, poniedziałek 13 maja 2024
Buzek został honorowym obywatelem rodzinnych Śmiłowic
Jerzy Buzek urodził się 3 lipca 1940 roku w Śmiłowicach, na dzisiejszym Zaolziu. fot. Wojciech Trzcionka 



Dodaj do Facebook

Buzek został honorowym obywatelem rodzinnych Śmiłowic

DANUTA CHLUP/Głos Ludu
Buzek został honorowym obywatelem rodzinnych Śmiłowic

Jerzy Buzek urodził się w tym domu w Śmiłowicach. fot. Marek Santarius/Głos Ludu

Jerzy Buzek, nowy przewodniczący Parlamentu Europejskiego, został honorowym obywatelem Śmiłowic – zaolziańskiej wioski, w której urodził się 3 lipca 1940 roku. Tytuł ten nadali mu w poniedziałek radni na nadzwyczajnej sesji. Jednak nie wszyscy rajcy na obradach się stawili. Dlaczego?
Pomysłodawcą nadania Jerzemu Buzkowi tytułu honorowego obywatela był wójt Gustaw Chwistek. – Właściwie podsunęła mi go redaktor Czeskiej Telewizji z Ostrawy, która w dniu, kiedy wybrano pana profesora przewodniczącym PE, nagrywała ze mną krótką rozmowę. Zapytała mnie wtedy, czy nadamy Jerzemu Buzkowi honorowe obywatelstwo – powiedział wójt. – Bez namysłu odpowiedziałem, że chodzi o osobę takiej rangi, że tu nie ma o czym dyskutować.

PISALIŚMY:
Buzek w Wiśle: Mam trudne dni
Podziękują Bogu za... Buzka
Z okien widział Jaworowy
Europa postawiła na Buzka!

Chwistek był świadomy tego, że nie wszyscy radni są zwolennikami jego pomysłu. W Śmiłowicach żywe są nastroje antypolskie. Dotąd nie udało się miejscowym Polakom przeforsować dwujęzycznej nazwy gminy na tablicach wjazdowych. – Z wyprzedzeniem dałem radnym pisemne materiały, w których poinformowałem ich o możliwościach odznaczania zasłużonych osób. Zwróciłem się też do nich, by zgłosili osoby, którym warto przyznać nagrodę gminy – powiedział Chwistek „Głosowi Ludu”. – W tym roku Śmiłowice obchodzą 550-lecie pierwszej pisemnej wzmianki o istnieniu. Uważam, że to dobra okazja do odznaczenia zasłużonych osób. Opracowałem też informacje na temat profesora Buzka, przytaczając powody, dla których powinien otrzymać honorowe obywatelstwo Śmiłowic – urodził się tutaj i jest wybitnym politykiem oraz naukowcem. Nie powinno tu odgrywać roli, czy jest obywatelem polskim, czy czeskim. A jednak na sesji pojawiły się pytania, co profesor zrobił dla naszej wioski...

Za honorowym obywatelstwem dla Jerzego Buzka głosowali w końcu wszyscy radni, którzy przybyli na sesję. Marián Bujok i Tomáš Kubala byli nieobecni. Być może ich nieobecność nie była przypadkowa. Próbowaliśmy się skontaktować z Bujokiem, by spytać go o jego pogląd na nadanie przewodniczącemu PE honorowego obywatelstwa. Przez telefon nie chciał z nami rozmawiać (nie wiedząc jeszcze nawet, o co chcemy go zapytać), a na pytanie wysłane mailem nie odpowiedział. Za pośrednictwem sekretarza gminy przekazał nam wiadomość, że nie chce się na ten temat wypowiadać.

Nie wiadomo jeszcze, gdzie i kiedy będzie okazja do wręczenia profesorowi dyplomu pamiątkowego.
Komentarze: (19)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

młodzież zbiera dyplomy, ale ...?

Jeszcze pomnik wystwcie. Koniecznie.

xxx

Tylko "KUPY" nie zrobcie !!! Proponuje pomnik , tablice honorowa oraz nazwac jego imieniem rondo albo jakis budynek !!! Co za durny kraj!

1/ z domu...?
2/ z kościoła...?
3/ ze szkoły...?
4/ z ulicy...?
albo ...?

nauczycielka

Cały czas Buzek, już się słabo człowiekowi robi jak o nim czyta.

Po owocach, po owocach go poznacie!!!!!!! Wytrzymajcie te 2,5 roku.

Czesi piszą że Buzek urodził się w Czechach i dlatego będzie przychylny sprawom czeskim. Ale to pisze iDnes-taki czeski Fakt... Jednak debilizm pismaków nie zna granic

Buzek ostro zabrał się do pracy:tu się pomodlił,tam pojechał odebrac honorowe obywatelstwo.Wszystko to robi dla nas zwykłych ludzi.

Czytam komentarze i nadziwić się nie mogę dlaczego w nich (i w ich autorach) tyle złośliwej ironii, cynizmu, zazdrości, głupiego mędrkowania ...
W takiej małej wiosce jak Śmiłowice nieczęsto rodzą się ludzie tak wybitni jak JerzyBuzek. Nie wstydzi się swoich korzeni, więc nic w tym dziwego, że został w rodzinnej wiosce uhonorowany. Życzmy Śmiłowiczanom tego HONOROWEGO OBYWATELA.

Brak nam autentycznych autorytetów. Ale od czego autorytety sezonowe lansowane przez media.

zdrajca narodu i braci robotniczej na których plecach się wyniósł- jak i zdradził nas slązoków

módlmy się za BUZKA a jego działalnośc w niedługim czasie przyniesie poprawę standartu życia wielu potrzebujących pomocy ludzi.Tak Mu dopomóż Bóg

"Gładkość jest zawsze wynikiem zrównania wszelkiej nierówności i wybitności. Człowiek naprawdę wybitny nie może być ani równy, ani gładki". Buzek - santo subito (wł. "święty natychmiast"). Rob Roy

niestety informacja o rzekomo czeskim pochodzeniu J. Buzka została podana nie przez brukowce ("Ale to pisze iDnes-taki czeski Fakt") tylko przez najważniejsze media: TV Nova (najpopularniejsza) i iDnes, kt. jest poważnym portalem. Jego papierowy odpowiednik MF Dnes jest największą czeską gazetą

Czy szanownych państwa nie zmusza do zastanowienia fakt, iż pomysł nagrodzenia Buzka nie pojawił się bezpośrednio po czterech latach premierowania, a dopiero teraz, gdy Buzkowi trafiła się intratna posada w PE choć na nowej posadzie jeszcze nie miał się okazji wykazać. Moim skromnym zdaniem kiepsko to świadczy o pomysłodawcach tej inicjatywy, że akurat teraz wpadli na ten pomysł, bo wygląda na to, że większy wpływ na tytuł honorowego obywatela miało nastawienie przyjaznych mediów niż rzeczywiste osiągnięcia.

"Tam gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele"

Buzek se stal čestným občanem na přání Kongresu Poláků (Szymeczka) s přičiněním starosty Smilovic a s ním hlasujících tří zastupitelů, kteří čestné občanství schválili. Co na to občané Smilovic? Kdo ví?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama