, sobota 6 czerwca 2020
Wieża przekaźnikowa powstanie w centrum Cieszyna?!
Metalowa wieża o całkowitej wysokości 61,45m. fot: arch.gcDodaj do Facebook

Wieża przekaźnikowa powstanie w centrum Cieszyna?!

UM
Kilka miesięcy temu Cieszyn obiegła informacja, że w centrum historycznego miasta stanie metalowa wieża o całkowitej wysokości 61,45m.

Lokalizację wieży, obwieszonej 12 antenami zaplanowano na działkach w rejonie ul. Rzeźniczej, ul. Sportowej i Alei Piastowskiej.
Mieszkańcy tej inwestycji powiedzieli wyraźnie NIE. Powstała petycja, która miała pomóc w zmianie decyzji operatora. Trwały również rozmowy przedstawicieli UM i firmy Play.

Jedną z propozycji przedstawionej inwestorowi była lokalizacja anten na kominie Energetyki. Play jako dotychczasowy dzierżawca miejsca na kominie mógł renegocjować warunki umowy, zyskując większą powierzchnię oraz korzystnie niższe koszty najmu.

W dniu wczorajszym podczas konferencji prasowej burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz poinformowała, iż do podpisania umowy nie doszło.
- Operator Play nie zgodził się na proponowane przez nas warunki. Nawet jeśli techniczne rozwiązania byłyby w stanie sprostać oczekiwaniom, to propozycja kosztów najmu nie została przyjęta. Firma Play wystąpiła z ofertą trzykrotnie niższą od dotychczasowych obowiązujących opłat.
Będziemy szukać innych rozwiązań wspólnie z radą Nadzorczą, bo musimy być przygotowani na renegocjację umów z innymi operatorami sieci komórkowych. W tej chwili na kominie energetyki znajduję się przekaźniki wszystkich operatorów obsługujących mieszkańców miasta Cieszyn. Jeśli więc jeden z nich dostanie tak korzystne warunki finansowe inni będą mieć uzasadnione prawo żądać podobnych obniżek. Należy wziąć pod uwagę, że przystając na tak niskie opłaty narażamy Energetykę Cieszyńską na poważne straty.
Straty poniesie również firma Tauron jako współwłaściciel spółki.
Brak porozumienia z operatorem Play będzie skutkował wybudowaniem wieży w miejscu wcześniej zaplanowanym 
- podkreśla burmistrz Cieszyna.
Przedstawiciele operatora Play w odpowiedzi na pytania o budowie wieży odpowiadają:
- Do tej pory, dla zapewnienia usług mobilnych w tym rejonie, korzystaliśmy z komina Elektrociepłowni Cieszyn. Zawieszone są tam nasze anteny. I chętnie korzystalibyśmy dalej, gdyby nie dwie rzeczy: wysoki, nierynkowy czynsz i brak możliwości rozbudowy instalacji. Rozbudowa, ze względu na coraz większe zapotrzebowanie klientów w Cieszynie na transmisję danych, jest po prostu niezbędna. Niestety, negocjacje z miastem znowu utknęły w martwym punkcie. Pani Burmistrz jest nieugięta w swoim stanowisku. Ciągle oczekuje od nas akceptacji nierynkowej stawki czynszu, która powoduje, że bardziej opłacalną i zapewniającą większą elastyczność będzie inwestycja, na którą będziemy musieli wydać kilkaset tys. zł – czyli postawienie swojej własnej wieży. Nie ukrywam, że to dla nas to niezrozumiałe, bo oczekuje się od inwestora nie tylko wysokich opłat na rzecz miejskiej spółki, ale i nierealizowania inwestycji, która uzyskała wszystkie możliwe pozwolenia. Widać bardzo duży dysonans pomiędzy deklaracjami miasta co do chęci ochrony zabytkowego krajobrazu, a realnymi działaniami. Warto byłoby chyba zapytać Panią Burmistrz czy będzie zadowolona z tego, że nie tylko nie będzie anten Play na kominie i miejska spółka otrzyma 0 zł miesięcznego czynszu, ale i niedaleko komina postawiona zostanie wieża. Przecież tu już na pierwszy rzut oka widać potężne pole do negocjacji, a to w końcu rolą Pani Burmistrz, jako gospodarza miasta, jest cały szereg działań związanych z realizacją oczekiwań mieszkańców i współpracą z inwestorami. Bo, jak znowu przypomnę, Play posiada wszystkie zezwolenia potrzebne do rozpoczęcia inwestycji, a jest ona wstrzymywana przez nas tylko dlatego, że zawsze otwarcie podchodzimy do rozmów z lokalnymi społecznościami. Tylko, że te rozmowy powinny kończyć się kompromisem, a nie narzucaniem swojej woli i przerzucaniem na inwestora roli ochrony zabytkowego krajobrazu. To jest rola miasta i Pani Burmistrz.
Czy więc metalowa wieża na stałe wpisze się w krajobraz miasta? Wszystko teraz zależy od efektów toczących się negocjacji.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Radziłbym Play to przemyśleć. Jeśli postawią ten koszmarek w tle Wieży Piastowskiej moja noga nie stanie w ich salonie więcej, a zależy ode mnie w kwestii wyboru operatora również parę osób z rodziny. Myślę, że wielu mieszkańców Cieszyna postąpi ponownie. Zarabianie pieniędzy nie może być uzasadnieniem dla skrajnego szkodnictwa wizualnego.

Play próbuje ograć panią Burmistrz wykorzystując naciski społeczne. Chce wymusić zmniejszenie opłat za pomocą szantażu.
Musimy stać murem za naszymi władzami, żeby chytrzy warszawiacy nas nie oskubali.

Bo negocjować to trzeba umieć.

Haha i wyszły umiejętności negocjacji Pani Burmistrz...stawiam, że skończy się tak, że Play wybuduje wieżę, a reszta operatorów przeniesie się na nią bo będzie taniej i Pani Burmistrz zostanie z niczym!

Jak postawicie ta wieże to osobiscie napisze skargę do Wojewódzkiego konserwatora

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama