, poniedziałek 6 maja 2024
Trzy tomy zaginionej historii
Gronu historyków przewodził prof. Idzi Panic, wybitny znawca średniowiecza. fot. Daria Guba 



Dodaj do Facebook

Trzy tomy zaginionej historii

DG
Przez dziesięć lat cieszyńscy historycy poszukiwali w Europie zaginionych śladów Cieszyna. Swoje odkrycia opisali w trzytomowej monografii, której premiera odbyła się w czwartek w cieszyńskim teatrze.
W trakcie rozlicznych podróży naukowcy zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Historycznym dotarli do nieznanych do tej pory tekstów źródłowych i dokumentów na temat Cieszyna, przechowywanych w archiwach w całej Europie. Gronu historyków przewodził prof. Idzi Panic, wybitny znawca średniowiecza. - Od początku braliśmy pod uwagę archiwa w Krakowie, Pradze i Opawie. Miało to swoje uzasadnienie w faktach historycznych. W XVI wieku królowie czescy podjęli decyzję, aby wszystkie dokumenty wydane przez lokalnych książąt były rejestrowane w archiwum królewskim w Pradze - tłumaczy prof. Idzi Panic.

Badacze odwiedzili archiwa w m.in. Cieszynie, Rzymie, Pradze, Budapeszcie, Wiedniu, Berlinie, Freibergu, a nawet w szwedzkiej Uppsali. - Były miejsca, gdzie znaleziono mało, ale za to bardzo cennych rzeczy np. w Żylinie. W innych miejscach znajdowano dużo informacji nie mających większego znaczenia, jak np. w Pradze i we Wrocławiu. Przypuszczaliśmy, że odnajdziemy dokumenty w Szwecji, ponieważ Szwedzi pod koniec wojny trzydziestoletniej zajęli Cieszyn. Pojechałem do Sztokholmu i przez dwa tygodnie nic nie znalazłem. Później w archiwum wojennym znalazłem oryginalny plan szańców jabłonkowskich. Ich zdjęcia zdobyłem dzięki temu, że pomogłem rozgryźć w archiwum kilka łacińskich skrótów - wspomina profesor.

Monografia podzielona jest na epoki od prehistorii po XX wiek. Każdy z naukowców odpowiedzialny był za opracowanie poszczególnego okresu historycznego. - Ciekawe są wyniki badań, jeśli chodzi o archeologię. Państwo Durczokowie z Krakowa i Zofia Jagosz-Zarzycka odkryli fragmenty murów, które wskazują, że Góra Zamkowa miała większe znaczenie niż początkowo przypuszczano - mówi Idzi Panic.

Monografię opracowywali nie tylko historycy, jej część poświęcona jest także środowisku przyrodniczemu, cieszyńskim stowarzyszeniom, rozwojowi przemysłu i gospodarki. - Historycy szukali tekstów źródłowych np. jak w średniowieczu transportowano piwo z Cieszyna do Krakowa. To pozwoliło pokazać Cieszyn na tle innych miast - tłumaczy burmistrz Cieszyna Bogdan Ficek.

- Nie spodziewaliśmy się, że odkryjemy coś spektakularnego, ale kilka rzeczy nas zaskoczyło - przyznaje prof. Janusz Spyra, który poszukiwał dokumentów m.in. na temat źródeł legendy powstania Cieszyna. - W trakcie badań udało nam się stwierdzić, że Cieszyn od końca XVI wieku przyjął tzw. prawo praskie, które funkcjonowało aż do końca wieku XVIII. Jest to istotne, ponieważ przyjmuje się, że wszystkie miasta na Śląsku rządziły się według prawa magdeburskiego - dodaje historyk.

"Monografia dziejów Cieszyna" wydana została w ramach 1200-lecia legendarnego założenia Cieszyna. Drukiem ukaże się najprawdopodobniej pod koniec roku. Koszty badań pokryło miasto. Łącznie publikacja będzie kosztować 226 tys. zł.

PISALIŚMY:
Na nowo piszą historię Cieszyna
Gdzie podziało się archiwum?
Komentarze: (69)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

to monografia miasta, ale jest jeszcze inna szersza, zakrojona na 5 tomów,z których pierwszy (środowisko przyrodnicze opracowane znakomicie przez Al. Dordę) już się ukazał...

Jego publikacje są nudne, a studentów dobija ględzeniem na wszystkie tematy, tylko nie ten o którym ma być wykład

dlaczego historia jest zaginiona?

nie dała bozia talentu popularyzatorskiego

CO TYLE KOSZTOWAŁO ...?
JAKI BADANIA i PRZEZ KOGO dokonane...?
a przecież to tylko, monografia, jeden tom, kto tam wie jak było w ciemnogrodzie - średniowieczu...?
Ćwierć miliona ...?
szczęka opada

komu mała wiarygodna Monografia Cieszyna będzie potrzebna, tom 1 - dot. średniowiecza, ze wszystkimi "przypadłościami" ... Jaka nauka panie profesorze płynie z pańskiego "dzieła"...?

Pojechałem do Sztokholmu i przez dwa tygodnie nic nie znalazłem (i co i NIC !)
gratuluje dobrego samopoczucia...?

SZASTANIE społecznym groszem... !

Miałem wątpliwą przyjemność uczestniczyć w wykładach Panica. Jego uwielbienie dla wszelkich przejawów kultu maryjnego było nie do zniesienia. Na historii "czegoś tam" musiałem słuchać jak Idzi został natchniony podczas pielgrzymek do "Lurdsów" a ludzie tam byli uzdrawiani hurtowo a "kto nie wierzy to debil". I teraz się zastanawiam co w tej monografii będzie? 3 bracia założyli miasto w miejscu objawienia NMP? 3 tajemnice Cieszyńskie?

ale to to i tak dobrze inne miasta w ogóle nie maja i nic nie robia byc miec monografie, ci chociaz pisali 10 lat !!!!!

skomputeryzowane, więc czemu miała służyć pańska wycieczka do Szwecji...?

?

miłość do pieniędzy jest jednak korzeniem zła

?

jak zwykle: źle, marnie, do d..., niepotrzebnie, za NASZE pieniądze itd, itp. Ktoś mógłby pomyśleć, że tu mają jakieś etaty dla malkontentów, którzy z trudem, odrywając się od swoich niezwykle interesujących zajęć, prowadząc jednocześnie barwne i ciekawe życie, zmuszeni są siadać przed klawiaturą i dzień po dniu narzekać

Z treści artykułu jasno wynika, że w tyle poszło na odkrycie, że w Cieszynie było prawo praskie. To jedyne realne odkrycie. Reszta monografii to powielanie rzeczy znanych

i dowiemy się że Maryja objawiła, gdzie jest studnia i woda ... A właśnie, czy trzej bracia nie stali się okupantami tej studni ?

Ma ogromną wiedzę historyczną. Ale każdy kto uczęszczał na jego zajęcia w szkole średniej lub na uniwerku, wie, że 90% czasu zajmują rozważania osobiste i filozoficzne, nie mające żadnego związku z tematem zajęć.

Zero szacunku dla dziesięciu lat pracy autorów. Monografia to testament dla następnych pokoleń. Idzi Panic jest wybitnym historykiem i praca pod jego redakcją, to rękojmia powodzenia przedsięwzięcia. Patriotyzm lokalny w stanie kryzysu. Intelekt autorów w stanie zapaści a emocje ożywione zazdrością, zawężone boleśnie, zasłaniają jasną perspektywę rzeczywistości. Gdyby niemała reprezentatywność opinii, pomyślałbym, że Cieszyn to ślepy zaułek. Skoro podniesiono również niekulturalnie wątki religijne, zakończę biblijnym akcentem, w którym prośba wznowi się ku Bogu o wybaczenie, bowiem pogrążeni w niewiedzy, nie wiedzą,co czynią...

wznosi.../pardon/

po owocach poznacie ...?

"... odkryli fragmenty murów, które wskazują, że Góra Zamkowa miała większe znaczenie niż początkowo przypuszczano - mówi Idzi Panic."

nie mieszaj koleżko swoich natchnień z bożej łaski z doczesna pracą naukową...

zmarnowana szansa dla młodego pokolenia !

zmarnowana szansa dla młodego pokolenia !

takie małe szaleństwo...?

takie małe szaleństwo...?

historyk winien widzieć swoja dyscyplinę z perspektywy filozofii dziejów...Idzi Panic ją ma

Daleki Wschód jest dla Idziego Panica za daleki, ugrzązł na mieliznach katolicyzmu a szkoda, taki zdolny człowiek...

Czekalismy od długiego czasu na ta 3- tomową monografię Cieszyna , przewodnicy szczególnie !
Wiele nowych nieznanych faktów z historii naszego miasta.Prof Idzi Panic sam tego nie pisał jak sugerują niektórzy "recenzenci " Tu uwaga do negatywniarzy - przeczytajcie tą mografie a potem możecie zabierac głos a z waszych kieszeni nie wydano " dzieje Cieszyna. !!

Gdyby to było dzieło odkrywcze, to by monografię tak sławnego miasta jak Cieszyn wydało wydawnictwo komercyjne i by na tym zarobiło ładując te 200 kawałków w koszty. Za powielanie znanych rzeczy nikt poza Fickiem nie zapłaci. A Ficek zapłaci z kieszeni podatników, nie swojej. Cieszyn to nie pustynia, gdzie do tej pory nikt nie pisał o histrori miasta. Tak więc może więcej szacunku panie Jurku dla wcześniejszych opracowań historii miasta. A co do postacio profesora Idziego, to 90% jego uczniów wie, jak te lekcje wyglądały, wszystko, tylko nie rzetelna nauka

w tym wczasy dla ilu członków rodziny...?

w tym wczasy dla ilu członków rodziny...?

Leszka, o którym dzisiaj jedna połowa twierdzi że był agentem, a druga połowa uważa, że patriotą i legendą...!
Czy historia ta z epoki średniowiecza i współczesna to tylko legenda...?

KMINILIBYŚMY naród o 1200 -letniej rocznicy Cieszyna !

nie zostały tez dla Cieszyna - zaliczone ...?

Dotąd na monografię wydano ponad 130 tys. zł - w kwocie tej zawierają się m.in. honoraria autorskie i wyjazdy historyków do archiwów. Łącznie publikacja będzie kosztować 226 tys.

Człowiek musi znać swoje miejsce w społeczeństwie. Musi mieć przystań, do której może w każdej chwili wpłynąć. A jeśli nie zna pierwszego, i ma drugiego, błądzi bez celu.

błędów w 3.tomowej monografii o Cieszynie...?

Czy aby jedno źródło czyni odkrycie wiarygodnym...?

"W trakcie badań udało nam się stwierdzić, że Cieszyn od końca XVI wieku przyjął tzw. prawo praskie, które funkcjonowało aż do końca wieku XVIII. Jest to istotne, ponieważ przyjmuje się, że wszystkie miasta na Śląsku rządziły się według prawa magdeburskiego - dodaje historyk."

wiarygodnym ... !

często kopie są lepsze od oryginału. Króluje falsyfikat...
Życia nie udało się jeszcze podrobić...

co się okaże...?

Kto umiera żyjąc, ten będąc już zmarłym nie pamięta aby kiedykolwiek żył.

Wot i cieszyńskie duraki ! A kto z Was był w teatrze na Sesji Historycznej - nikt z Was. A teraz znowu ujadacie jak kundle przy budzie ! Jesteście jak TVN 24 - ciągle nadajecie na tej samej fali .

szkoda, że rozmowa na temat czyichś pozytywnych działań natrafia na takie przeszkody, jak niewiara, zazdrość, zła wola i nienawiść...oj, panowie, smutkiem napawa być świadkiem takich postaw - zamiast być dumnym z czyichś osiągnięć, próbujecie utrwalić fałszywe przekonanie o czyimś niepowodzeniu

Mnie nie interesowałoby, ile to wszystko kosztuje. Tylko, że za to wszystko płacą mieszkańcy Ciszyna. Już w tej chwili każdy, wliczając niemowlaków i strauszków, zapłacił za monografię kilka złotych. Gdyby za to zapłaciła Olza, Polifarb, itd. miałbym to w d... Nie moje małpy, nie mój cyrk. Ale wydawanie przeszło 200 tysięcy z kieszeni obywateli na odkrycie, że od XVI wieku Cieszyn był na prawie praskim, nie magdeburskim, uważam za przegięcie. J anikomu nie bronię bdań historycznych, tylko niech to jest robione nie na koszt podatników

Nie bądź POwcem, WYŁĄCZ TVN 24 !!!

Czy ktoś rozsądny na tym forum jest mi w stanie wyjaśnić różnicę pomiezy prawem praskim a magdeburskim na których to zasadach funkcjonowały miasta ówczesnej zjednoczonej Europy pod berłem Habsburgów.

Jak wcześniej nie zaśniesz, słuchając go.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama