, czwartek 13 grudnia 2018
Dzień z Enigmą w Cieszynie
W godzinach porannych na grobie płk. Gwidona Langera na cmentarzu komunalnym zostały złożone kwiaty. fot: FJDDodaj do Facebook

Dzień z Enigmą w Cieszynie

DR
Dzień z Enigmą w Cieszynie

fot.: FJD

10 listopada br. w Cieszynie odbył się Dzień z Enigmą w ramach projektu „Śladami Pogromców Enigmy”. W godzinach porannych na grobie płk. Gwidona Langera na cmentarzu komunalnym zostały złożone kwiaty, po czym główne obchody przeniosły się do Zespołu Szkół Technicznych im. Gwidona Langera. Tam uczniowie rozegrali I Międzyszkolny Turniej Szachowy im. Gwidona Langera.

Ponad to, w Dniu z Enigmą można było uczestniczyć w specjalnym okolicznościowym wykładzie z okazji 85-rocznicy złamania przez Polaków szyfrów Enigmy, który poprowadził dr Marek Grajek. Temu tematowi poświęcono również otwartą tego dnia wystawę. Ekspozycja "Enigma. Odszyfrować Zwycięstwo" przygotowana została do prezentacji w formie labiryntu. Wystawa poświęcona jest osiągnięciom polskich matematyków w łamaniu szyfrów Enigmy. Przypomina tragiczną historię losów ludzi, którzy dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom przyczynili się do uratowania wielu milionów istnień ludzkich podczas II wojny światowej.

Dzień z Enigmą w Cieszynie był możliwy dzięki projektowi „Śladami pogromców Enigmy” realizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a dofinansowany przez Ministra Spraw Zagranicznych RP. Oprócz Cieszyna na ogólnopolskim szlaku „Miast Enigmy” znalazły się takie miasta jak: Sosnowiec, Szamotuły, Poznań, Pobiedziska, Bydgoszcz, Wyszków oraz Warszawa. Projekt ma na celu propagowanie wiedzy o polskich kryptologach. Przypomnijmy, że w grudniu br. przypadnie 85. rocznica złamania przez Polaków szyfrów Enigmy. W Cieszynie na cmentarzu komunalnym przy ulicy Katowickiej spoczywa pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego płk. Gwido Langer, patron Zespołu Szkół Technicznych w Cieszynie. W 1932 roku kryptolodzy - polscy matematycy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski złamali szyfry niemieckiej Enigmy. 14 lipca 1939 r. pułkownik Gwido Langer rozpoczyna współpracę z aliantami, przekazując im dotychczasowe odkrycia Enigmy. Twierdzi się, że złamanie kodów Enigmy skróciło wojnę o dwa lub nawet trzy lata, a także uratowało wiele milionów ludzkich istnień.

To właśnie pułkownik Gwido Langer był główną postacią, wiele razy wspominaną tego dnia. Jego imieniem nazwano I Międzyszkolny Turniej Szachowy. Został on zorganizowany przez Miasto Cieszyn, MUKS SZS Cieszyn, Starostwo Powiatowe oraz ZST. Do turnieju zgłosiło się 36 uczestników z cieszyńskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Turniej rozgrywany był przez 7 rund po 10 minut na zawodnika. Rywalizacja była bardzo zacięta. Organizatorzy przewidzieli nagrody dla wszystkich uczestników. Oprócz tego zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali puchary, medale, dyplomy oraz upominki, podobnie jak zawodnicy z drugich i trzecich miejsc.

Wyniki:
Kat. Szkoły Podstawowe klasy 1-6
1. Radosław Sobik (Katolicka Szkoła Podstawowa)
2. Anna Wąsowicz (Szkoła Podstawowa nr 2)
3. Jakub Kuczera (Szkoła Podstawowa nr 6)

Kat. młodzież
1. Krzysztof Franek (Szkoła Podstawowa nr 5)
2. Weronika Szczypka (Szkoła Podstawowa nr 1)
3. Katarzyna Kowalska (Szkoła Podstawowa nr 1)

Kat. Szkoły Ponadgimnazjalne
1. Beniamin Szklorz (Zespół Szkół Technicznych)
2. Grzegorz Heczko (Zespół Szkół Technicznych)
3. Tomasz Cieślar (Zespół Szkół Technicznych)

Kat. Dziewcząt
1. Anna Wąsowicz (Szkoła Podstawowa nr 2)
2. Weronika Szczypka (Szkoła Podstawowa nr 1)
3. Aleksandra Czaja (I LO im. A. Osuchowskiego).

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama