, środa 26 luty 2020
Trzyniec: Halina Mlynkova na festiwalu PZKO
Halina Mlynkova po długiej przerwie wraca. W Trzyńcu będzie towarzyszyć jej 23-osobowy zespół. fot. Ryszard Duława Dodaj do Facebook

Trzyniec: Halina Mlynkova na festiwalu PZKO

KK, mat.pras
Już w sobotę, 4 czerwca, odbędzie się Festiwal Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej. Organizatorzy zadbali, by każdy, niezależnie od wieku, płci i narodowości, znalazł coś dla siebie. Gwiazdą festiwalu będą Halina Mlynkowa i Szymon Wydra z zespołem Carpe Diem.
- Wszystko rozpocznie się barwnym korowodem, który wyruszy spod domu handlowego Beskyd i przejdzie ulicami Trzyńca do kompleksu sportowego STaRS - mówi prezes związku Jan Ryłko.

To największe święto PZKO jest okazją do zaprezentowania szerokiej publiczności dokonań polskiej mniejszości w Republice Czeskiej. Największym wydarzeniem festiwalu będzie występ Haliny Mlynkovej. Artystka wraca z materiałem z nowej płyty. Ta pochodząca z zaolzianskiego Nawsia piosenkarka jest także członkiem PZKO, w Trzyńcu pojawi się z liczącym 22 osoby zespołem.

W sumie na scenie pojawi się 500 chórzystów, 500 tancerzy, 18 zespołów folklorystycznych, w tym 9 dziecięcych. Dodatkowo odbędzie się pokaz gimnastów z Wędryni.

Festiwal PZKO jest centralną imprezą związkową prezentującą dorobek Polskiego Związku Kulturalno - Oświatowego. Festiwale nawiązują do centralnych imprez czołowych organizacji zaolziańskich w okresie międzywojennym, odbywających się w Parku im. A. Sikory w Czeskim Cieszynie. Po utworzeniu w 1950 roku Zarządu Głównego PZKO rozpoczęto urządzanie Krajowych Festynów PZKO również w czeskocieszyńskim parku. Po raz pierwszy festyn nazwano festiwalem w 1953 roku. Do 1964 impreza odbywała się w Czeskim Cieszynie. W 1967 Festiwal zawitał po raz pierwszy do Karwiny, a w 1974 roku po raz pierwszy do Trzyńca. Odtąd impreza jest organizowana na przemian w Karwinie i Trzyńcu.

PISALIŚMY: Podptopione domy, zamknięte ulice, walka z wodą - Śląsk Cieszyński po nawałnicy (zdjęcia i wideo)

Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w Republice Czeskiej to największa organizacja skupiająca Polaków mieszkających poza granicami Polski. Zrzesza ponad 12 tysięcy członków mieszkających na terenie całej Republiki Czeskiej. Tworzy 84 miejscowych kół, które organizują życie mniejszości w poszczególnych gminach. Od ponad 60 lat działa na rzecz zachowania tożsamości rdzennej ludności Śląska Cieszyńskiego, pielęgnując rodzime tradycje, polską kulturę oraz szerząc oświatę w języku polskim. PZKO jest wydawcą miesięcznika Zwrot. W ramach związku pracuje 19 zespołów folklorystycznych i kapel. Dumą organizacji są też teatry amatorskie specjalizujące się w prezentacji rodzimej twórczości dramaturgicznej. PZKO może się pochwalić teatrzykami dziecięcymi i 18 chórami.

Tutaj prezentujemy program Festiwalu Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego
Komentarze: (13)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Karol bzdury wypisujesz. Koncert Haliny był opóźniony nie z jej winy. Byliśmy na występie gimnastycznej grupy wcześniej i ten występ był już opóźniony 1 godzinę i 20 minut. Sama Halina czekała wraz ze wszystkimi, bo przed Jej koncertem próbę miał mieć jeszcze Szymon Wydra i tak się też stało. Nie wypisuj nie sprawdzonych informacji kolego.

A za spóźniony koncert wzięła 120 000 kc to skandal i ona chrześcijanka to nie dziwmy się....

, i walczyly o to pokolenia Polakow na Zaolziu zeby pisownia byla po polsku a Halina robiac showbiznes widocznie musi byc troche czeska i polska , ze nie dba o to ze jej ojciec Polak Wladyslaw Mlynek cale zycie bronil polskosci na Zaolziu i Ona jest Halina Młynek a nie jakas tam Mlynkova....1111111!!!!!!!

Halina Mlynková, nie Młynek.

wspolpraca i konkretne imprezy sa od 22 lat organizowane razem z czeska strona i o nich glosno w kraju i zagranica a jak ty nie wiesz i wnich nigdy nie uczestniczyles to jestes kompletny ignorant albo z domu du..,. nie ruszasz !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

przyjedzie na ZAOLZIE z zespolem ktory sobie zrobila dzieki polskiemu programowi Bitwa o Glosy , wiec nie na swoj koszt , ale prawda jest ze Jej Śp ojciec byl kultowa postacia na Zaolziu . Zobaczymy co na ŚTB pokaże bo stale z DN korzystala wiec wystep powinien byc bez kosztow za koncert . Zreszta sam ja o to zapytam na cieszynskim rynku ..!!!!!!!!!!!!!

korowód inaugurujący, odbędzie się o g. 12.00

ąż dziw bierze, że żyjąc tak niedaleko siebie,współpraca między Polakami jest raczej symboliczna...

pokaz gimastyków z Wędryni?

pamiętam Władysława Młynka na jednym z festiwali, siedział za sceną estrady, był już bardzo słaby,rozmawialiśmy zdawkowo,dzielnie znosił cierpienie - był wspaniałym, zdolnym, ofiarnym człowiekiem - wzorem zaolziańskiego działacza, jakich dzisiaj, chyba, coraz mniej...

tak, odbędzie się o g.21.00, warto przyjść wcześniej, żeby zająć miejsca z przodu...

dobre pytanie, ale nieco nie na temat, PZKO nie ma z tym nic wspólnego, może redakcja wspomni o tym w tradycyjnych zapowiedziach kulturalnych:P

Czy to prawda, że w piątek 3.06, w Cieszynie na Wzgórzu Zamkowym będzie przedstawienie Makbeta (Scena Polska Teatru z Czeskiego Cieszyna)? Nic o tym nie piszecie.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama