps. A Ficek to też cieszyniok, choć z Bielska.

Może jakiś ksiądz? Znakomite to przecie menadżery a i o dobro owieczek dbają więcej niż o swoje.

Burmistrz powinien być sexowny. Powinien mieć coś magnetycznego w sobie. Powiniem umieć zjednywać ludzi.

ci kandydaci to ludzie przywiezieni w teczce, jak za komuny!

A to masz rację. KsiądzS. jest ważny e tej rozgrywce. To mądry ksiądz. Postawi na zmianę czy na konserwę? Co mu daje konserwa wiadomo. Jaką ma ofertę druga strona? Stop! Jaka jest druga strona? Lizoń z Bocheńską? Wyluzujcie. To tylko zabawa ten sondaż.

Przedwojenny wojewoda śląski, który przyczynił się do rozkwitu Wisły, nie został patronem jedynego ronda w mieście. Radni woleli nazwę nawiązującą do dawnej restauracji Oaza
Jedyne rondo w Wiśle powstało niedawno na skrzyżowaniu głównych dróg z centrum miasta do Istebnej, Szczyrku oraz Wisły Dziechcinki. Przed kilkoma dniami radni miejscy zajęli się nadaniem mu nazwy. Paweł Brągiel, mieszkaniec Wisły i członek zarządu powiatu cieszyńskiego, złożył wniosek, aby rondo nosiło imię Michała Grażyńskiego, przedwojennego wojewody śląskiego, który przyczynił się do rozwoju tego kurortu. - Mówi się, że Grażyński zastał Wisłę drewnianą, a zostawił murowaną. To jemu zawdzięczamy doprowadzenie kolei do miasta, urządzenie centrum z parkiem zdrojowym, zameczek prezydencki, budowę drogi do Istebnej, szkół, regulację rzeki i potoków oraz wiele innych rzeczy. To była dobra okazja, aby uhonorować jego postać - argumentuje Brągiel.

A Ficek to nie koleś z teczki? Na dodatek bez charyzmy moim zdaniem Wiecie skąd się wziął Pan Ficek na stolcu? No? Ktoś się pokusi o wersję wydarzeń?

co się liczy ... niec się nie liczy a im gorzej tym dla elit lepiej ale to jawna UTOPIA !

Usiadł na kupie?

@wars: może i od strony metodologicznej nie jest to najlepsze badanie jakie widziałem (a uwierz, zdarza mi się często maczać paluchy w takich projektach) ale sam fakt przeprowadzenia 1000 ankiet dla miasta wielkości 35tys (w tym dorośli i dzieci!) na pierwszy rzut oka mówi ze próbka jest reprezentatywna. choćby nie wiem jak bardzo się starać jeśli brali ludzi na ulicy, losowo, to nie ma szans na jakieś znaczące odchylenia od wyniku całej populacji. a co do samego badania to szkoda. dziś wracałem na bobrek z centrum autem ponad pół godziny... cały ruch miejski rzucony na jedno skrzyżowanie. zamiast pracować nad tymi zapyziałymi mostami na 3 zmiany i przy okazji wyremontować nawierzchnię Bielskiej to mamy to co mamy. za to nie zagłosuję na pana doktora inżyniera (zresztą wcześniej też na niego nie głosowałem)

Usiadł na kupie biernych ale miernych radnych. W III kadencji dopiero zrobili mu q-q. Jednak to nie system parlamentarny, gdzie sejm ustawia rząd. Burgermajster jest z powszechnego wyboru i i tak robi co chce. Radni się miotają. Przykładem tego była uchwała o sprzedaży mieszkań komunalnych mieszkańcom miasta. Ficek to zaskarżył i jeszcze zrzucał winę na klub Nowa Koalicja i Nasze Miasto, ze teraz żadnych bonifikat nie będzie. A są. z 40% bonifikatą powoli mieszkania sie sprzedają. To jednak mikroskala. Chodzi o to by ludzie wykupili to i mieszkania stały się własnością ludzi co od lat wielu tam mieszkają.

chciałabym wiedzieć z kogo się składała ta reprezentatywna grupa, bo mnie, na przykład, nikt o zdanie nie zapytał , a zdanie swoje mam :(

Przydz narodzie posłuchaj Ficka Bogdana a rychło zmienisz o nim zdanie. Tylko nie głosuj telewizorem. Pamintoj aby to Twój mozg i Twoja ręka głosowała. Nie daj się nawet wielebnym. Wyrzuć te kartki do rynsztoka, tam ich miejsce.

Jeszcze o badaniach- ankieterach. W tego typu badaniach polityczno społecznych w statystyce bada się zachowanie populacji w stosunku do partii i polityków powszechnie znanych gdzie można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić ,że badana populacja wie o kogo i o co chodzi .Bada się zjawiska i wahania opinii społecznej o polityku powszechnie znanym. Być może przyszłość tych badań bedzie odpowiadała na pytania w zakresie takich malych grup jakim jest miasto Cieszyn - ale teoria wielkich liczb odnosi się do populacji milionowych a nie kilkunastotyszięcznych. W małych grupach wszystko jest możliwe. Ludzie reągują wg opinii mediow ale także odpowiadają na apel np.księdza czy organizacji społecznej czy glosują za krewnym lub sąsiadem a nie na partię i poglądy polityczne kandydata.. Te zachowania wyborców są trudne do przewidzenia. O ile wiedza kto jest burmistrzem w danej miejscowaości jest powszechniejsza , to wiedza o radnym i jego nazwisku zdecydowanie mniejsza a co najwyżej w okręgu z którego kandydował. Poza tym do przeprowadzenia wszelkiego typu ankiet trzeba mieć stosowne zezwolenie i aby je publikować jak to robi GC mieć na to dowody! To są pewne aspekty prawne ,ktore w gruncie rzeczy naruszają dobro osób w odniesieniu do których prowadzono ankietę nie pytając ich o zgodę. Gro populacji - co powinno bylo wyjść w badaniach - nie zna radnych i osób z drugiej czy trzeciej półki lokalnych polityków. Powinna się w takich wypadkach zapytać na pierwszym miejscu czy badana osoba zna potencjalnych kandydatów na burmistrza. To badanie to wyjątkowa lipa i wątpię czy dla tysięcznej reprezentacji nie została przeprowadzona. To ogromna praca-dlatego wątpię czy w ogole ją ktoś przeprowadzał..

grupa reprezentatywna w Cieszynie to "lumpensocjal"-oni zawsze będą głosować na Ficka-kto o nich "zadba" lepiej niż on ?-a czyim kosztem?-kosztem ludzi uczciwych i cięzko pracujących na utrzymanie swoich rodzin...

STop Panu Fickowi. NIech zostanie radnym. Bedzie solidną opozycją. Jednak jako burmistrz już nie powinien się udzielać.

Ty, Lojzek, vjyš co to je kukačči vajco? To tak kukački robjum, že sněsum vajce do cudzego gńozda, aby se o něgo drugi starol. A tak ti to bylo u voleb v ČT, ODS vsadila na kandidatke Nestraníkům- Bezpartyjnim svojigo člonka, ti go vypiplali, dali na drugi miejsce na kandidatce, domuvjone, aby go naši ludzie volili, dali mu glosy, a hup v koalici s ODS a KDU ČSL se z něgo stol wiceburmistrz, a teraz je zpatki a dokonce prezesym swoji rodne strony.
Tuž neprav, to tak idzie zrobic? Nimieli by my to reklamovac?
A jak to chceš reklamovac, vjyš jak se to pravi nejlepši na lampárně.
Jo bych to dol Ústavnímu soudu. Ja, tyn mo teraz jinši starosti, a kdo vjy na co by přišel, vjyš, že Zeman s Paroubkem mušum kvuli němu čakac s volbami až po novym roku. To by my se načakali.
Tuž tak jedině to dať do Haagu, albo že by my napisali, teraz to je v modě prezidentum. Kogo myslíš? No takovy Klaus a Kaczynski by se počytali, a ešče že by my to poslali Jerzymu? To by možno kdosi z nich i přijechol se podivať do Těšína,
Ty, a dejmy se pozur na Trojskigo kuńa. Ja, o tym žech už slyšol, to potym musiš v PC měť jakisi antivir, anispam, firewall, bo jinak to narobi pjekny marast. Ale to je němyslim, to už přeca znali ve starym Řecku, a v Troji tak vygrali vojne, jak postavili před brany miasta pruzdnego dřevjanego kuńa, trojani byli zvedavi, a hned se jim to nevyplatilo, bo z pruzdnego kuńa v noci vylazli partyzáni a pobili jich.
Kukačči vajco a Trojski kuń? Vidiš, že to je aktualni i v Českim Těšíně.

zamieszkałe przez tchórzy i debilątka...

!!!

oby nie Bocheńska... z tą kobietą są same problemy... popytajcie w śród działaczy społecznych...

dawno nie było ale z pewnego oddalenia niepokojące zjawiska obserwuję. "Debata" internetowa jest poniżej jakiejkolwiek normy a kandydaci - no cóż - pamiętam ich sprzed lat - może poza Panem Lizoniem (choć dziwne słyszę informacje) - również nie napawają radością. Smutne. Takie fajne miasto...

No,no,no zobaczymy.Jesień 2010 roku pokaże.Ale idżmy do urn!

Zajmij sie poligonowa lepiej,

W państwie opartym o doktrynę miłości (ciemny) lud nie musi znać liczby, programy, skutki polityki,… Wystarczy, że oczekuje cudów. jak długo? Czas pokaże.

Rękę podniesioną na Platformę Platforma odrąbie!

Ostatnie badania wykazały, że jajko nie jest mądrzejsze od kury. Ale dwa jajka mogą kurę przegłosować.

=> ech... jak nie Bocheńska to może Wlach ? podobno się szykuje do wyścigu.Tylko zapomnieli o nie w ankiecie.

i jeszcze może się obudzić były starosta Mirosław Kożdoń.Mówi sie rownież o aktualnym wice..Matuszku.A tak naprawde za rok zobaczymy co wart był sondaż Codziennej .

Platfusy WON z Polski, Cieszyn was nie chce, wynocha dp waszego Vetrlandu folksdojcze

POmylone POmioty na to zasługują ! Niech oddadzą władzę PiS, natychmiast !

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama