, sobota 23 marca 2019
Kto będzie rządził na Zaolziu?Dodaj do Facebook

Kto będzie rządził na Zaolziu?

GL
Od wyborów minęły już dwa tygodnie i wiemy, kto w nich zwyciężył i jak wyglądać będą rady gmin i miast. Nie do końca jednak wiadomo, kto obejmie stanowiska wójtów, burmistrzów, ich zastępców oraz jak wyglądać będą prezydia. W większości zaolziańskich gmin trwają rozmowy na temat nowych koalicji, ale i tak wszystko będzie jasne dopiero po pierwszych sesjach nowych rad, na których się one ukonstytuują. Prawie wszędzie sesje powinny się odbyć jeszcze w pierwszej połowie listopada.
Wiadomo już, że w Boguminie rządzić będzie ponownie Czeska Partia Socjaldemokratyczna (ČSSD), która uzyskała aż 63,13 proc. poparcia i w 23-osobowej Radzie zdobyła aż 17 mandatów. Nie potrzebuje więc żadnego partnera koalicyjnego. Podobnie jest w Karwinie, gdzie większość mandatów w Radzie uzyskała też ČSSD. Wybory w Hawierzowie zakończyły się możliwym do przewidzenia wynikiem, który nijak znacząco nie zmienił układu sił w Radzie Miasta. Wprawdzie dotychczasowy prezydent miasta, František Chobot, w ostatnich wyborach nie brał już udziału, jednak dotychczasowa koalicja ČSSD i KSČM uzyskała wynik zapewniający jej pozostanie przy sterach miasta. Pierwsze posiedzenie nowej Rady zwołane zostało na 12 listopada, nowym prezydentem Hawierzowa wybrany zostanie Zdeněk Osmanczyk z ČSSD.


Protest czterech ugrupowań startujących w czeskocieszyńskich wyborach komunalnych (Hnutí pro Těšín, Strana zelených, Nestraníci i TOP 09), dotyczący możliwości niedozwolonego wpływania na wynik głosowania, dotarł w ostatni piątek do Sądu Wojewódzkiego w Ostrawie. - Sąd ma teraz dwadzieścia dni na rozpatrzenie protestu, zatem wszelkie rozmowy koalicyjne zostały przerwane z uwagi na fakt, iż głosowanie może zostać powtórzone - mówi rzeczniczka magistratu, Dorota Havlíková. Urząd Miejski działa normalnie, zatem zwykli obywatele miasta nie powinni odczuć na własnej skórze skutków patowej sytuacji. - Zwłoka przy tworzeniu nowych władz może jednak wpłynąć niekorzystnie m.in. na prace nad przyszłorocznym budżetem - zwraca uwagę Havlíková. Nie pozostaje zatem nic innego, jak czekanie na decyzję sądu. Sytuację wokół czeskocieszyńskiego ratusza śledzić będziemy na bieżąco.


W Cierlicku wybory dokonały niemałego przetasowania na lokalnej scenie politycznej. Prezydium Rady Gminy utworzą całkowicie nowi radni, członkowie partii, które znalazły się na pierwszych dwóch miejscach październikowego głosowania. Przypomnijmy, iż były to ugrupowania Nezávislí - Těrlická koalice oraz Občané pod Babí Horou - SNK. - Do tej koalicji dołączyć może każdy, jednak z uwagi na kampanię wyborczą i wyniki głosowania można się spodziewać, iż ODS i ČSSD pozostaną w opozycji - mówi Wawrzyniec Fójcik, cierlicki radny.


- Ustaliliśmy, iż wójtem stanie się osoba, która otrzymała najwięcej głosów w wyborach, czyli Martin Polášek. Vanda Bielecka, zwyciężczyni wyborów, nie przyjęła propozycji objęcia stanowiska - wyjaśnia Fójcik. Zastępca wójta wywodzić będzie się z grodziszczańskiego ugrupowania Občané pod Babí horou, głównym kandydatem pozostaje Josef Macura.


- Chcemy też stworzyć specjalną komisję, która miałaby za zadanie przygotowanie długoterminowej wizji rozwoju Cierlicka - kreśli plany nowych władz gminy Wawrzyniec Fójcik, który prawdopodobnie stanie na czele wspomnianej komisji. Pierwsze posiedzenie Rady Gminy zaplanowano na 9 listopada. - Jak na razie nie otrzymaliśmy jednak potwierdzenia zwołania posiedzenia od dotychczasowej pani wójt - zaznacza Fójcik.

A jak to wygląda w podgórskiej części Zaolzia? W Jabłonkowie pierwsza sesja Rady Miasta odbędzie się 9 lub 11 listopada. Wszystko jednak wskazuje na to, że burmistrzem będzie ponownie Petr Sagitarius, który tę funkcję pełnił już w dwóch poprzednich kadencjach. Stanisława Jakusa zastąpi jednak na stanowisku wiceburmistrza lider listy wyborczej ČSSD, Petr Gawlas, który zwyciężył też w okręgu nr 73 w wyborach do Senatu RC. 
- Nasza partia zwyciężyła w wyborach, ale mamy w Radzie Miasta pięć mandatów, podobnie jak Sdružení Nezávislých Kandidátů 2010, z którego listy startował Petr Sagitarius - powiedział nam Petr Gawlas. - W ubiegłym tygodniu podpisaliśmy umowę koalicyjną, a wraz z nami KDU-ČSL. To zapewni nam większość w samorządzie. Poza tym możemy liczyć na głosy innych partii i ugrupowań wyborczych. Nie powinno więc już być żadnych niespodzianek.


W jednej z najbardziej na wschód położonych wsi RC, Bukowcu, najwięcej głosów zdobył dotychczasowy wójt Petr Jalowiczor z ČSSD, która zwyciężyła tam w wyborach samorządowych. Nowym wójtem powinna jednak być jego zastępczyni, Monika Czepczorová. - Petr Jalowiczor jest obecnie posłem do Parlamentu RC, a także wojewódzkim radnym, ma zatem na sprawy gminne za mało czasu i będzie tylko członkiem Rady Gminy - wyjaśniła nam Czepczorová. - Na mojego zastępcę wybraliśmy natomiast Daniela Hořavę. Oboje startowaliśmy z listy ČSSD jako kandydaci niezależni.


W Gródku, gdzie Polacy nadal tworzą ponad 40 proc. mieszkańców, dotychczasowa koalicja: Hrádek - náš domov, Coexistentia-Wspólnota i ČSSD, wzmocniła w wyborach swoją pozycję o dwa nowe mandaty. Wszystko wskazuje na to, że wójtem będzie ponownie Rober Borski z pierwszego z wymienionych ugrupowań wyborczych, a jego zastępcą znów Polak, socjaldemokrata Jakub Kawulok. - Mamy razem 10 mandatów z piętnastu, na pierwszym posiedzeniu Rady Gminy, które odbędzie się 9 listopada, nie powinno już być żadnych zmian - powiedział nam kandydat na wicewójta, który pełnił tę funkcję przed wyborami (nb. na czele Gródku stał w latach 90. jego ojciec, Jan Kawulok).


W innych podgórskich gminach o nowych władzach zadecydują radni na pierwszych sesjach, w większości z nich odbędą się one w dniach 8-10 listopada.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jyny ni PiS !!!

Jak to kto ? Ślazoki ! Dyć to wszystko je pod chwilowym zaorem obcych państw, które są smieszne i słabe ! :) :D

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama