, niedziela 12 lipca 2020
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci płk. dr. Wacława Michała Szredersa
Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać dr. Wacława Szredersa w Wojewódzkim Centrum Pediatrii w Istebnej.  fot: UG IstebnaDodaj do Facebook

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci płk. dr. Wacława Michała Szredersa

UM
Po 55 latach na nowo odżyła pamięć o człowieku niezwykle zasłużonym dla Wojskowej Służby Zdrowia na kresach wschodnich. Stało się tak za sprawą tablicy upamiętniającej postać dr. Wacława Szredersa, która 10 września odsłonięta została w Wojewódzkim Centrum Pediatrii w Istebnej.

Uroczystość została zorganizowana została przez Wojskową Izbę Lekarską oraz Śląską Izbę Lekarską. Głównymi pomysłodawcami i inicjatorami przedsięwzięcia byli doktorzy Krzysztof i Zbigniew Kopocińscy z zawodu doktorzy okuliści, pracujący w oddalonym o 500 km lubuskim szpitalu, którzy po godzinach swojej pracy zajmują się historią, wyciągając z niepamięci ważne postaci, zwłaszcza dla wojskowej służby zdrowia.

Płk. dr. Wacław Michał Szreders (1874-1964), w roku 1898 został absolwentem Cesarskiej Akademii Wojskowo-Medycznej w Petersburgu. Uczestnik wojny rosyjsko-japońskiej 1904-1905, był ordynatorem na statku szpitalnym „Kostroma” w składzie 2. Eskadry Floty Oceanu Spokojnego idącej z odsieczą dla oblężonej twierdzy Port Artur. W czasie słynnej bitwy morskiej pod Cuszimą dostał się do japońskiej niewoli. Przez kolejne lata służył w rosyjskim Szpitalu Marynarki Wojennej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu, gdzie osiągnął godność Naczelnego Lekarza tej placówki. Od 1918 roku w Wojsku Polskim, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. W okresie dwudziestolecia międzywojennego był Szefem Sanitarnym Okręgu Korpusu nr III w Grodnie. Po zakończeniu II wojny światowej przez kilkanaście lat pracował jako ordynator Państwowego Sanatorium Przeciwgruźliczego dla Dzieci i Młodzieży w Istebnej.

- Jego biografia jest doskonałym przykładem wykorzystywania wszelakich możliwości rozwoju zawodowego i osobistego w każdych warunkach społeczno-politycznych, nawet tych najtrudniejszych, jednak bez przekraczania granicy utraty własnej tożsamości i z zachowaniem swego systemu wartości - informują inicjatorzy upamiętnienia dr. Wacława Szredersa.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama