, poniedziałek 6 maja 2024
Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Cieszynie
Organizatorem było Stowarzyszenie "Wszechnica" przy współpracy z Urzędem Miasta. fot: DR



Dodaj do Facebook

Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Cieszynie

redakcja
Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Cieszynie

fot: DR


Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Cieszynie

fot: DR

Wczoraj, 1 marca 2017 roku w Sali Sesyjnej Ratusza w Cieszynie odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Organizatorem było Stowarzyszenie "Wszechnica" przy współpracy z Urzędem Miasta.

Po złożeniu wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą tych, którzy zostali skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach na sesjach wyjazdowych w Cieszynie, nastąpiła edukacyjna część spotkania. Zaproszeni goście, wśród których byli również uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, mieli okazję wysłuchać wykładu historycznego wygłoszonego przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej "Beskidy". Była to okazja do przypomnienia bohaterów walk przeciw komunistycznemu zniewoleniu, którzy działali na Śląsku Cieszyńskim, a także ofiar procesów pokazowych, które miały miejsce w cieszyńskim ratuszu w 1946 roku.

Słowa podziękowania dla burmistrza Ryszarda Macury za objęcie patronatem tych obchodów skierowały prawnuczki Jana Dziedzica - Od 7 lat pierwszy dzień marca obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", a to, że od 2013 roku uroczystości odbywają się w cieszyńskim ratuszu jest zasługą pana prezesa Stowarzyszenia "Wszechnica" działającego w Cieszynie, burmistrza Ryszarda Macury i również sekretarza tego stowarzyszenia, którzy na sesji Rady Miejskiej przedstawili wniosek aby upamiętnić "Żołnierzy Wyklętych" wmurowując tablicę w cieszyńskim ratuszu.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wpiszcie sobie w internet co wyrabiał niezłomny - "Bury" - Romuald Rajs i inni jego koledzy. Co wyrabiał Henryk Gawkowski ps. „Rola”, co wyrabiali Franciszek Olszówka ps. „Otto”, Zygmunt Szendzielarz ps. "Łupaszka", Zygmunt Błażejewicz, ps. „Zygmunt”.
Wystarczy wpisać "zbrodnia w Zaleszanach", "zbrodnia w Dubiankach" albo "zbrodnie NSZ", "mord w Wierzchowinach w 1945"
Generalnie honorowanie tak niejednoznacznych moralnie osób wśród których byli zwykli zbrodniarze jest jednym wielkim nieporozumieniem. Honorować powinno się poszczególne osoby takie jak Pilecki, a nie tworzyć mit tzw. "żołnierzy wyklętych"....

Mówmy wprost - to bandyci przeklęci.
Piszczyzna każdą mendę i każdego śmiecia przygarnia, jeśli z niej da radę coś dla siebie wycisnąć.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama