, piątek 5 czerwca 2020
Cieszyn: Spotkanie z przedstawicielami PKP PLK S.A.
Podczas spotkania przedstawiciele PKP przedstawili sytuację związaną z prowadzoną na terenie kraju wycinką drzew w pasie 15 m od skrajnej osi toru kolejowego. fot: DRDodaj do Facebook

Cieszyn: Spotkanie z przedstawicielami PKP PLK S.A.

mat.pras.
W środę, 26 czerwca 2019 r. w Starostwie Powiatowym w Cieszynie odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli: Mieczysław Szczurek, starosta cieszyński, Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna, Przemysław Major, wiceburmistrz Cieszyna, Irena Fluder – Kudzia, radna Miasta Cieszyn, Grzegorz Ptak, mieszkaniec Cieszyna, Zbigniew Gawracz, dyrektor PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Sosnowcu oraz Katarzyna Głowacka, zespół prasowy PKP PLK S. A.

Podczas spotkania przedstawiciele PKP przedstawili sytuację związaną z prowadzoną na terenie kraju wycinką drzew w pasie 15 m od skrajnej osi toru kolejowego. - Macie czas na działanie! - Powiedział Zbigniew Gawracz, dyrektor PKP PLK S.A. Zakład Linii Kolejowych w Sosnowcu w trakcie spotkania.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zobowiązane są do zapewnienia bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Zakres działania określają przepisy (Ustawa o transporcie kolejowym z 28 marca 2003 r. i rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 7 sierpnia 2008 r.) Prace związane z usunięciem drzew ze ściśle określonego przepisami terenu obok linii, zapewniają bezpieczny przejazd pasażerom. Podejmowane działania oparte są na wcześnie przeprowadzonych inwentaryzacjach i uzyskanych zgodach. W ubiegłym roku drzewa powalone na tory i sieć trakcyjną doprowadziły do opóźnień ponad 1300 pociągów. Tylko na terenie Zakładu Linii Kolejowych w Sosnowcu w tym roku zdarzenia z drzewami spowodowały opóźnienie 330 pociągów na 20 tys. minut. W związku z anomaliami pogodowymi, jakie coraz częściej nawiedzają nasz kraj, porządkowanie terenów wokół linii kolejowych jest tym bardziej uzasadnione i zapobiega oraz ogranicza niebezpieczne zdarzenia - przyznała Katarzyna Głowacka.

Mieczysław Szczurek zwrócił uwagę, że w latach, kiedy pełnił funkcję burmistrza Cieszyna, więcej drzew nasadzano, niż wycinano. - Ustawa, która nakazuje działania dotyczące wycinki drzew przedstawicielom PKP, nie daje mi, jako osobie podpisującej się taką decyzją, żadnego pola manewru. Wiem, że trwają rozmowy na poziomie ministerstwa o zmianie rozporządzenia oraz o zmniejszeniu odległości od torów z 15 na 6 m. To tam należy kierować uwagi, zauważył starosta.

Opóźnienie pociągów, konieczność organizowania komunikacji zastępczej rodzą konkretne koszty, które wynoszą- 5,3 zł za minutę opóźnienia w zależności od ilości opóźnionych pociągów, bądź też 800 zł za wprowadzenie komunikacji zastępczej. - Słuchamy potrzeb lokalnych społeczności. - Cały czas prowadzimy działania modernizacyjne. Na każdym etapie rozwoju kolei i dostosowania do oczekiwań podróżnych kluczowym zagadnieniem jest zapewnienie bezpieczeństwa. Na trasie nie może być zagrożenia w postaci drzew, podkreślił dyrektor Gawracz.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że przedstawiciele PKP wykonują zadanie, jakie nakłada na nich rozporządzenie z 2008 r. Zapisy są precyzyjne i nie dają pola nam żadnego manewru. Każde drzewo znajdujące się w pasie 15 m od skrajnej osi toru stanowi zagrożenie dla ruchu kolejowego. Odstępstwo od zapisu ustawy dotyczy tylko drzew, którego takiego zagrożenia nie stanowią.

- Rozumiemy działania PKP, konieczność wykonania prac porządkujących, pewne zaniedbania. Skala wycinki budzi jednak kontrowersje szczególnie w przestrzeni miejskiej, stąd nasze pismo w styczniu 2019 r. z wnioskiem o odstąpienie od planowanej wycinki w przypadku cennych dla historycznego układu miasta m.in. kasztanowców przy ul. Dojazdowej, Czarny Chodnik. Zwróciliśmy w nim uwagę, że dokonaliśmy przeglądu tych drzew, prowadzimy systematyczną ich pielęgnację. Ponadto niepokoi nas przebieg prac na terenie naszego miasta oraz problem z uporządkowaniem terenu po wycince. Zalegające wycięte drzewa wzmagają niepokoje społeczne. Zieleń w mieście jest szczególnie ważna, interesuje nas opcja nasadzeń zastępczych gatunkami drzew, które docelowo będą bezpieczne także dla ruchu kolejowego - powiedział wiceburmistrz Major.

Wycinka budzi społeczny opór. W Cieszynie, z inicjatywy mieszkańców, w tydzień pod petycją w sprawie odstępstwa od wycinki drzew podpisało się ponad 1000 osób. - W pasie 16 - 17 m od torów kolejowych można przeprowadzić nasadzenia roślin niskopiennych. To daje ogromne pole do popisu - zauważył dyrektor Gawracz.

- Będziemy trzymać rękę na pulsie – zapewnił Grzegorz Ptak.

Irena Fluder-Kudzia podziękowała za gotowość do rozmowy i argumenty, jakie zostały przedstawione podczas spotkania. - Dostaliśmy jasne wskazówki co do kierunku naszych dalszych działań. Na pewno z nich skorzystamy - zapewniła radna.

- Macie czas na działanie. Mam wpływ na decyzję o rozpoczęciu ostatniego etapu wycinki na terenie miasta Cieszyna. Mogę ją odłożyć w czasie, uwzględniając okres lęgowy ptaków, ale rozporządzenie nie daje mi możliwości wycofania się z niej. Być może naciski społeczne i oddolny głos mieszkańców przyspieszy wprowadzenie zmian i skrócenie obszaru, gdzie ma być przeprowadzona bezwzględna wycinka - przyznał dyrektor Gawracz. 

Zarówno przedstawiciele samorządu, jak i mieszkańcy deklarują wolę podejmowania kolejnych działań. Zapowiadają wystąpienie o wsparcie m.in. do parlamentarzystów reprezentujących Śląsk Cieszyński w Sejmie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama