, sobota 23 marca 2019
Chcą przejąć synagogęDodaj do Facebook

Chcą przejąć synagogę

XJG
Zbór Czeskocieszyński Luterańskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej, uchwałą Rady Czeskiego Cieszyna może odkupić od miasta dawną synagogę znajdującą się przy ul. Cmentarnej na skraju cmentarza żydowskiego i komunalnego w Czeskim Cieszynie.
Dawna synagoga - dom przedpogrzebowy przy żydowskim i komunalnym cmentarzu w Czeskim Cieszynie przy ul. Cmentarnej (Městský hřbitov ( Českém Těšíně), powstały wraz z kaplicą na cmentarzu chrześcijańskim dla ewangelików i katolików i na skraju cmentarza żydowskiego po podziale miasta Cieszyna w roku 1920 r. Otóż w latach 1924-1926 na zlecenie Urzędu Miasta Czeskiego Cieszyna, firma budowlana Eugena Fuldy wybudowała na ówczesnych obrzeżach miasta w dzielnicy "Brandys" dwie kaplice cmentarne: dla chrześcijan i dla wyznawców judaizmu (1928). Zarówno cmentarz jak i kaplicę Władze Miasta, które są ich właścicielami, wydzierżawiły miejscowej Gminie Żydowskiej. W czasie wojny naziści wywieźli większość nagrobków, ale dom przedpogrzebowy nie uległ zniszczeniu. Po zakończeniu II wojny światowej na Zaolziu pozostały około 42 osoby wyznania mojżeszowego. Ostatni pogrzeb na cmentarzu żydowskim odbył się w roku 1986, a więc przed 24 laty. Od tego czasu następowała powolna dewastacja cmentarza (pozostało około 25 nagrobków). Kaplica cmentarna została zamieniona na magazyn nowych trumien.

Obiekt mieszczący około 100 miejsc siedzących jest obiektem zabytkowym i znajduje się pod ochroną Konserwatora Zabytków w Ostrawie.

Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

przeciez chodzi o pare metrow kwadratowych z dachem... ten budynek przeciez nie ma jakiegos wielkiego historycznego znaczenia... wiec jak nie ma uzytkownika, to czemu tego nie sprzedac?

odkupić a nie oddać gratis,jak w R.P.

brać to i odnowić, jeżeli Polacy nie mają szacunku do zabytków kultury żydowskiej!

niech przejmują...z przejęciem...

czytaj ze zrozumieniem , to naprawdę nie boli

http://www.cieszyn.pl/?p=categoriesShow&iCategory=2300

Ponieważ po 1920 r. wszystkie obiekty kultowe dotychczasowej żydowskiej gminy wyznaniowej w Cieszynie znalazły się po polskiej stronie miasta, powstała w 1923 r. gmina wyznaniowa w Czeskim Cieszynie przez wiele lat nie posiadała ani własnej siedziby, ani synagogi ani cmentarza. Zmarłych musiano przewozić przez granicę na nowy cmentarz żydowski w Cieszynie. Dopiero w 1928 r. gmina zakupiła plac budowlany na Nabřezi Oląe i zaczęła pobierać podwyższone podatki wyznaniowe na potrzeby planowanej budowy. Jednak w 1931 r. sprzedano tę nieruchomość, kupiono zaś piętrowy dom przy ul. Schillera (obecnie Vrchlickeho) nr 8. W latach 1932-33 został on całkowicie przebudowany i kosztem trzystu tysięcy koron urządzono tu synagogę gminną. Uroczystość poświęcenia synagogi przez rabina gminnego dr Ernsta [Arnoąta] Baasa odbyła się 9.VII.1933 r. Synagoga została wybudowana według planów architekta Rosthala, budowniczym był Adalbert Brejzek. Znany jest tylko plan sytuacyjny synagogi, z relacji prasowych wiadomo, że wystrój wnętrza był prosty, ale dostosowany do swojej funkcji.
Powstająca z takim trudem synagoga gminy wyznaniowej w Czeskim Cieszynie istniała bardzo krótko, została spalona przez hitlerowców jesienią 1939 r. ruiny zostały rozebrane ok. 1960 r. Obecnie jest na tym terenie częściowo wolna przestrzeń, częściowo szkolna sala gimnastyczna.

Kierujemy się teraz Alejami Prezydenta Masaryka w lewo i przechodząc pod torami kolejowymi dochodzimy do ul. Karvinske. Skręcamy w prawo, następnie po kilkudziesięciu metrach w lewo. Ulice: Hrabinska, Uvoz, a w końcu Hřbitovni doprowadzą nas po dłuższym spacerze do cmentarza komunalnego w Czeskim Cieszynie.

synagoga to synagoga, a dom przedpogrzebowy to dom przedpogrzebowy; ale u nas takie pojęcie jest że i tak na wszystko mówi się bóżnica...

Synagoga, bożnica, bóżnica (z gr. συναγωγή synagoge: "zgromadzenie, miejsce zebrań") – żydowski dom modlitwy, miejsce zebrań religijnych i społecznych gminy żydowskiej.

Słowo synagoga odpowiada hebrajskim nazwom: בית כנסת Bejt knesset (dom zgromadzenia – obiekt będący miejscem spotkań, m.in. w celu odprawiania obrzędów religijnych), בית מדרש Bejt Midrasz (dom nauki, szkoła – miejsce studiowania Tory i Talmudu), בית תפילה Bejt Tefila (dom modlitwy) – oraz niehebrajskim terminom w języku jidysz שול szul (szkoła), דאַוונשול dawnszul (szkoła modlitwy) jak również w przypadku judaizmu reformowanego סינאַגאָגע sinagoge.

Powszechnie używane słowa w języku polskim odpowiadające pojęciu synagogi to bożnica lub bóżnica – czyli miejsce poświęcone Bogu, dom modlitwy, szkoła żydowska, lub dużo rzadziej w przypadku synagog postępowych budowanych przez Żydów niemieckich, będących pod wpływem Haskali słowa tempel – świątynia

grę słów, tak trudno skojarzyć?

zadbajmy wszyscy, w miarę możliwości, o to miejsce...

tak 3-mać !

ale po co?

pamięć,baranie, wspomnienia a może początek zainteresowania niezwykłą kulturą duchową Żydów...

A boga jak nie było tak nie ma i po co to wszystko te wszystkie katole, ewangeliki , żydy itp. po to by naiwnych trzymać przy pysku a władzy to pasuje i ich w tym wspomaga poprzez dotacje. A katoli w Polsce ubywa około 400 000 rocznie i kler już się wszczeka i mobilizuje a to tylko te starki przedwojenne umierają a młodzi i tak wiedzą,że boga nie ma. Zapytajcie katechetę jak dalej się rozmnażali Ewa i Adam jak byli dwoje. Czy Adam przelatywał córki czy Ewka dawała synom. Pierwsza bajki i już do kitu a tych bajek jest na każdej stronie biblijii kilka. Nie wierzcie klerowi. Starki i tak do 10 lat wymrą a Wam zostanie cotygodniowe latanie do kościółków i dawanie na tacę....brrr.....

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama