, poniedziałek 17 czerwca 2019
Zachować pamięć tragicznych wydarzeń Pod Wałką
„Dziś jesteśmy tutaj, by spróbować objąć wyobraźnią te chwile, kiedy na przygotowanych szubienicach zawiśli działacze ruchu oporu” - powiedział przedstawiciel organizacji kombatanckich. fot: DRDodaj do Facebook

Zachować pamięć tragicznych wydarzeń Pod Wałką

DR
Dzisiaj w samo południe Pod Wałką w Cieszynie odbył się coroczny apel, upamiętniający wydarzenia sprzed 77 lat. W tym miejscu stracono 24 mieszkańców Ziemi Cieszyńskiej. „Dziś jesteśmy tutaj, by spróbować objąć wyobraźnią te chwile, kiedy na przygotowanych szubienicach zawiśli działacze ruchu oporu” - powiedział przedstawiciel organizacji kombatanckich.

20 marca 1942 roku, w to samo miejsce, w którym dzisiaj zebrali się samorządowcy, kombatanci, uczniowie i mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego, przywiezieni zostali skazańcy, mieszkańcy Ziemi Cieszyńskiej, w opinii gestapo bandyci. Na 24 żołnierzy Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej czekała szubienica. Na miejscu stali już widzowie, którym wydano rozkaz, by stawić się tutaj w tym tragicznym dniu. Wyrok odczytano w obu językach, głośniej po polsku. Oskarżono skazanych o przynależność do zbrodniczej, tajnej polskiej organizacji, mającej na celu oderwanie Śląska od Rzeszy Niemieckiej. O godz. 16 wyrok został wykonany...

- Przez chwilę możemy poczuć się uczestnikami tych wydarzeń, jednak nie po to, aby tragizm tej sytuacji pogrążył nas w smutku, napawał nas lękiem czy złością, a nawet pragnieniem odwetu, tylko po to abyśmy zrobili wszystko, w tym miejscu gdzie los każdego z nas postawił, aby już nigdy takie zdarzenia nie miały miejsca, abyśmy pamiętali o tych którzy tutaj, ale nie tylko tutaj zginęli, bo walczyli z wrogiem, ale także o tych, którzy zginęli, a chcieli tylko przeżyć. Abyśmy pamiętali, że każda wojna to zło i musimy zrobić wszystko, aby pokój już na zawsze był naszym i kolejnych pokoleń udziałem – podkreśliła burmistrz Gabriela Staszkiewicz.

Coroczna uroczystość Pod Wałką ma uświadamiać wciąż na nowo, kolejnym pokoleniom ważność, potęgę, powagę i dramatyzm związany z drogą, którą przyszło kroczyć ludziom żyjącym w tym wojennym, tak trudnym, a jednocześnie obarczonym piętnem odpowiedzialności okresie naszej historii.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama