, wtorek 11 sierpnia 2020
Zmarł Jan Chmiel - pisarz i poeta ludowy
Jan Chmiel urodził się w 1943 roku w Bładnicach Dolnych. Muzyką interesował się od najmłodszych lat, grając na akordeonie i klarnecie.  fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Zmarł Jan Chmiel - pisarz i poeta ludowy

SM
Zmarł Jan Chmiel - muzyk, pisarz i poeta ludowy, popularyzator folkloru i tradycji Śląska Cieszyńskiego, ale przede wszystkim miłośnik gwary cieszyńskiej. Miał 70 lat.

Jan Chmiel urodził się w 1943 roku w Bładnicach Dolnych. Muzyką interesował się od najmłodszych lat, grając na akordeonie i klarnecie. Współtworzył chór kościelny przy bładnickiej parafii ewangelickiej w Ustroniu, a także, w latach 1979-1985, kierował Ewangelickim Chórem Kościelnym w Wiśle. Był kierownikiem zespołów regionalnych w Kowalach i Chybiu, założył chór szkolny w Szkole Podstawowej nr 2 w Skoczowie i innych szkołach, zaś w 2004 roku reaktywował zespół regionalny w Jaworzu. W roku 2005 założył ludowy zespół śpiewaczy "Tryton", działający przy Domu Kultury w Skoczowie.

Jako pisarz jest autorem sztuk scenicznych pt. "Smowy u Hanki w Jaworzu" i "Jaworski Wiesieli" oraz czterech tomików poezji: "Wiersze gwarą haftowane", "Wiersze gwaróm zdobione", "Wiersze z gwary wyplecione" i "Do rymu po naszymu". Pisze wyłącznie gwarą cieszyńską, którą uważał za swoistą indywidualność odróżniającą ją pozytywnie od języka literackiego. Do swoich tomików dołączał zawsze płyty CD z recytacją autorską, chroniącą od zapomnienia pamięć o wymowie i akcencie miejscowej gwary. W grudniu ubiegłego roku wydał śpiewnik "Cieszyńskimi dolinami z ludowymi pieśniczkami", będący zbiorem pieśni zapisanych w ich oryginalnej formie i opracowanych na trzy głosy z myślą o folklorystycznych zespołach śpiewaczy Śląska Cieszyńskiego.

Laureat wielu nagród w tym również nagrody Ministra Kultury jako "Zasłużony Działacz Kultury".

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Niepowetowana strata dla Śląska Cieszyńskiego. Niestety, nie znałem osobiście pana Jana Chmiela, natomiast widziałem jak wielką popularnością cieszy się jego osoba i jego twórczość. Zaznaczyć należy - twórczość z pasją. Ten brak będzie bardzo odczuwalny.
Należy mieć nadzieję, że jego postawa twórcy i animatora - "człowieka odpowiedzialnego za tożsamość i kulturę" będzie naśladowana.
Cześć jego pamięci!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama