, czwartek 2 maja 2024
Sanepid ostrzega: Malowanie twarzy może powodować uczulenie!
Nieatestowane farbki do malowania twarzy, mogą powodować uczulenie u dzieci. Fot. Ryszard Duława  



Dodaj do Facebook

Sanepid ostrzega: Malowanie twarzy może powodować uczulenie!

BARBARA ŚLIŻ
Sanepid ostrzega: Malowanie twarzy może powodować uczulenie!

- Jeśli zachowuje się podstawowe zasady, używa się tylko sprawdzonych produktów do malowania twarzy, to nic nie powinno się wydarzyć - mówi Elżbieta Słota. Fot. Elżbieta Słota

Malowanie twarzy, popularne na wszystkich imprezach dla dzieci, może okazać się dla nich niebezpieczne w skutkach. Obecna w podrabianych wyrobach substancja może powodować uczulenie u najmłodszych. Cieszyński sanepid rozesłał do szkół i przedszkoli ostrzeżenie w tej sprawie.
Farbki do twarzy zawojowały światowy rynek. Dzięki niemu każde dziecko może zamienić się w ulubioną postać z kreskówek. Zostać lwem, kotem, czy spidermanem. Istnieje jednak ryzyko, że po takiej zabawie u maluchów wystąpią niepożądane efekty.

Na polski rynek trafiły chińskie produkty zawierające P-fenylodiaminę (PPD). Substancja ta znajduje się na liście substancji dozwolonych do stosowania wyłącznie w ograniczonych ilościach, zakresie oraz warunkach ich stosowania.

- Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 30 marca 2005 roku PPD dozwolona jest do stosowania wyłącznie jako substancja do farbowania włosów. Nie może natomiast znajdować się w wyrobach do barwienia skóry. PPD jest zaliczana do czynników silnie uczulających, przyczyniających się w znacznym stopniu do występowania alergii skórnych - wyjaśnia Beata Kempa, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Niemarkowe produkty, kupowane najczęściej na bazarach, bez odpowiedniego pudełka, które nie posiadają certyfikatu mogą zawierać wspomnianą substancję. PPD może powodować zaczerwienienie, wysypkę, bądź trwałe reakcje skórne wywołujące blizny skórne.

- Zawsze kupuję farbki atestowane, żeby mieć absolutną pewność, że nic się nie stanie. Dla bezpieczeństwa jednak i tak najpierw testuję je na sobie, a dopiero później maluję nimi twarze dzieci - mówi Elżbieta Słota, animatorka jednej z cieszyńskich firmy zajmujących się animacją czasu wolnego. - Jeśli zachowuje się podstawowe zasady bezpieczeństwa, czyli używa się tylko sprawdzonych produktów, to nic nie powinno się wydarzyć. Warto kierować się także dwiema niepisanymi zasadami: nie malujemy dzieci poniżej trzeciego roku życia, a nim przystąpimy do zdobienia twarzy, zapytajmy rodziców, czy dziecko ma jakąkolwiek alergię - dodaje Słota.

Farbki wykorzystywane do malowania twarzy powinny pochodzić od producentów z Unii Europejskiej. Ich składy poddawane są wszelkim kontrolom. Posiadają także odpowiednie certyfikaty i zezwolenia na ich stosowanie. Muszą być zgłoszone do rejestru kosmetyków. - Pismo, jakie otrzymaliśmy od cieszyńskiego sanepidu, dokładnie opisuje, na jakie cechy musimy zwracać uwagę przy kupnie farbek. Na pudełkach zabezpieczonych tak samo, jak w przypadku kosmetyków, powinna znajdować się informacja o dacie ważności produktu - mówi dyrektor jednego z cieszyńskich przedszkoli.
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

teraz też w celach rytualnych, tyle, że już nie glinką, a chińską farbą.

Do niedawna twarze malowali sobie dzicy w celach rytualnych ,no cóż swiat się zmienia.......

Niezły temat ;-))))))))))) To jeszcze z cyklu poproszę ZUS OSTRZEGA: I tak nie dożyjesz emerytury.

lepiej używać równocześnie olej, do utrzymywania w kondycji i równowadze zwoje mózgowe...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama