, wtorek 25 luty 2020
Mosty koło Jabłonkowa: Tradycyjny Bal Góralski z udziałem istebniańskich muzyków
- Takiego klimatu jak w Mostach nie ma nigdzie. Tyle kapel i muzykantów można spotkać tylko tam - mówi Tadeusz Papierzyński, kierownik Zespołu Regionalnego "Istebna". Fot. Bolesław Niedoba  Dodaj do Facebook

Mosty koło Jabłonkowa: Tradycyjny Bal Góralski z udziałem istebniańskich muzyków

KK
Mosty koło Jabłonkowa: Tradycyjny Bal Góralski z udziałem istebniańskich muzyków

Muzycy z Istebnej zagrali, zatańczyli i zaśpiewali podczas balu. Fot. Bolesław Niedoba

Po raz 33. 8 stycznia w Mostach koło Jabłonkowa odbył się tradycyjny Bal Góralski, jedna z bardziej znanych imprez tego typu w środowisku folklorystycznym. Kilkaset osób bawiło się w rytm polek, walczyków, łowiynzioków czy czardaszy przy najlepszych kapelach i zespołach ludowych. Folklor góralski prezentowały m.in. grupy z Trójwsi Beskidzkiej - kapela Wałasi oraz Zespół Regionalny \"Istebna\".
- Praktycznie co roku jeździmy na ten bal. Takiego klimatu, jak w Mostach, nie ma nigdzie. Tyle kapel i muzykantów można spotkać tylko tam. Oprócz występów na scenie, grają w kameralnych miejscach. W tym roku w pewnym momencie aż w siedmiu miejscach naraz można było posłuchać grających - wyjaśnia Tadeusz Papierzyński, kierownik Zespołu Regionalnego "Istebna".

- Sentymentalnie podchodzę do tego balu. Uczestniczę w nim od wielu lat, pierwszy raz byłem podczas 5. edycji, teraz odbyła się 33. To są zawsze niezwykle miłe spotkania w gronie przyjaciół. Podczas balu mamy możliwość skonfrontowania swojego poziomu artystycznego na tle wszystkich kapel. Zawsze prezentuję tam tradycyjną muzykę beskidzką, nie brakuje także muzyki tanecznej. Bal to nie tylko muzyka i zabawa. Zawsze odbywają się także tematyczne sesje. To możliwość poszerzenia wiedzy o regionie, tutejszej sztuce, architekturze, tradycji - wyjaśnia Zbigniew Wałach, lider kapeli "Wałasi".

POLECAMY: Artykuły dotyczące Czech w kategorii "Zza Olzy"

W tym roku w Mostach folklor słowacki zaprezentował zespół "Šmykňa" z Ostrawy. Z występu ostrawskich tancerzy każdy zapamiętał przede wszystkim mistrzowskie pokazy wybijania rytmu obcasami i rękami. Ogromne wrażenie zrobiła także kapela „Šarišan" z Preszowa odtwarzająca folklor wschodnich regionów Słowacji. Obraz dopełniały inne świetne zespoły - "Poľana" i "Prespoľan" z Brna, kapela cymbałowa "Friš" z Ostrawy i grająca na heligonkach kapela Pawła Capka ze Skalitego.

W balu uczestniczyła także znana w Polsce zaolziańska piosenkarka Ewa Farna, która zaprezentowała się w tradycyjnym cieszyńskim stroju ludowym.
Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Według austriackiego spisu ludności z 1900 w 299 budynkach w Skoczowie na obszarze 981 hektarów mieszkało 3241 osób, co dawało gęstość zaludnienia równą 330,4 os./km². z tego 2298 (70,9%) mieszkańców było katolikami, 721 (22,2%) ewangelikami a 222 (6,8%) wyznawcami judaizmu, 1730 (53,4%) było polsko-, 1432 (44,2%) niemiecko- a 34 (1%) czeskojęzycznymi[2]. Do 1910 roku liczba budynków wzrosła do 349 a mieszkańców do 3744, z czego 3705 było zameldowanych na stałe, 2443 (65,3%) było katolikami, 1042 (27,8%) ewangelikami, 247 (6,6%) żydami a 12 (0,3%) zadeklarowało inną religię lub wyznanie, 1863 (50,3%) było niemiecko- (w tym większość ludności żydowskiej), 1794 (48,4%)polsko- a 48 (1,3%) czeskojęzycznym

Według austriackiego spisu ludności z 1900 w 62 budynkach w Ogrodzonej na obszarze 691 hektarów mieszkało 417 osób, co dawało gęstość zaludnienia równą 60,3 os./km². z tego 265 (63,5%) mieszkańców było katolikami, 143 (34,3%) ewangelikami a 9 (2,2%) wyznawcami judaizmu, 409 (98,1%) było polsko-, 3 (0,7%) czesko- a 3 (0,7%) niemieckojęzycznymi

Według austriackiego spisu ludności z 1900 w 175 budynkach w Hażlachu na obszarze 1233 hektarów mieszkało 1282 osób. co dawało gęstość zaludnienia równą 104 os./km², z tego 807 (62,9%) mieszkańców było katolikami, 469 (36,6%) ewangelikami a 6 (0,5%) wyznawcami judaizmu, 1255 (97,9%) było polsko-, 19 (1,5%) niemiecko- a 1 (0,1%) czeskojęzycznymi

stanowił samodzielną gminę obejmującą również Marklowice (obecnie dzielnica Cieszyna) o powierzchni 649 hektarów i liczbie mieszkańców 654 zamieszkałych w 81 budynkach, z tego w samym Pogwizdowie bez Marklowic mieszkało 490 osób w 61 domach. 435 (88,8%) mieszkańców było katolikami a 55 (11,2%) ewangelikami, 485 (99%) polsko-, 4 (0,8%) niemiecko- a 1 (0,2%) czeskojęzycznymi.

wierzyć mu?

Jak się nie da inaczej to zapytaj go czy do Tisovnice (Cisownica) da się dojechać przez Děhylov (Dzięgielów). Pozdrawiam... Przedolziaków

Byłem w sobotę na balu w Cierlicku-Kościelcu, było sporo balowiczów-Cieszyniaków z prawej strony Olzy. Jeden z nich zapytał: "Panie, czy to tu jest 'Tyrliczko'? A do 'Hawirow' też tędy można?" I tak można traktowaź jeden wspólny Śląsk Cieszyński...

masz to samo, co upa Willi z Waffen SS - on jak słyszy "Wrocław w Polsce" też dostaje nerwowej sraczki. Nie przejmuj się, długo już nie pożyjesz, a potem ci przejdzie jak ręką odjął.

"Idę do Czech" (abo jeszcze lepiej: "Idę na Czechy") od kogoś kto wybiera się do Czeskiego Cieszyna, Trzyńca, czy Jabłonkowa, to tylko z najwyższym trudem powstrzymuję się, by nie dać mu w zęby... A tu proszę, redakcja "GC" uznaje Zaolzie za synonim Czech. O tempora, o mores!

ale takie hasło jak "Artykuły dotyczące Czech w kategorii "Zza Olzy"" za czasów W. Trzcionki by nie przeszło! "Gdzie Krym, a gdzie Rzym" i gdzie Zaolzie, a gdzie Czechy?!

Gazeta codzienna pisze o balu gorolskim w mostach po czasie. To bylo wydazenie sprzed tygodnia. Właśnie dziś nad ranem o godz 5 00 zakończyl się Bal Cieszyński organizowany przez MZC- koło nr 6, MK PZKO Czeski Cieszyn Centrum oraz Dom Narodowy. Gratulujemy GC szybkości w relacjonowaniu wydażeń bieżących. Jesteście na "bieżąco".

a kiedy był ten bal? z tego co wiem, tydzień temu, wielka mi gazetaCODZIENNA..

gdybyś był faktycznie stelok, wiedziałbyś, że na takich imprezach pije się miodonkę. 700 osób się bawiło. Ostatnie takie bale...

szacun dla Polonusów z Zaolzia

Ciekawe co też tam polywali : czy tą czeską garażowinę.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama