, wtorek 23 lipca 2019
Reakcja na bezwzględne przepisy prawa
W sieci pojawiła się kolejna petycja, nawiązująca do masowego wycinania w ostatnim czasie drzew leżących w sąsiedztwie torów, przez Spółkę PKP PL. fot: DRDodaj do Facebook

Reakcja na bezwzględne przepisy prawa

KT
W sieci pojawiła się kolejna petycja, nawiązująca do masowego wycinania w ostatnim czasie drzew leżących w sąsiedztwie torów, przez Spółkę PKP PLK. Twórcy petycji, Społeczny ruch Bielszczanie dla Drzew i Społeczny ruch Ratujmy drzewa na Śląsku Cieszyńskim, domagają się przyspieszenia prac nad projektem rozporządzenia Ministra Infrastruktury m.in. w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowania drzew i krzewów w sąsiedztwie linii kolejowych.

„Żądamy przyspieszenia prac nad projektem rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 11.12.2018 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowania drzew i krzewów, elementów ochrony akustycznej i wykonywania robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowej, a także sposobu urządzania i utrzymywania zasłon odśnieżnych oraz pasów przeciwpożarowych.

Domagamy się zmniejszenia dopuszczalnej odległości usytuowania drzew i krzewów w sąsiedztwie linii kolejowej z aktualnie obowiązujących 15 metrów do 6 metrów od skrajnej szyny, podobnie jak zakłada projekt rozporządzenia zmieniającego w/w rozporządzenie z dnia 11.12.2018 r., lecz bez dodatkowego uwzględniania wysokości drzew, a z uwzględnieniem ich autentycznej kondycji oraz realnego ryzyka jakie stwarzają. Obecne, radykalne usuwanie w całym kraju przez Spółkę PKP PLK drzew i krzewów usytuowanych w odległości 15 metrów od osi skrajnego toru budzi powszechne społeczne oburzenie.

Sprzeciwiamy się bezsensownej dewastacji przyrody w imię zadość uczynienia fikcyjnym przepisom prawnym, zakładającym, że drzewa usytuowane w odległości 15 metrów zawsze zagrażają bezpieczeństwu kolejowemu oraz stojącym w opozycji do zasad ochrony przyrody. Ustawa o ochronie przyrody, zakłada m.in. zachowanie i zrównoważone użytkowanie zieleni w miastach, a tym samym również drzew i krzewów.

(...)

Drzewa, jako element środowiska, w którym żyjemy i od którego jesteśmy zależni, są wartością zasługującą na szczególne poszanowanie. Decydować się na wycinkę należy dopiero w sytuacji ostatecznej, a decyzje powinny zostać poprzedzone inwentaryzacją dendrologiczną, ornitologiczną oraz rzetelną analizą ryzyka.

Zarządcy infrastruktury kolejowych nie uwzględniają wniosków o odstępstwa od wycinek, możliwych do zastosowania na podstawie art. 57a Ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym. Drzewa przeznaczone do wycinki zgodnie z aktualnym rozporządzeniem posiadają znaczenie nie tylko przyrodnicze, ale często także historyczne, kulturowe, rekreacyjne oraz krajobrazowe.

Jako obywatele wymagamy zabezpieczenia wszystkich naszych interesów, do których należy nie tylko bezpieczeństwo infrastruktury kolejowej, ale także poszanowanie dla tychże elementów życia społecznego.”

Tak brzmi treść petycji wniesionej przez Społeczny ruch Bielszczanie dla Drzew i Społeczny ruch Ratujmy drzewa na Śląsku Cieszyńskim. Znaleźć ją można TUTAJ.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama