, sobota 27 kwietnia 2024
Osoba niepełnosprawna moim sąsiadem. Nieinstytucjonalne wsparcie osób niepełnosprawnych
Pierwszym etapem projektu była konferencja, która odbyła się w cieszyńskim Uniwersytecie, 29 lutego. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Osoba niepełnosprawna moim sąsiadem. Nieinstytucjonalne wsparcie osób niepełnosprawnych

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Osoba niepełnosprawna moim sąsiadem. Nieinstytucjonalne wsparcie osób niepełnosprawnych

Projekt "Osoba niepełnosprawna moim sąsiadem. Nieinstytucjonalne wsparcie osób niepełnosprawnych" dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. fot. mat. pras.

Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, studenci i nauczyciele akademiccy wezmą udział w zajęciach dotyczących budowania i kształtowania świadomości na temat osób niepełnosprawnych. Rozpoczynający się w na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie polsko-czeski projekt "Osoba niepełnosprawna moim sąsiadem. Nieinstytucjonalne wsparcie osób niepełnosprawnych" skierowany jest także do przedstawicieli instytucji rządowych i organizacji pozarządowych działających w powiecie cieszyńskim i karwińskim.

W ramach projektu, którego partnerami są Uniwersytet Śląski i Sleská Univerzita v Opavě prowadzony będzie cykl warsztatów w 3 szkołach ponadgimnazjalnych na terenie Cieszyna. Współpraca między obydwoma państwami ma na celu budowanie kapitału społecznego dotyczącego poprawienia świadomości na temat osób niepełnosprawnych.

Pierwszym etapem projektu była konferencja, która odbyła się w cieszyńskim Uniwersytecie, 29 lutego. Celem seminarium było wyjście naprzeciw organizacjom wspierających osoby niepełnosprawne i stworzenie im możliwości stałej współpracy, wymiany doświadczeń, a także czerpanie z ich doświadczeń, by móc budować kapitał społeczny na rzecz nieinstytucjonalnego wsparcia osób niepełnosprawnych.

W ramach projektu zostaną przeprowadzone badania dotyczące postaw studentów i uczniów wobec osób niepełnosprawnych na terenie obu powiatów. Badania będą składały się z 3 części, w których każda dotyczyć będzie postaw młodych ludzi wobec niepełnosprawnych oraz świadomości i stosunku, jaki ma młodzież wobec integracji społecznej osób niepełnosprawnych. Ostatnia część badań wymagać będzie od studentów przeprowadzenia ankiety wśród osób niepełnosprawnych. Badania pozwolą wnioskodawcom projektu na rozeznanie się, w jakim kierunku powinny iść działania związane z edukacją młodych ludzi, aby sytuacja osób niepełnosprawnych na terenie śląska cieszyńskiego ulegała poprawie.

Koordynatorzy projektu zaplanowali także cykl 25 warsztatów, które odbywać się będą w powiatach po obu stronach granicy. Zajęcia prowadzone będą w pięcioosobowych zespołach, w których, w miarę możliwości znajdzie się jedna osoba niepełnosprawna. Każdy zespół będzie miał za zadanie przeprowadzenia 5 warsztatów.

Dodatkowo, osoby biorące udział w projekcie, ale także osoby z zewnątrz, mieszkańcy regionu, będą mogli uczestniczyć w pozostałych działaniach organizowanych w ramach polsko-czeskiej współpracy. Koordynatorzy ogłoszą konkurs fotograficzny, który rozstrzygnięty zostanie podczas "Dnia godności". Z kolei uczniowie szkół średnich i studenci niepełnosprawni obu powiatów mogą się zgłosić do udziału w konkursie pamiętnikarskim na najlepszą narrację "Moje życie z niepełnosprawnością". Do udziału zapraszane są także osoby pełnosprawne, które na co dzień żyją z osobą niepełnosprawną i mogą opisać swoje własne doświadczenia i spostrzeżenia związane z funkcjonowaniem osoby niepełnosprawnej.

Najbardziej atrakcyjnym wydarzeniem będzie zorganizowany w maju, na terenie Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie "Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej". Impreza połączona będzie ze studenckimi cieszynaliami. Dzień godności osoby niepełnosprawnej będzie miał na celu aktywizację całej społeczności uniwersyteckiej na rzecz osób niepełnosprawnych oraz budzenie większej świadomości na temat różnego rodzaju dysfunkcji.

Konkurs fotograficzny: "Osoba niepełnosprawna moim sąsiadem"

Miejsce realizacji: Powiaty cieszyński i karwiński
Okres trwania konkursu: Luty-kwiecień 2012
Data rozwiązania: Dzień godności osoby niepełnosprawnej na uniwersytecie: Maj 2012
Koordynator działania: dr Sylwia Wrona

Konkurs fotograficzny skierowany jest przede wszystkim do uczniów szkół średnich oraz studentów uczących się w powiecie cieszyńskim i karwińskim, ale mogą w nim brać wszyscy mieszkańcy obu powiatów. Ogłoszenie konkursu nastąpi w lutym poprzez:

1. Przekaz słowny podczas selekcji studentów do projektu.
2. Przekaz słowny podczas selekcji szkół średnich mających brać udział w projekcie.
3. Informację w postaci ogłoszenia na stronach internetowych uczelni w Cieszynie i Karwinie.
4. Ogłoszenia w prasie lokalnej.
5. Plakaty na uczelniach oraz w wybranych szkołach średnich obu powiatów.

Na potrzeby konkursu zostanie powołane Jury składające się z przedstawicieli polskiego i czeskiego partnera, które to dokona selekcji prac, ich oceny oraz przyzna nagrodę w postaci I i II miejsca. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się podczas "Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej" na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Przewidziane nagrody rzeczowe dla I i II miejsca oraz wystawa wyróżnionych prac odbędzie się również podczas "Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej". Wyniki konkursu zostaną również zamieszczone na stronach internetowych obu uczelni partnerskich.

Projekt "Osoba niepełnosprawna moim sąsiadem. Nieinstytucjonalne wsparcie osób niepełnosprawnych" dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński.

ue

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
reklama