, środa 26 luty 2020
13. Urodziny Zamku Cieszyn
26-28 stycznia 2018 fot: Zamek CieszynDodaj do Facebook

13. Urodziny Zamku Cieszyn

red./mat.pras.
Urodziny Zamku Cieszyn to co roku okazja do spotkań, rozmów, udziału w warsztatach i wystawach, wycieczkach… W tym roku tematem głównym jest konflikt. Co ma do tego dizajn, kojarzony dotychczas głównie z wolnorynkową gospodarką i aspiracjami do lepszego życia?

W niemałym stopniu sam przyczynił się do lawinowo rosnących sprzeczności: biedy i bogactwa, konsumeryzmu i zrównoważonego rozwoju, wygody i troski o naturalne środowisko... oraz wielu innych. Sam winowajca, wytwarza równocześnie narzędzia pomagające rozwiązywać konflikty współczesnego świata, albo przynajmniej łagodzić ich społeczne skutki.

W piątek, 26 stycznia, swoimi spostrzeżeniami na ten temat podzielą się: Jarosław Gwizdak (sędzia, były prezes Sądu Rejonowego w Katowicach, Obywatelski Sędzia Roku 2015), Paweł Jaworski (architekt specjalizujący się w projektowaniu partycypacyjnym, członek Zarządu Fundacji Napraw Sobie Miasto), Monika Klonowsk (psycholog, trenerka i konsultant), Rafał Kołodziej (konsultant, trener biznesowy wykorzystujący metodę design thinking), Piotr Tyszko-Chmielowiec (dendrolog, przyrodnik, edukator, przedstawiciel Instytutu Drzewa), Anne Stenros (Chief Design Officer miasta Helsinki). Dyskusję będzie moderować Agata Urbanik (prezeska Fundacji Pole Dialogu, badaczka społeczna, trenerka), a słowo końcowe będzie należało do Tadeusza Sławka (literaturoznawca, eseista, poeta, tłumacz, były rektor Uniwersytetu Śląskiego).

Dzień później, w sobotę 27 stycznia, większość rozmówców poprowadzi warsztaty, które przyniosą podpowiedzi i wyposażą uczestników w narzędzia, które rozwiązują konflikty w różnych obszarach życia. Także w sobotę zaplanowane zostały wykłady zagranicznych gości. Na temat: projektowanie w sytuacjach chaosu, konfliktu i problemów będzie mówić Anne Stenros (Chief Design Officer miasta Helsinki). Z kolei Monica Biagioli z London College of Communication poświęci swoje wystąpienie zmianom jako niezależnej formie wyrażania głosu „od podstaw”, którą można wykorzystywać w procesie rozwiązywania konfliktów.

Trudno też wyobrazić sobie zamkowe Urodziny bez prezentacji wybranych dyplomów absolwentów kierunków projektowych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Wystawa „Graduation Projects 2017” otwarta zostanie w sobotę, 27 stycznia. W niedzielę organizatorzy zapraszają na rodzinne warsztaty oraz do udziału w wycieczce „Fale konfliktu i morze spokoju” po Śląsku Cieszyńskim. Przewodnikiem będzie Andrzej Drobik, dziennikarz, publicysta, redaktor książki „Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim”. W programie m.in. kompleks wypoczynkowy Ustroń Zawodzie, zapora w Wiśle Czarnem, Centrum Pasterskie w Koniakowie, Bystrzyca i Trzyniec.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny (oprócz udziału w wycieczce), ale wymagana jest rejestracja poprzez stronę Zamku.
Szczegółowy program: www.zamekcieszyn.pl


Dizajn i konflikt
13. Urodziny Zamku Cieszyn
26-28 stycznia 2018
Zamek Cieszyn, ul. Zamkowa 3 abc
43-400 Cieszyn
www.zamekcieszyn.pl

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama