, niedziela 19 maja 2024
Gdzie podziało się archiwum?
Cieszyn kryje jeszcze wiele tajemnic. fot. Wojciech Trzcionka 



Dodaj do Facebook

Gdzie podziało się archiwum?

MICHALE MORYS-TWAROWSKI, TWO
Powstająca „Monografia dziejów Cieszyna\" ma zaskoczyć tych, którzy interesują się historią regionu. Prof. Idzi Panic stojący na czele grupy historyków badających dzieje miasta, nie chce na razie zdradzać zbyt wiele. Zapowiada jednak, że w monografii „wykorzystano źródła nieuwzględnione przez poprzednich badaczy lub nawet im nieznane\".
Jak już pisaliśmy w tekście „Na nowo piszą historię Cieszyna", przyszłym roku ukaże się monografia nadolziańskiego grodu, która od 9 lat jest przygotowywana na zlecenie magistratu przez dziesięciu historyków. Wszystko z myślą o rocznicy 1200-lecia legendarnego założenia Cieszyna przypadającej w przyszłym roku. Monografia ma składać się z trzech tomów, każdy po trzystakilkadziesiąt stron.

Autorzy monografii, cieszynaliów szukali w Opawie i Ołomuńcu, a także w Pradze, Wiedniu i Budapeszcie, a nawet w Szwecji. — W XVII wieku Szwedzi wywieźli z Cieszyna część archiwum zamkowego. Na 100 proc. znalazło się ono w Szwecji. Prowadziłem badania w Sztokholmie i Uppsali – znalazłem tam m.in. dokumenty dotyczące szańców jabłonkowskich. Co się dokładnie stało z archiwum zamkowym, nie wiadomo — mówi prof. Idzi Panic.

Podczas prac badawczych doszło do szeregu ciekawych odkryć. — Ciekawe są w szczególności wyniki badań, jeśli chodzi o archeologię. Państwo Durczokowie z Krakowa i Zofia Jagosz-Zarzycka odkryli fragmenty murów, które wskazują, że Góra Zamkowa miała większe znaczenie niż początkowo przypuszczano. Z nowszych epok interesujące są wyniki badań dr. Wacława Gojniczka (dla XVI wieku) i prof. Janusza Spyry (dla XVIII wieku) dotyczące stratyfikacji miejskiej — tłumaczy profesor.

W 1906 roku ukazały się „Dzieje Cieszyna" Franciszka Popiołka, w 1973 roku „Cieszyn" pod redakcją Józefa Chlebowczyka. Czym nowa monografia będzie się różnić od tamtych publikacji? — Zakresem tematycznym. Wykorzystano źródła nieuwzględnione przez poprzednich badaczy lub nawet im nieznane. Dotyczy to wszystkich epok — dodaje Idzi Panic.

Zdaniem historyka, mimo, że przeprowadzone w ostatnich latach badania były bardzo szczegółowe, temat Cieszyna nigdy nie zostanie wyczerpany do końca. — Nasze prace otworzą pole do badań szczegółowych, które za jakieś 50 lat dadzą kolejną monografię. Poza tym pozostaną do opisania kolejne lata, które upłyną. Historia nigdy nie stoi w miejscu — przekonuje prof. Panic.
Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

a historia kołem się toczy....

"Historia nigdy nie stoi w miejscu" no już większym banałem trudno było strzelić. I jeszcze uważa, że musi do tego stwierdzenia przekonywać?!

Cieszyn założyli kosmici

Program „Teraz Mazowsze” na antenie TVP3, w środę 18 lutego o godz. 19.05.

To będzie super gniot znając super antytalent pisarski Idziego

ale bełkot

Marysia

xyz...?

W zakończeniu monografi i tak będzie zapisane jak cudny jest czas aktualny. Trzeba będzie przecież podziękować władz Miasta za Kasę. Jak Szersznik podziękował "swoim" twórcom pominkowym. A archiwa są jak szafa Lesiaka, otwrte dla jednych zamknięte dla drugich. Cieszynie, Cieszynie czyjeżeś Ty jest Miasto? Masz dylemat z tym niemały. Bolka? Leszka? Cieszka? Czy ich "nałożnicy" Krystyny?

Przykro patrzeć jak ratusz rozdaje setki egzemplarzy Via Sacra, a obdarowani wywalają to na półki i za miesiąc wszystko to trafi na śmietnik. To jest marnotrastwo, sprawa paranoiczna, sabotaż gospodarczy

nic nie rozdaje tylko "wydaje po jednym" dla tych, co chcą Cieszyn zwiedzić... dziwne, ale tak mi powiedziano tam...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama