, wtorek 14 maja 2024
Odkryto średniowieczne freski
Freski były schowane pod grubą warstwą tynku i ośmioma warstwami wapiennej farby. fot. GL 



Dodaj do Facebook

Odkryto średniowieczne freski

GL, ER
Odkryto średniowieczne freski

Freski pochodzą najprawdopodobniej z połowy XV wieku. fot. GL


Odkryto średniowieczne freski

Prezydent Karwiny Tomáš Hanzel zadeklarował, że ze względu na unikalność odkrycia miasto wesprze finansowo renowację fresków. fot. GL

Frysztacki Zamek i krzywy kościół pw. św. Piotra z Alkantary to główne zabytki, które przyciągają turystów do Karwiny na Zaolziu. Za kilka lat kolejną atrakcją dla zwiedzających mogą być odrestaurowane średniowieczne malowidła ścienne w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Niezwykle cenne historycznie freski odkryła konserwatorka dzieł sztuki – Romana Balcarová, która w kaplicy prowadziła badania konserwatorskie przed zaplanowanym przez parafię malowaniem ścian.
— Badania konserwatorskie przeprowadza się w kościołach standardowo przed każdym remontem, który będzie ingerować w ściany — wyjaśniła konserwatorka. Kaplica gotycka, w której odnaleziono freski, jest najstarszą częścią kościoła. Krzyżowe sklepienie pochodzi z XV wieku. Dlatego można się było spodziewać, że pod warstwami tynku są ukryte średniowieczne malowidła. A jednak najnowsze odkrycie było zaskoczeniem. — Ostatni większy remont kościoła miał miejsce w 1977 roku. Jest zapis, że wtedy przeprowadzono badania konserwatorskie. Malowideł nie odkryto. Widocznie badanie było tylko powierzchowne, nie tak dogłębne, jak to, które teraz przeprowadziła pani Balcarová — wyjaśnił Dalibor Halátek z Narodowego Instytu Ochrony Zabytków w Ostrawie.

Freski były schowane pod grubą warstwą tynku i ośmioma warstwami wapiennej farby. Konserwatorka prowadziła badania w kilku miejscach, odkrywając powoli warstwę po warstwie. Na odkrytych fragmentach można zidentyfikować dwie postacie i lecącego Anioła.
— Znalezienie średniowiecznych malowideł należy do najradośniejszych chwil w pracy konserwatora — przyznała. Freski pochodzą najprawdopodobniej z połowy XV wieku. Ich wartość historyczna jest ogromna, wartość artystyczną można będzie ocenić dopiero po dogłębnej analizie ikonograficznej — dodała konserwatorka.

Średniowiecznych malowideł nie odkrywa się codziennie. W ostatnich 15 latach na terenie województwa morawsko-śląskiego dokonano tylko dwóch podobnych odkryć – w Kostelcu koło Krnowa i w Starym Mieście koło Bruntalu. Zdaniem Halátka, koszty odsłonięcia i zakonserwowania fresków sięgną milionów koron. — Jest to bardzo czasochłonne i kosztowne. Optymalnie wygląda to tak, że przez rok się je odsłania i wzmacnia, a w następnym roku kończy się prace restauratorskie. To mrówcza praca – w ciągu jednego dnia odsłoni się na przykład zaledwie kilka centymetrów malowidła — przekonywał.

Prezydent Karwiny Tomáš Hanzel zadeklarował, że ze względu na unikalność odkrycia miasto wesprze finansowo renowację fresków.
Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Krnov to - po polsku - Karniów!

zdziwiony?..

Czy Starosta wypłaci kase za czerwiec dopiero 7 lub 8 czerwca?

Nie Tesin, ale Těšín. Ośle.

bardzo przepraszam, że cię zdenerwowałam... nie mam czeskich czcionek. Oślica.

wy sie kloccie, ja wiem ze to Teschen

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama