, sobota 16 stycznia 2021
Niepełnosprawność na co dzień: Międzynarodowy Dzień Białej Laski - na odległość
Międzynarodowy Dzień Białej laski jest dniem, w którym wszyscy niewidomi niezależnie od tego czy są zrzeszeni w stowarzyszeniach czy nie mogą poczuć wspólną więź wytworzoną przez dysfunkcję wzroku i przy okazji zwrócić uwagę widzącym na problemy związane z tym rodzajem niepełnosprawności. fot: arch.GCDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Międzynarodowy Dzień Białej Laski - na odległość

Iwona Włodarczyk
Każdego roku piętnastego października niewidomi i niedowidzący zrzeszeni w Cieszyńskim Kole Polskiego Związku Niewidomych odkładali na później swoje codzienne zajęcia i wyruszali na coroczne spotkanie organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Białej laski. Tym razem wspólne świętowanie stało się niemożliwe, a przez niektórych długo wyczekiwane spotkania ze znajomymi nie doszły do skutku.

Wspólny kontakt jest możliwy dzięki rozmowom telefonicznym oraz portalom społecznościowym, lecz nie jest on w stanie zastąpić bezpośrednich rozmów.

Niepełnosprawność wzroku zbiera coraz to większe żniwo i z tego też powodu dla tracących wzrok ważne jest wsparcie tych którzy z własnego doświadczenia o wszystkim co się z nią wiąże wiedzą bardzo dużo. Od 65 lat w Cieszynie tracącym wzrok takiego wsparcia udzielają członkowie Koła PZN, które ma swoją siedzibę przy ul. Srebrnej6 i to tam do ogłoszenia pandemii odbywała się większość spotkań związanych z rehabilitacją narządu wzroku. Dzięki projektom Prowadzonym przez Okręg śląski PZN i Koło w Cieszynie członkowie stowarzyszenia korzystają z dostępu do rehabilitacji, dzięki której mają szansę na zwiększenie własnej samodzielności.

Wprowadzone obostrzenia oraz obawy przed zarażeniem się korona wirusem spowodowały, że spotkania w większym gronie stały się niemożliwe, jednak stowarzyszenie nadal prowadzi swoją działalność i do siedziby Koła nadal przychodzą jego członkowie, chociażby po to, aby załatwić sprawy związane z prowadzonymi szkoleniami, czy w mieszczącej się w siedzibie Koła bibliotece wypożyczyć audiobooki.

Międzynarodowy Dzień Białej laski jest dniem, w którym wszyscy niewidomi niezależnie od tego czy są zrzeszeni w stowarzyszeniach czy nie mogą poczuć wspólną więź wytworzoną przez dysfunkcję wzroku i przy okazji zwrócić uwagę widzącym na problemy związane z tym rodzajem niepełnosprawności.

W tym szczególnym dniu niewidomym i niedowidzącym przesyłam dwa najpiękniejsze słowa, które mam nadzieję, że się nam wszystkim spełnią. DO ZOBACZENIA

Niewidoma autorka

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama